Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza jutro (21.03) na dwa wydarzenia. O godzinie 17.00 w Galerii Rynek MOK odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Krystyny Ciszkiewicz pt. „Nieziemskie piękno ikony”, zaś godzinę później, w Kamienicy Naujacka MOK, spotkanie autorskie z Anną Osowską z cyklu „Pracownia Literacka”, promujące książkę „W cieniu papierówki”.
Krystyna Ciszkiewicz urodziła się w Warszawie, od 1947 roku mieszka w Olsztynie. Ukończyła Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Równolegle z pracą zawodową poświęcała się życiowej pasji - sztukom plastycznym w rozmaitych odsłonach: tkactwu, dzianinie artystycznej, projektowaniu i wykonywaniu biżuterii artystycznej, batikowi, a przede wszystkim witrażom i malarstwu. Każdą z tych dziedzin poznawała samodzielnie.
By udoskonalić warsztat, brała udział w zajęciach pod kierunkiem Jerzego Bieleckiego i Miry Smerek-Bieleckiej (malarstwo), Iwony Bolińskiej-Walendzik (batik), Marka Świąteckiego („Szkoła pejzażu”, pastel) oraz Izabeli Podlasieckiej (tkactwo). Jest osobą nieprawdopodobnie pracowitą i aktywną. Przez 10 lat prowadziła warsztaty witrażowe w olsztyńskim CEiIK-u. Będąc członkiem Związku Plastyków Warmii i Mazur, organizowała zbiorowe i autorskie wystawy. W 2002 roku wstąpiła do Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” przy MOK.
Maluje techniką olejną, akrylową, akwarelową i pastelową. Inspiracją jej prac są dawni mistrzowie i natura. Ulubione tematy to: martwa natura, scenki rodzajowe, portrety, pejzaże, zwierzęta, motywy sakralne i ikony. Ma na swoim koncie 21 wystaw indywidualnych w wielu olsztyńskich instytucjach, m.in. w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej, Restauracji Zamkowej, Miejskim Ośrodku Kultury, Banku Spółdzielczym, Hotelu Novotel oraz w Galerii Bociania Baszta w Dobrym Mieście i Galerii Myśliwskiej w Warszawie. Brała udział w ponad 70 wystawach zbiorowych. Kilka jej prac znajduje się kościołach, wiele w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.
Anna Osowska, z domu Bliźniuk, urodziła się 16 kwietnia 1966 roku w Drawsku Pomorskim. Lekarka, internistka, endokrynolog z dziennikarskim i społecznikowskim zacięciem. Od dzieciństwa związana z Bartoszycami, a od ponad dwudziestu lat z Sępopolem, w którym prowadzi praktykę lekarską.
Obecnie wraz z mężem i synami mieszka w siedlisku, remontując je od lat. Pisane przez nią artykuły do „Zdrowia dla Każdego” znalazły znacznie wielu czytelników, podobnie jak felietony drukowane w miesięczniku „Gmina” czy „Biuletynie Lekarskim”.
Debiut literacki „W cieniu papierówki” to uwieńczenie jej inklinacji pisarskich. Powieść stanowi rodzaj autobiografii literackiej. Dzięki niej można poznać zawiłości życia prowincjonalnej lekarki, odwiedzić magiczne miejsca Warmii i Mazur oraz zdystansować się od własnych przeżyć i marzeń.
Zapraszamy!