W najbliższy poniedziałek (3.03) o godzinie 18.00 w sali koncertowej Filharmonii odbędzie się występ Akademickiej Orkiestry Kameralnej „Rosyjska Kamerata”. Orkiestrę poprowadzi dyrektor artystyczny i główny dyrygent Twerskiego Towarzystwa Filharmonicznego Andrey Kruzhkov.
Solistami koncertu będą Maxim Salnikov (akordeon) oraz Olga Orlova (fortepian). Podczas koncertu usłyszymy następujące kompozycje:
» Anton Areński - Wariacje na temat Czajkowskiego, op. 35a
» Sergei Levin - Ciernista droga piękna.
» Koncert na bajan, fortepian i smyczki
» Dymitr Szostakowicz - Preludium i scherzo op. 11 na smyczki
» Dymitr Szostakowicz - Symfonia kameralna c-moll op. 110a „Pamięci ofiar faszyzmu i wojny”.
******
Kamerata Rosyjska Orkiestra kameralna Towarzystwa Filharmonicznego w Twerze powstała w roku 1990. Przez wiele lat zespół pracował pod kierunkiem Ludowego Artysty Wiaczesława Truszina, dając się poznać w kraju i za granicą. Od roku 2004 na jego czele stoi Andrey Kruzhkov.
Kamerata Rosyjska występuje w najbardziej prestiżowych salach Rosji. Współpracuje z tak wybitnymi artystami, jak pianiści Nikołaj Petrov, Aleksander Gindin, Daniel Kramer, wiolonczeliści Alexander Kniaziew, Mark Drobinsky, skrzypek Alexander Sitkowiecki, organista Harry Grodberg, a także z zespołami: z Rosyjską Narodową Orkiestrą Instrumentów Ludowych im. Osipowa, z Państwowym Chórem Akademickim im. Orłowa i wieloma innymi.
Orkiestra występowała na festiwalach międzynarodowych, takich jak Muzyczny Kreml, Moskwa pozdrawia przyjaciół, Les Sommets du Classique (Crans-Montana, Szwajcaria), Festiwal Muzyczny w Bergerac (Francja). Jest stałym uczestnikiem Festiwalu Muzyki Bacha i Festiwalu Muzyki Musorgskiego w Twerze.
Wielki sukces odniósł zespół w 2011 r. na festiwalu Les Classiques de Villars w Szwajcarii, wykonując aż cztery różne programy, o tytułach: „Muzyka włoska”, „Album dziecięcy Piotra Czajkowskiego”, „Muzyka z kina” oraz „Dookoła świata”. W tym sezonie orkiestra występowała z tak świetnymi muzykami jak Elke Völker (organy, Niemcy), Pierre Amoyal (skrzypce, Szwajcaria), Alissa Margulis (skrzypce, Niemcy), Boris Frumkin (fortepian, Rosja), Elena Sommer (mezzosopran, Francja), Mark Drobinsky (wiolonczela, Francja) i inni.
Z udziałem Kameraty Rosyjskiej po raz pierwszy w Twerze i w Permie zostały wykonane takie dzieła jak kantata Carmina Burana Carla Orffa, Koncert na organy i orkiestrę Josepha Reinbergera oraz Album dziecięcy Piotra Czajkowskiego w transkrypcji na orkiestrę kameralną.
W lipcu 2011 r. Kamerata Rosyjska współuczestniczyła w wykonaniu opery Rachmaninowa Aleko na festiwalu imienia S.Y. Lemieszewa. W tym samym roku we wrześniu oklaskiwała ja publiczność Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Klasycznej w Hämeenlinna i w Tampere w Finlandii. W ostatnich miesiącach zespół koncertował z udziałem laureata konkursów międzynarodowych Maxima Salnikova (akordeon), m.in. w Północnej i Południowej Osetii, w Olsztynie i w Brukseli.
W roku 2010 zespół został laureatem Pierwszej Nagrody Gubernatora Obwodu Twerskiego.
Andrey Kruzhkov - dyrygent Dyrektor Towarzystwa Filharmonicznego w Twerze, orkiestry kameralnej „Kamerata Rosyjska” i chóru kameralnego „Russian Partes”.
Urodzony w roku 1977, należy do grona najlepszych przedstawicieli młodego pokolenia muzyków rosyjskich. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie. W roku 2003 na festiwalu w Kyoto w Japonii kierował Międzynarodową Orkiestrą Symfoniczną i japońskim chórem młodzieżowym. W roku 2004 prezentował muzykę rosyjską na dorocznym festiwalu w Montevideo, prowadząc Państwową Orkiestrę Symfoniczną Radia i Telewizji „Sodre”.
Od roku 2003 stoi na czele chóru kameralnego „Russian Partes” a od 2004 - również orkiestry kameralnej „Camerata Rosyjska” przy Twerskim Towarzystwie Filharmonicznym. Pod jego kierownictwem zespoły te zyskały doskonałą reputację i rozszerzają repertuar o dzieła nowe, trudne i rzadko wykonywane, otrzymując szereg nagród krajowych i zagranicznych.
W 2011 r. Andrey Kruzhkov otrzymał tytuł Honorowego Pracownika Kultury i Sztuki Obwodu Twerskiego.
Olga Orlova - fortepianUkończyła z odznaczeniem Rosyjską Akademię Muzyczną imienia Gnesinych w klasie L.B. Bułatowej, po czym odbyła praktykę asystencką w tejże Akademii. Od roku 2005 pracuje w Twerskim Akademickim Towarzystwie Filharmonicznym jako solistka i koncertmistrz - akompaniator.
Jej zawodowe mistrzostwo charakteryzuje umiejętność współpracy z partnerami, tworzenia nastroju prawdziwej jedności i przemyślanej interpretacji wykonywanych kompozycji.
Olga Orlova chętnie pracuje również z zespołami kameralnymi Twerskiego Akademickiego Towarzystwa Filharmonicznego - z triami, kwartetami, kwintetami oraz z orkiestrą Kamerata Rosyjska i chórem kameralnym „Russian Partes”.
Wespół z solistami, którym towarzyszy, występowała w salach koncertowych Moskwy, St. Petersburga i innych miast w Rosji i za granicą (m.in. w Szwajcarii, w Niemczech i we Włoszech).
Pianistka jest laureatką konkursów międzynarodowych, wysoko cenioną przez słuchaczy.
******
Bilety w cenie: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł, karta melomana 20 zł
Z D J Ę C I A