W najbliższy piątek (21.03) w Warszawie zainaugurowany zostanie Festiwal Chlebów Świata. Celem tej inicjatywy jest promocja chleba, pokazanie jego powszechności, ale i równocześnie różnorodności. Będzie się ona składała z dwóch segmentów: pierwszy to prezentacja wypieków pieczywa według receptur kultywowanych w różnych częściach świata, drugi to ekspozycja producentów pieczywa oraz związanych z piekarnictwem produktów.
W żywej prezentacji chlebów świata udział wezmą między innymi: Casa Artusi (Dom Ojca Kuchni Włoskiej) z prezentacją piady, producenci pity, macy oraz opłatka wigilijnego, Muzeum Żywego Piernika w Toruniu, a także Piekarnia Tyrolska z Chlebem Kopernika z wypieczonym logo Olsztyna. Nie zabraknie też pokazu rodzajów ziarna oraz mąki.
Olsztyński chleb z certyfikatem taksy chlebowej Kopernika i Chleb Kosmonautów z certyfikatem Mirosława Hermaszewskiego, wywołuje największe zainteresowanie organizatorów i mediów.
Realizacją projektu będzie bezprecedensowa ekspozycja chlebów świata, pozwalająca poznać nie tylko dzieje chleba, ale też wszelkie jego odmiany występujące w różnych regionach świata. Taka prezentacja to podkreślenie uniwersalnego charakteru chleba, jako pożywienia, które w znanej czy nieznanej nam dotychczas innej formie można znaleźć w każdym zakątku kuli ziemskiej zamieszkałym przez ludzi. Odkąd istnieje pismo, wzmiankowano na temat chleba, toteż, dodatkowo, jego kultowa i kulturowo - symboliczna wartość jest nie do przecenienia.
Według prognoz organizatorów podczas trzydniowego festiwalu udział weźmie ok. 15 tys. osób.