Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
21:26 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
wb | 2014-03-10 21:17 | Rozmiar tekstu: A A A

Bublewicz czy Religa?

Olsztyn24
Za rok tędy ma przebiegać jedna z reprezentacyjnych arterii Olsztyna

Olsztynianin Marian Bublewicz i wywodzący się z Mazowsza, zawodowo związany ze Śląskiem i Warszawą, prof. Zbigniew Religa są kandydatami na patronów budującej się w Olsztynie ulicy łączącej ulicę Pstrowskiego z al. Piłsudskiego, występującej tymczasowo pod nazwą ulicy Obiegowej. Dzisiaj (10.03) ruszyła internetowa sonda, której wyniki mogą przesądzić o przyszłej nazwie nowej ulicy, której budowa musi być zakończona w 2015 roku.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy propozycja nazwania ulicy Obiegowej imieniem znakomitego olsztyńskiego kierowcy rajdowego pojawiła się na początku 2013 roku, w związku z obchodami 20. rocznicy tragicznej śmierci rajdowca. W połowie minionego roku czterech olsztyniaków związanych z Marianem Bublewiczem i sportami motorowymi (Krzysztof Czepan, Zbigniew Dąbkowski, Krzysztof Hołowczyc i Ireneusz Iwański) złożyło do Rady Miasta Olsztyna wniosek o uczczenie Mariana Bublewicza nadaniem jego imienia nowej miejskiej arterii.

Sprawa nabrała rumieńców w styczniu tego roku, gdy przedstawiciele Automobilklubu Warmińskiego na ręce przewodniczącego Rady Miasta Jana Tandyraka złożyli pismo popierające złożony pół roku wcześniej wniosek w sprawie nadania ul. Obiegowej imienia Mariana Bublewicza. Pismo poparte było podpisami blisko tysiąca osób.

Z wypowiedzi Jana Tandyraka można było wnioskować, że sprawa zostanie szybko załatwiona. Odpowiedni projekt uchwały miał trafić już na styczniową sesję Rady Miasta. Niespodziewanie jednak sprawa została zablokowana przez Radę Osiedla Kościuszki, przez które przebiega obecna ulica Obiegowa. Osiedlowi radni uznali, że lepszym kandydatem na patrona nowej ulicy będzie kardiochirurg prof. Zbigniew Religa, który ma spore zasługi dla rozwoju Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Szybkiemu załatwieniu sprawy nie służyła też opinia drugiej właściwej ze względu na przebieg ul. Obiegowej Rady Osiedla Kościuszki. Ta rada zapytana o opinię w sprawie nadania ulicy Obiegowej imienia Mariana Bublewicza odpowiedziała, że w tej sprawie powinny być przeprowadzone konsultacje społeczne.
R E K L A M A
Prosta z pozoru sprawa utknęła. Nową nazwą dla ulicy Obiegowej olsztyńscy radni nie zajmowali ani podczas styczniowej, ani podczas lutowej sesji Rady Miasta. W poprzednim tygodniu prezydent Olsztyna zdecydował się uwzględnić wniosek Rady Osiedla Kościuszki i zarządził przeprowadzenie konsultacji społecznych na temat „Wyłonienia propozycji nadania nowej nazwy dla projektowanej ulicy Obiegowej”.

W ramach konsultacji mieszkańcy Olsztyna będą mogli wyrażać swoje opinie w sprawie na internetowej Platformie Konsultacji Społecznych, a także zagłosować na jednego z przyszłych patronów ulicy Obiegowej: Mariana Bublewicza lub Zbigniewa Religę. Internetowa ankieta ruszyła dzisiaj (10.03) i potrwa do 23 marca br. Zagłosować można za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miasta Olsztyna (www.olsztyn.eu).

Jak wynika z ogłoszenia o konsultacjach, wyniki ankiety będą jedną z podstaw wyboru przyszłego patrona ulicy Obiegowej. Pod uwagę będą brane również opinie uczestników konsultacji, a także zainteresowanych (ze względu na przebieg ulicy) rad osiedli. Dodajmy jeszcze, że ostateczny głos będzie jednak należał do miejskich radnych, bowiem zgodnie z przepisami o samorządzie gminnym, to do nich należy prawo nadawania nazw ulicom i placom będącym drogami publicznymi.

******

NOTKI BIOGRAFICZNE OPRACOWANE W URZĘDZIE MIASTA DLA POTRZEB KONSULTACJI

Marian Bublewicz
ur. 25.08.1950 r., Olsztyn - zm. 20.02.1993 r., Lądek Zdrój


Najlepszy polski kierowca rajdowy na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Rozsławił Olsztyn jako ośrodek sportów samochodowych. Cieszył się wielkim uznaniem i sympatią nie tylko w rodzinnym mieście. Zmarł z powodu obrażeń odniesionych w wypadku na trasie Zimowego Rajdu Dolnośląskiego. Jechał wtedy z przynależnym mistrzowi numerem 1, zaś w poprzednich edycjach tego rajdu triumfował siedem razy z rzędu.

