Ten tydzień rozpoczął się w Zespole Placówek Edukacyjnych przy ul. Turowskiego silnym międzynarodowym akcentem - inauguracją kolejnego spotkania partnerów europejskiego projektu Mapdot Move and Pull Down the Wall. W inicjatywie, której głównym celem jest integracja społeczna i zawodowa dorosłych niepełnosprawnych na całym kontynencie, uczestniczą szkoły specjalne z Czech, Słowacji, Malty, Walii, Turcji oraz ZPE.
-
Tutaj, w Olsztynie, udało się nam stworzyć szkołę - wspólnotę, dzięki której ludzie niepełnosprawni mogą uczyć się, rehabilitować i czuć się potrzebni - mówiła dziś (3.03) podczas uroczystej inauguracji Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE.
-
Możemy być dumni, że właśnie w Olsztynie istnieje tak wyjątkowa szkoła - podkreślała Małgorzata Bogdanowicz-Bartnikowska, wiceprezydent Olsztyna, gość specjalny wydarzenia.
Do Olsztyna przyjechało 25 gości z zagranicy, nauczyciele i niepełnosprawni uczniowie wraz z rodzicami. Najpierw zwiedzili ZPE, poznali historię placówki utworzonej i prowadzonej przez trzy stowarzyszenia, zjedli obiad przygotowany przez najstarszych uczniów, potem uczestniczyli w warsztatach plastycznych w Parku Pracy. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem jakości pracy placówki.
-
ZPE to jedna z najlepszych szkół dla niepełnosprawnych na świecie, jakie widziałam w swojej wieloletniej karierze zawodowej - podsumowała Carol Nunnerley z Walii, koordynatorka projektu Mapdot. -
W zasadzie pod każdym względem: różnorodności zajęć terapeutycznych, fachowości pracowników, a przede wszystkim panującej tu serdecznej, rodzinnej atmosfery. -
Robicie z dziećmi wiele dobrych rzeczy - dodała Marta Bertova ze Słowacji, mama 15-letniego Rastislava z autyzmem. -
Widać, że do swojej pracy podchodzicie z sercem. Cieszę się, że mogę być tutaj z synem i że możemy się bez problemu zrozumieć mówiąc własnymi językami!Jutro goście odwiedzą Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ul. Bałtyckiej prowadzone przez Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce oraz zobaczą występ Teatru Tańca ZPE w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. Pojutrze zwiedzą starówkę, wybiorą się na wycieczkę do malowniczych podolsztyńskich lasów.
Podsumowanie projektu odbędzie się w maju br. w Czechach, połączone z olimpiadą pracy osób niepełnosprawnych.
MAPDOT to projekt finansowany i koordynowany przez Komisję Europejską w ramach programu Grundtvig, ułatwiający niepełnosprawnym zdobycie zawodu i promujący ich autonomię w społeczeństwie.
Z D J Ę C I A