W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie władze szpitala, podczas otwartych „”Robotowych sesji praktycznych da Vinci”, zaprezentowały wczoraj (21.03) robota medycznego da Vinci. Do tej pory jedyny taki robot działa we Wrocławiu i cieszy się, choć może to dziwnie brzmieć, wielką popularnością.
Ten medyczny robot jest niezwykle pomocny w pracy szpitala, w którym są przeprowadzane skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Anuluje do zera drżenie rąk chirurga przeprowadzającego operację lub jego zbyt gwałtowne ruchy. Urządzenie jest szalenie precyzyjne, co skutkuje szybszym gojeniem się ran pooperacyjnych.
Władze szpitala miejskiego chętnie widziałyby da Vinci u siebie. Miałby on trafić do Olsztyna już za dwa lata. Jednakże aby mogło się tak stać, dyrektor szpitala dr Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk postanowiła stworzyć fundację, która pomoże w zebraniu odpowiednich funduszy na zakup robota.
******
Da Vinci to specjalistyczny system złożony m.in z konsoli sterowniczej dla lekarza oraz platformy z czterema interaktywnymi ramionami po stronie pacjenta. Ramionami robota - wyposażonymi w specjalistyczne narzędzia chirurgiczne - steruje lekarz, co pozwala wyeliminować ewentualne drżenie rąk podczas operacji.Intuicyjny interfejs, specjalistyczny system wizyjny, w tym naturalny trójwymiarowy obraz - pozwalają bardziej skutecznie leczyć pacjentów. Każdy najmniejszy nawet ruch dłoni, nadgarstka czy kciuka lekarza, jest w czasie rzeczywistym automatycznie przetwarzany na precyzyjne ruchy instrumentów chirurgicznych umieszczonych w ramionach robota.Dzięki zaawansowanej technologii chirurg kierując robotem może wykonywać minimalne cięcia, nieosiągalne dla ludzkiej dłoni. Tym samym da Vinci łączy unikalną wiedzę oraz umiejętności lekarzy z niespotykanymi dotąd możliwościami zabiegów.
Z D J Ę C I A