Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:42 25 listopada 2024 Imieniny: Erazma, Katarzyny
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Oświata, edukacja
waclawbr | 2014-03-07 17:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Ostatni taki konkurs w Gimnazjum nr 6

Olsztyn24
Konkurs wygrał zespół z Gimnazjum nr 1 w Barczewie | Więcej zdjęć »

W Gimnazjum nr 6 im. Ziemi Warmińskiej w Olsztynie przeprowadzono dziś (7.08) VIII edycję Międzygimnazjalnego Konkursu o Regionie „Musisz wiedzieć, by Europie powiedzieć”. Tegoroczny konkurs poświęcony był warmińskim zabytkom.

Celem organizowanych od 2007 roku konkursów było propagowanie wśród młodzieży wiedzy o tradycjach, kulturze i walorach turystycznych Warmii. Istotnym celem było też zachęcanie do nauki języków obcych, w których rozgrywano niektóre z konkursowych konkurencji.

W tym roku do konkursu przystąpiło 6 trzyosobowych reprezentacji gimnazjów z Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego:

» Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku,
» Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Warmińskiej w Barczewie,
» Gimnazjum nr 6 im. Ziemi Warmińskiej w Olsztynie,
» Gimnazjum nr 7 im. Ignacego Krasickiego w Olsztynie,
» Gimnazjum nr 11 im. Hieronima Skurpskiego w Olsztynie,
» Gimnazjum nr 12 im. Sybiraków w Olsztynie.
R E K L A M A
- Bardzo się cieszę, że młodzież chce zgłębiać wiedzę o historii, kulturze i tradycjach Warmii, chociaż nie jest to jeszcze zajęcie zbyt popularne - mówi Barbara Franusz, dyrektor Gimnazjum nr 6 w Olsztynie. - Ciągle jeszcze zainteresowanie naszą małą ojczyzną przegrywa z komputerem, czy telewizorem. Dlatego podziwiać trzeba uczestników naszego konkursu, którzy w ramach przygotowań nie tylko musieli przestudiować poważne publikacje, ale także wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez panią Joannę Piotrowską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddział Terenowy w Olsztynie, dzisiaj przewodniczącą konkursowego jury.

Dzisiejszy konkurs przebiegał w trzech etapach. Pierwszy to indywidualny test wiedzy o zabytkach Warmii. W drugim etapie każdy z zespołów musiał przygotować list do mieszkającego za granicą przyjaciela, zachęcający go do poznania warmińskich zabytków. List oczywiście musiał być napisany w języku obcym (angielskim lub niemieckim). W trzecim etapie zespoły przedstawiły jurorom prezentację multimedialną o wybranych zabytkach ulokowanych na Warmii. Prezentacja również musiała być przeprowadzona w obcym języku.

Starania uczestników konkursu oceniało pięcioosobowe jury, pod przewodnictwem wspomnianej już Joanny Piotrowskiej. Ponadto jurorami byli:

» ks. prof. dr hab. Andrzej Kopiczko - dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego UWM, dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej,
» dr Jerzy Sikorski - historyk, pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie,
» dr Tatiana Żylina-Els - ekspertka języka angielskiego,
» Dorota Balińska - ekspertka języka niemieckiego z Gimnazjum nr 2 w Olsztynie.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji pierwsze miejsce w konkursie zajęli gimnazjaliści z Barczewa. Tuż za nimi uplasował się zespół z Olsztynka, a na trzeciej pozycji rywalizację zakończyli gospodarze - zespół Gimnazjum nr 6 w Olsztynie.

Dzisiejsza, VIII edycja konkursu z cyklu „Musisz wiedzieć, by Europie powiedzieć” była zarazem ostatnią. Więcej takich konkursów raczej nie będzie. Powód? Z końcem roku szkolnego Gimnazjum nr 6 im. Ziemi Warmińskiej w Olsztynie przestaje istnieć. Na razie brak chętnych do przejęcia od „Szóstki” tej ciekawej i cennej inicjatywy. Podobnie jak unikalnych zbiorów przedmiotów codziennego użytku z dawnej Warmii, które przez lata były gromadzone w Gimnazjum nr 6.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
VIII Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Regionie w Gimnazjum nr 6 w Olsztynie
07-03-2014
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.