Kilkadziesiąt przepięknych, wykonanych z niezwykłą pieczołowitością ikon można od dziś (21.03) oglądać w Galerii Rynek MOK na Starym Mieście. Dziś wieczorem właśnie otwarto tam wystawę zatytułowaną „Nieziemskie piękno ikony”, której autorką jest Krystyna Ciszkiewicz.
Autorka urodziła się w Warszawie. Od 1947 roku mieszka w Olsztynie. Ukończyła Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Równolegle z pracą zawodową poświęcała się życiowej pasji - sztukom plastycznym w rozmaitych odsłonach: tkactwu, dzianinie artystycznej, projektowaniu i wykonywaniu biżuterii artystycznej, batikowi, a przede wszystkim witrażom i malarstwu.
Każdą z tych dziedzin artystycznej aktywności poznawała samodzielnie. By udoskonalić warsztat, brała udział w zajęciach pod kierunkiem Jerzego Bieleckiego i Miry Smerek-Bieleckiej (malarstwo), Iwony Bolińskiej-Walendzik (batik), Marka Świąteckiego („Szkoła pejzażu”, pastel) oraz Izabeli Podlasieckiej (tkactwo).
Jest osobą nieprawdopodobnie pracowitą i aktywną. Przez 10 lat prowadziła warsztaty witrażowe w olsztyńskim CEiIK-u. Będąc członkiem Związku Plastyków Warmii i Mazur, organizowała zbiorowe i autorskie wystawy. W 2002 roku wstąpiła do Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” przy MOK.
Krystyna Ciszkiewicz maluje techniką olejną, akrylową, akwarelową i pastelową. Inspiracją jej prac są dawni mistrzowie i natura. Ulubione tematy to: martwa natura, scenki rodzajowe, portrety, pejzaże, zwierzęta, motywy sakralne i ikony.
Ma na swoim koncie 21 wystaw indywidualnych w wielu olsztyńskich instytucjach, m.in. w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej, Restauracji Zamkowej, Miejskim Ośrodku Kultury, Banku Spółdzielczym, Hotelu Novotel oraz w Galerii Bociana Baszta w Dobrym Mieście i Galerii Myśliwskiej w Warszawie. Brała udział w ponad 70 wystawach zbiorowych. Kilka jej prac znajduje się kościołach, wiele w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :