Po bardzo dobrze przyjętej przez publiczność w 66 krajach świata (ponad 2 tys. sal kinowych, teatralnych i filharmonicznych) transmisji opery „Kniaź Igor” - A. Borodina Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza melomanów na kolejną „Sobotę z The Metropolitan Opera HD Live w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej”. 15 marca o godz. 17.55 w sali koncertowej zobaczymy operę „Werther” - Jules Masseneta. Premiera tej inscenizacji w Metropolitan Opera miała miejsce 18 lutego br.
Ta sentymentalna opera francuska powstała w roku 1892 do libretta według otoczonej mroczną sławą powieści Goethego Cierpienia młodego Wertera, przedstawiającej - jak wiemy - historię młodego człowieka, nieszczęśliwie zakochanego, który w finale popełnia samobójstwo. Książka Goethego - wydana w roku 1774 - zdobyła rozgłos, stała się modna, i... przyniosła upiorną falę samobójstw wśród egzaltowanych młodzieńców, rozsmakowanych - jak Werter - w poezji fikcyjnego barda Osjana, przeżywających zawiedzione miłości, zniechęconych do świata, na koniec zaś - niestety - idących w ślady swojego idola.
Skomponowana ponad sto lat później opera Masseneta szczęśliwie nie miała już takiego oddziaływania, a prawdę mówiąc - nie wywarła w ogóle większego wrażenia; chyba jednak musiała się wydać zbyt sentymentalna jak na koniec XIX stulecia. Trochę czasu musiało upłynąć, by publiczność zdołała się rozsmakować w tej staroświeckiej historii i docenić to, co z niej stworzył Massenet: dzieło pełne subtelnych niuansów, dające wykonawcom głównych ról (a zwłaszcza tytułowej) szanse oczarowania publiczności pięknem śpiewu.
W głównych partiach wystąpią: Jonas Kaufmann (Werter) i Sophie Koch (Charlotta). Oboje byli już bohaterami inscenizacji Werthera w Operze Paryskiej w roku 2010, doprowadzając paryską publiczność do dawno niespotykanych wybuchów euforii. Stojącego wtedy dopiero u progu światowej kariery Kaufmanna niemal noszono, jak za dawnych czasów, na rękach, a krytyka pisała, że „wróciły dni wielkości Opery Paryskiej”. Wszystko wskazuje, że słuchając tych dwojga w Metropolitan, będziemy mogli „przeżyć to jeszcze raz”.
Inscenizację firmują tutaj Richard Eyre i Rob Howell, zespół, który ostatnio realizował w Met znakomicie przyjętą Carmen. Dyryguje Alain Altinoglu.
Libretto - Edouard Blau, Paul Milliet, Georges Hartmann na podstawie powieści Johanna Wolfganga Goethego Cierpienia młodego Wertera
Prapremiera - Hofoper, Wiedeń - 16 lutego 1892 (w przekładzie niemieckim), Opera Comique, Paryż - 16 stycznia 1893 (w oryginalnej wersji francuskiej).
Obsada:
» Bailif (urzędnik sądowy) - JONATHAN SUMMERS (bas)
» Charlotte, jego starsza córka - SOPHIE KOCH (mezzosopran)
» Sophie, młodsza córka - LISETTE OROPESA (sopran)
» Albert, narzeczony Charlotty - DAVID BIŽIĆ (baryton)
» Werther, młody poeta - JONAS KAUFMANN (tenor)
Dyrygent - ALAIN ALTINOGLU
Reżyseria - RICHARD EYRE
Scenografia i kostiumy - ROB HOWELL
Choreografia - SARA ERDE
Światła - PETER MUMFORD
Projekcje - WENDALL HARRINGTON
Gospodarzem tego wieczoru w MET będzie Patricia Racette, od 1995 roku stała solistka Metropolitan Opera
Głosy prasy o spektaklu w MET:Gwałtowny dramat namiętności, dążeń i obsesji... w precyzyjnej inscenizacji Richarda Eyre, z przykuwającymi uwagę rolami tenora Jonasa Kaufmanna jako nieszczęśliwego Wertera oraz mezzosopranu Sophie Koch, debiutującej na scenie Metropolitan, w roli Charlotty, kobiety, którą on kocha. Ciemny, pełen mocy głos tenora brzmi pewnie jak cios miecza, zdecydowany, bez wahań; w każdej chwili przybiera dokładnie tę barwę, jakiej potrzeba („The Wall Street Journal”)
Kaufmann, obecnie najbardziej rozchwytywany, wszechstronny i ekscytujący tenor w operze... jest idealny w tej roli. Jego głos ma ciemną barwę, wzruszające ciepło, męską siłę i potężne górne nuty. Francuski mezzosopran Sophie Koch w partii Charlotty ma głos silny lecz aksamitny oraz czułą wrażliwość. Reżyseria Richarda Eyre, zasadniczo tradycjonalistyczna, za pośrednictwem projekcji video odwołuje się sugestywnie do wyobraźni dzisiejszej. A za mnóstwo zajmujących szczegółów, jakie wydobywa ze swojego zespołu wykonawców, twórca ten zasługuje na nieograniczony kredyt zaufania („The New York Times”)
Zapraszamy na transmisję z Metropolitan Opera - Jules Massenet WERTHER 15 marca 2014 r. godz.17.55 sala koncertowa Filharmonii.
Czas trwania transmisji opery wynosi 3 godz. 15 minut (w tym jedna przerwa)
Serdecznie zapraszamy!
******
Streszczenie akcji opery:Akt I W ogrodzie domu Bailifa (urzędnika sądowego), który już teraz, chociaż to dopiero lato, ćwiczy z dziećmi śpiewanie kolędy. Pojawiają się przyjaciele Bailifa, by wyciągnąć go do gospody, poznajemy też jego córki: młodszą Sophie i starszą Charlottę. Starsi mówią o wieczornym balu i o rozmarzonym, melancholijnym młodzieńcu - Werterze, który ma towarzyszyć Charlotcie na balu pod nieobecność jej narzeczonego Alberta. Pojawia się i sam Werter - pierwszy raz w domu Bailifa, oczarowany sielską atmosferą tu panującą. Ale gdy wszyscy wychodzą - Werter z Charlottą na bal, Bailif z przyjaciółmi do gospody - niespodziewanie wraca z podróży Albert, witany z radością przez siostrę Charlotty, Sofie. Tymczasem po balu Werter, zakochany w Charlotcie, oświadcza się jej. I dowiaduje się w odpowiedzi, że jest już zaręczona, co więcej: dała słowo umierającej matce, że poślubi Alberta...
Akt II Albert i Charlotta są już trzy miesiące po ślubie. Właśnie idą, wraz z innymi mieszkańcami miasteczka, do kościoła. Werter obserwuje młodą parę, rozpacza i myśli o samobójstwie. Po nabożeństwie rozmawia z Albertem, który wie o jego uczuciu do Charlotty, zapewniając go o swojej lojalności. Przez chwilę sam na sam z Charlottą, mówi jej, że wyjedzie z miasteczka.
Akt III Dzień wigilii. Charlotta zaczyna sobie zdawać sprawę z uczucia do Wertera, czyta ze smutkiem listy od niego, siostra stara się ją pocieszyć. I oto wchodzi Werter. Wrócił. Nie mógł żyć z dala od niej. Oboje wspominają chwile, kiedy tłumaczył dla niej poezje Osjana. Werter czyta jej jeden z tych wierszy (sławna aria: Pourquoi me réveiller, ô souffle du printemps...) i w gwałtownym uniesieniu ponawia swoje wyznania. Charlotta ucieka przed nim. Werter odchodzi. Lecz gdy odszedł, okaże się, że zostawił list do Alberta, w którym prosi go o pożyczenie rewolweru, ponieważ „udaje się w daleką podróż”... Zaś Albert polecił zanieść mu ów rewolwer. Charlotta domyśla się zamiarów Wertera i przerażona biegnie do jego mieszkania.
Akt IV Werter postrzelił się śmiertelnie. Umiera. Wbiega Charlotta. W obliczu śmierci wyznaje Werterowi, że też go kocha. Za oknem słychać dzieci śpiewające kolędę.
******
Bilety do nabycia w kasie filharmonii pon.-pt. w godz.10.00-18.00 oraz na dwie godziny przed spektaklem. Sektor I - 50 zł Sektor II - 35 zł.
Z D J Ę C I A