Przy al. Piłsudskiego staną nowe znaki
Nie jest tajemnicą, że protokoły z posiedzeń Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego trafiają do publicznej wiadomości z lekkim opóźnieniem. Dziś (24.03) przedstawiamy sprawozdanie z pierwszego, marcowego spotkania.
Na dziewiątym tegorocznym spotkaniu, do którego doszło 4 marca, obecnych było dziewięciu członków Komisji. Nad bieżącymi, drogowym problemami w Olsztynie debatowali przedstawiciele Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, Marek Słowiński i Marcin Szwarc, reprezentujący policję i straż miejską, odpowiednio Piotr Godlewski i Dariusz Rosiński, Mirosław Reszuta z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Jarosław Andruszkiewicz z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta, Sławomir Kałwianiec - Samorządowy Związek Zawodowy Taksówkarzy Rzeczpospolitej Polskiej Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego, Mirosław Arczak - pełnomocnik prezydenta ds. systemu komunikacji rowerowej oraz Borys Zadorecki z Obywatelskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Tradycyjnie kilka spraw dotyczyło największej olsztyńskiej sypialni. Największa zmiana to montaż progu zwalniającego w pobliżu bloków przy Witosa 27-33. Lokalna wspólnota wnioskowała o dwa progi. Komisja oceniła, że odcinek ulicy jest bardzo krótki i jeden próg powinien wystarczyć. Teraz potrzebna będzie jeszcze zgoda SM Jaroty.
Komisja rozpatrywała też wniosek spółdzielni, zainspirowany prośbą mieszkańca ulicy Kanta. Dotyczyła ona ograniczenia parkowania na bocznym odcinku ulicy. KBRD nie przychyliła się jednak do wniosku.
- Jest to odcinek ul. Kanta o wybitnie osiedlowym charakterze. Geometria ulicy zmusza do jazdy z małą prędkością. Wjazdy na okoliczne parkingi i posesje umożliwiają wymijanie się kierowców, którzy wzajemnie ułatwiają sobie przejazd. Istnieje również możliwość ominięcia tego odcinka ulicy i wyjechanie na ul. Kanta na skrzyżowaniu z ul. Herdera. W rejonie ul. Kanta panuje duży deficyt miejsc parkingowych, a wprowadzenie zakazu zatrzymywania nawet na niedużym odcinku ulicy jeszcze go zwiększy - czytamy w protokole.
Wzorem kilku innych ulic na Jarotach, także ulicą Boenigka nie pojadą pojazdy o masie powyżej 3,5 tony. Wyjątkowo traktowane będą służby miejskie i zaopatrzenie. Niewykluczone, że podobnym zakazem objęta zostanie ulica Antonowicza. Decyzja zapadnie po dokonaniu wizji lokalnej.
Z pozytywnych opinii należy wspomnieć o sprawie utworzenia jednego płatnego miejsca parkingowego przy ul. Kołobrzeskiej 13e oraz ustawienia znaków informujących o przedszkolu na ulicy Artyleryjskiej. W tej pierwszej sprawie chodzi o roczny abonament na miejsce. Sprawa zostanie zamknięta po tym, jak ZDZiT otrzyma dowód opłacenia miejsca. W drugiej znaki będą wyposażone w strzałki kierunkowe. Dodatkowo pojawi się reklama przedszkola.
Na teren SP2 od al. Piłsudskiego nie wjedzie już nikt poza służbami miejskimi i zaopatrzeniem. O ustawienie znaku przed bramą wnioskowała placówka.
Po raz drugi o zajęcie pasa drogowego w pobliżu cmentarza przy ul. Poprzecznej wnioskował jeden ze sprzedawców artykułów cmentarnych. Komisja po raz drugi odmówiła.
- Dodatkowe punkty handlowe na tym skrzyżowaniu obniżą poziom bezpieczeństwa, przede wszystkim pieszych - wyjaśnia KBRD.
Po interwencji przedstawiciela MPK naprawiona zostanie nawierzchnia ulicy Słonecznej. Z kolei na wniosek przedstawiciela taksówkarzy zmieniona zostanie organizacja ruchu na ulicy Warszawskiej.
- Zmiana polegać ma na wyłączeniu jednego pasa ruchu na wysokości tymczasowego przystanku, ułatwi to włączanie się do ruchu autobusów (jadąc od centrum przed przebudowywanym skrzyżowaniem Warszawska - Armii Krajowej - Obrońców Tobruku) - czytamy w protokole.
Drogowcy mają też umożliwić taksówkarzom zatrzymywanie się po lewej stronie ulicy M. Skłodowskiej-Curie. Ma to służyć zabraniu pasażerów, którzy taksówkę zamówili przez telefon. Ma to jednocześnie zrekompensować taksówkarzom zajęcie terenu pod Wysoką Bramą. Zatrzymać się będzie można na maksymalnie 5 minut.
W efekcie interwencji policjanta uzupełnione zostanie natomiast oznakowanie poziome i pionowe na kilku ulicach. Pierwsze na al. Piłsudskiego i Dworcowej w obrębie zatok autobusowych, drugie na ulicach Wilczyńskiego, Malewskiego i Janowicza. Tu chodzi o znaki informujące o przejściu dla pieszych.