KBRD informuje, że w autobusach są zamontowane kamery nagrywające sytuację na drodze
Kontynuujemy cykl rozpoczęty w ubiegłym tygodniu. Przed Państwem drugie sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Tym razem streszczenie tego, co działo się na siódmym, tegorocznym posiedzeniu.
Na spotkaniu, które miało miejsce 18 lutego, obecnych było aż dziewięciu członków Komisji. Marek Słowiński i Marcin Szwarc reprezentowali Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu, Dariusz Rosiński olsztyńską Straż Miejską, a Mirosław Reszuta MPK. Nie zabrakło też przedstawiciela policji, Piotra Godlewskiego, taksówkarzy, Sławomira Kałwiańca czy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Ratusza, Jarosława Andruszkiewicza. Na spotkaniu był też olsztyński oficer rowerowy, Mirosław Arczak oraz przedstawiciel Obywatelskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Maciej Turowski.
W pierwszej kolejności obradujący zajęli się wnioskiem mieszkanki Jarot. Pani Alfreda prosiła o wyznaczenie przy ulicy Boenigka miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych. Komisja pozytywnie odniosła się do tego pomysłu.
Z kolei negatywnie zaopiniowano ideę przywrócenia możliwości zawracania na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Knosały. - Potoki ruchu i obserwacje członków Komisji wskazują, że aktualna organizacja ruchu jest optymalna - czytamy w protokole.
Dość interesującą sprawą była kwestia zmniejszenia limitu dozwolonej prędkości na ulicy Kłosowej. Jeden z mieszkańców Dajtek wnioskował o ustawienie znaków, które zobowiązywałyby kierowców do jazdy z prędkością nie większą niż 30 km/h. Prośbę motywował niedawnym wypadkiem, którego przyczyną była szybka jazda. Komisja uznała, że obecnie obowiązujący limit - 40 km/h jest wystarczający i kolejne restrykcje nie poprawią poziomu bezpieczeństwa. By było lepiej, policja ma zwrócić większą uwagę na te okolice.
KBRD pozytywnie zaopiniowała natomiast wniosek jednej z firm, mających siedzibę przy ulicy Metalowej. Chodzi o zakaz skrętu w lewo na parking sklepu Biedronka. Zdaniem wnioskodawcy, kierowcy skręcający do sklepu zaraz za wysepką na skrzyżowaniu ulic Pstrowskiego i Metalowej blokują przejazd pojazdom jadących na wprost. Komisja stwierdziła, że do sklepu prowadzą inne, dogodne wjazdy.
Wspomniani przedsiębiorcy wnioskowali też o ograniczenie tonażu ciężarówek jeżdżących ulicą Metalową. Tu Komisja wstrzymała się od opinii. Zdaniem wnioskujących, samochody niszczą ulicę, jednak Komisja chce, by z takim wnioskiem wyszła większa liczba firm, które mają tam siedzibę.
Członkowie KBRD poruszali też temat pętli w Gutkowie. Grupa mieszkańców chciała, aby pętla została udostępniona także innym pojazdom niż te wykonujące usługi ZDZiT. Komisja uznała, że to zły pomysł. Po pierwsze, przejazd przez pętlę samochodów innych niż autobusy wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo pasażerów, po drugie, na terenie niewielkiej pętli odbywa postój kilku autobusów, które okresowo zajmują całą szerokość jezdni. Poza tym, gdy na skutek zamkniętego przejazdu kolejowego następowałoby nagromadzenie na ul. Łukasiewicza większej liczby pojazdów, teren pętli wykorzystywany byłby przez niektórych kierowców do omijania skrzyżowania Bałtycka - Łukasiewicza i wykonywania skrętu w lewo w stronę Olsztyna z terenu pętli, co automatycznie wydłużałoby okres oczekiwania pojazdów na ul. Łukasiewicza - tłumaczą członkowie KBRD.
Komisja wnioskowała też o rozpowszechnienie w środkach masowego przekazu informacji o tym, że autobusy komunikacji miejskiej są wyposażone w kamery nagrywające sytuację na drodze. W uzasadnionych przypadkach materiały te mogą być wykorzystywane przez Policję i Straż Miejską do karania kierowców za wykroczenia drogowe, w tym za jazdę po bus-pasach.
Poprawiony zostanie też projekt tymczasowej organizacji ruchu przedłożony przez Belveder Develomped dotyczący budowy sieci kanalizacji sanitarnej na ul. Kościuszki oraz projekt dotyczący budowy drogi dojazdowej do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. W tym drugim brakowało rozwiązania zabezpieczenia ruchu pieszego i etapowania robót.