Od siedmiu lat w SP 32 w Olsztynie na przełomie zimy i wiosny odbywa się Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny. Po sześciu latach miejskiej edycji ranga konkursu wzniosła się na kolejny poziom, a mianowicie powiatowy. Honorowym patronatem objął go Prezydent Miasta Olsztyna.
W zmaganiach uczestniczyło 44 uczniów z klas II i III z 12 szkół miasta i powiatu olsztyńskiego: SP: 2, 7, 9, 15, 25, 32, 34, SP 101, SP Katolicka im. Świętej Rodziny, SP Dywity, SP Szczęsne, SP Spręcowo.
Testy konkursowe zostały przygotowane przez pracownię Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej we współpracy z ODN w Olsztynie.
Tak duże przedsięwzięcie trudno sobie wyobrazić bez udziału współorganizatorów i sponsorów, którymi od lat są: Olsztyński Zakład Komunalny, Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Nadleśnictwo Olsztyn, ODN. Głównym fundatorem nagród jest WFOŚiGW. Jak na poważne zmagania konkursowe przystało, nad przebiegiem współzawodnictwa czuwała metodyk z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli - Alicja Ostrowska.
Po uroczystym otwarciu, na które przybyli również przedstawiciele współorganizatorów, rozpoczęło się rozwiązywanie testów. Były one dość trudne, wszak ranga imprezy zobowiązuje. Trzeba jednak podkreślić, że dzieci poradziły sobie bardzo dobrze z rozwiązywaniem zadań konkursowych.
Organizowany w SP 32 konkurs to nie tylko same zmagania z testami, to ogromna impreza, także rodzinna. Bez zaangażowania rodziców, ich pomysłowości i chęci współpracy trudno byłoby zorganizować całe przedsięwzięcie. Jednym z jego elementów był, organizowany już po raz drugi, Festiwal Nauki. Dla uczestników konkursu Rodzice uczniów kl. I c z SP 32, którzy mieli do pomocy małych laborantów z I c, prowadzili różne doświadczenia i eksperymenty. Uczniowie mogli eksperymentować z mnóstwem odczynników, probówek i całym specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym. Ciekawe doświadczenia interesowały wszystkich i dzieci, i dorosłych.
Były KUCHENNE REWOLUCJE, podczas których, oprócz doświadczeń z badaniem właściwości żywności, można też było sprawdzić swoje zdolności w rozpoznawaniu smaków. Jak bowiem dobrze kucharzyć nie odróżniając smaków?
Kolejny stolik zatytułowany był SZKIEŁKIEM CZY OKIEM. Tu królował oczywiście mikroskop i różne lupy, przez które obserwowano rozmaite preparaty, w tym popularne w kuchni środki spożywcze. To zupełnie inny obraz od znanego z codziennych widoków, niby to samo, a jakże inaczej wyglądają pod dużym powiększeniem.
Niespodzianką dla wielu były NIEZWYKŁE ZJAWISKA przygotowane przez dwóch Tatusiów i ich dzieci. W bardzo obrazowy sposób przedstawiali oni zjawiska fizyczne i techniczne. Był nawet prąd z warzyw i owoców - ziemniaków i cytryn.
Do pokazów dołączyli także współorganizatorzy. Leśnicy przywieźli ze sobą PRZYRODNICZE KOŁO FORTUNY, dzięki któremu rozwiązywano zagadki jak w prawdziwym programie telewizyjnym. Oprócz tego leśnicy przygotowali wiele naturalnych eksponatów roślinnych, które dzieci mogły dotykać, identyfikować, porównywać. Atrakcją była gra planszowa, która ledwo mieściła się w sali, a dzieci przenosiły po niej pionki niewiele mniejsze od nich samych.
Stanowisko przygotowane przez OZK to „RADY NA ODPADY” - tu dzieci mogły zgniatać, w specjalnej zgniatarce, butelki po wodzie mineralnej, a na odpadowych szklanych opakowaniach malować farbami na szkle.
Ponadto w KRAINIE SMAKÓW Rodzice przygotowali dla wszystkich zdrowe drugie śniadanie z całym bukietem warzyw i owoców, pysznych soków i dań mlecznych. Apetyczne kanapki, soki, mleko, płatki na mleku, owoce itp. znikały w czasie znacznie krótszym niż ten, w jakim Mamy szykowały te specjały.
Na zakończenie nie mogło zabraknąć części artystycznej. Przygotowały ją dzieci ze Szkoły Podstawowej 32 - gospodarza I Powiatowego Konkursu Przyrodniczo-Ekologicznego. Galę rozpoczęli uczniowie I c przedstawieniem „Żyj z przyrodą w zgodzie”. Dzieci miały piękne kostiumy przygotowane przez rodziców, a emanowało od nich dużo radości i spontaniczności podczas występów, co z resztą udzieliło się wszystkim obecnym na sali.
A, że konkurs odbywał się w Dniu Kobiet, nie zabrakło również i miłych akcentów podkreślających ten dzień. Jednak najbardziej wyczekiwanym momentem na zakończenie dnia było ogłoszenie wyników konkursu i poznanie Mistrzów Ekologii.
W kategorii klas drugich:
I miejsce i tytuł Mistrza Ekologii otrzymała Joanna Klimaszewicz - SP 2
II miejsce - Marika Miotk - SP 15
III miejsce - Tymon Kacprowicz - SP 2
Wyróżnienie - Aleksandra Dargiewicz - SP 34 i Olga Wojno - Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny
W kategorii klas trzecich:
I miejsce i tytuł Mistrza Ekologii otrzymał Szymon Rodak - SP 32
II miejsce - Jakub Dziewit - SP 32
III miejsce - Maciej Być - SP 2
Wyróżnienie - Anna Chrapkowska - SP 9 i Grzegorz Zelwer - SP 25
Z D J Ę C I A