Czwartego marca, w imieniny Kazimierza, w Wilnie odbywa się zwyczajowo jarmark odpustowy tzw. Kaziuki. Ta tradycja trwa już od 500 lat.
Wileńskie Kaziuki to prawdziwe święto całego miasta. Odbywają się ku czci jednego z pierwszych świętych na Litwie, jej patrona św. Kazimierza (1458-1484), syna Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki.
Przedwcześnie zmarły, w wieku 26 lat, św. Kazimierz był człowiekiem niezwykle pobożnym i wykształconym. Wyniesiony przez papieża na ołtarze, został patronem Litwy. Jego szczątki spoczywają w Katedrze Wileńskiej.
W dniu urodzin św. Kazimierza rozpoczyna się trzydniowy kiermasz rzemiosła ludowego i artystycznego. Odbywają się też liczne pokazy i występy. W przeszłości rozpoczynające się 4 marca „Kaziuki” trwały wiele dni, czasem nawet dwa tygodnie.
Dzisiaj Kaziukowa tradycja przeniosła się też do innych litewskich miast. „Kaziuki” są popularne nawet na Białorusi. Także w niektórych regionach Polski, co wiąże się najczęściej z inicjatywą byłych mieszkańców Wilna lub ich rodzin. Takie jarmarki przypadają wtedy na pierwszą niedzielę po 4 marca.
W Olsztynie tradycja „Kaziuków” jest kultywowana od lat. Mieszkańcy naszego miasta licznie odwiedzają występy i kiermasz, który towarzyszy imprezie. Naprawdę, jest co kupować. Nigdy nie widziałam ładniejszych palm wielkanocnych, no i ta atmosfera prawdziwie beztroskiej zabawy.