Dzięki charyzmie i pasji, z jaką traktował to co robił, pozostał wzorem dla wielu młodych kolegów oraz dla kibiców, którzy w dowód swojej niegasnącej pamięci przyznali mu pośmiertnie w 2000 r., w plebiscycie miesięcznika „Auto Moto i Sport”, tytuł Najlepszego Polskiego Kierowcy Rajdowego XX wieku.

W 1991 r. powołał do życia pierwszy w Polsce profesjonalny zespół rajdowy: Marlboro Rally Team Poland, dołączając tym samym do gwiazd światowego automobilizmu, takich jak Ayrton Senna, Carlos Sainz czy Juha Kankkunen.

Mariana Bublewicza cechowała ogromna pracowitość, cierpliwość i staranność w przygotowaniach do każdego rajdu. W odróżnieniu do wielu konkurentów dużo trenował, często w podolsztyńskich lasach. Przez wiele lat sam finansował swoją życiową pasję, prowadząc serwis samochodów osobowych. W 1993 roku zatrudniał 50 osób.

Spędzając czas wolny, pracował nad kondycją - jeździł na nartach wodnych i motocyklu crossowym. Był pogodnym, szlachetnym i skromnym człowiekiem, o trudnym do zapomnienia, ujmującym uśmiechu. Dzięki charyzmie i pasji, z jaką traktował to, co robił, pozostał wzorem dla wielu młodych kolegów oraz dla kibiców, którzy w dowód swojej niegasnącej pamięci przyznali mu pośmiertnie w 2000 r., w plebiscycie miesięcznika „Auto Moto i Sport”, tytuł Najlepszego Polskiego Kierowcy Rajdowego XX wieku.

Od 26 lutego 1994 roku Szkoła Mistrzostwa Sportowego przy ulicy Gietkowskiej w Olsztynie nosi imię Mariana Grzegorza Bublewicza.

Prof. Zbigniew Religa
ur. 1938-12-16 Miedniewice - zm. 2009-03-08, Warszawa


Słynny polski kardiochirurg, polityk, twórca polskiej szkoły transplantologii. W 1983 r. został powołany na stanowisko docenta Instytutu Kardiologii. Rok później objął stanowisko kierownika Kliniki Kardiochirurgii w Zabrzu - Śląskiej Akademii Medycznej, w której - po roku organizacji placówki, 15 sierpnia 1985r., przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później pierwszą udaną transplantację serca w Polsce.

W 1986 r. Klinika w Zabrzu rozpoczęła współpracę z uznanymi w świecie zagranicznymi ośrodkami medycznymi, m.in. w: Brnie (Czechosłowacja), Moskwie (Związek Radziecki) i Deborah (USA), w wyniku czego przeprowadzono w niej pierwsze w Polsce i nieliczne wówczas w Europie operacje implantacji klinicznej komory wspomagania serca oraz sztucznego serca. W następstwie tych sukcesów, w 1988 r. z inicjatywy Zbigniewa Religi powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej. Kilka miesięcy później doc. Zbigniew Religa został powołany także do utworzenia i poprowadzenia Kliniki Kardiochirurgii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie. W 1990 r. otrzymał stanowisko profesora Śląskiej Akademii Medycznej. Pięć lat później, prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk medycznych.

W latach 1992-1995 był doradcą Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Równocześnie, konsekwentnie nadzorując prace nad polskim sztucznym sercem, w 1992 r. założył Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. 31 października 2005 roku został ministrem zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w 2007 roku w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Profesor Zbigniew Religa jest autorem ponad 160 prac naukowych, ponad 100 prelekcji oraz 3 książek: Zarys kardiochirurgii, Przeszczep serc, Kardiochirurgia dziecięca. Za swoją pionierską pracę w dziedzinie kardiochirurgii otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe: Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski oraz Krzyż Wielki Odrodzenia Polski. Jest Doktorem Honoris Causa: Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego, Białostockiej Akademii Medycznej, Śląskiej Akademii Medycznej, Warszawskiej Akademii Medycznej oraz Uniwersytetu w Opolu. Jest również laureatem Orderu Uśmiechu.

W maju 2007 przeszedł operację wycięcia komórek nowotworowych z płuca. Pomimo choroby Religa - jako poseł PiS - niemal do końca uczestniczył w pracach Sejmu, nie unikał także wystąpień w mediach. Zmarł w swoim domu w niedzielę 8 marca 2009 r. Pozostawił po sobie uczniów w każdym większym ośrodku kardiochirurgicznym. Niemal do końca życia wspierał stworzoną przez siebie w 1992 r. Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu i jej projekt stworzenia sztucznego serca.

Od 2010 roku Szkoła Policealna przy ulicy Mariańskiej w Olsztynie nosi imię prof. Zbigniewa Religi.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.