Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:50 21 stycznia 2025 Imieniny: Agnieszki, Jarosława
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Bezpieczeństwo publiczne
Karol Dempich | 2014-02-27 14:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Z posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Olsztyn24
KBRD szuka optymalnego oznakowania dla Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

Ruszamy z cyklem artykułów, które będą relacjonowało to, co wydarzyło się na posiedzeniach olsztyńskiej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Na prośbę czytelników będziemy pisać o sprawach, które poruszane są na spotkaniach komisji, działającej przy Zarządzie Dróg, Zieleni i Transportu. KBRD zbiera się raz w tygodniu, omawiając i opiniując wnioski dotyczące m.in. organizacji ruchu na olsztyńskich ulicach. Uczestniczą w niej przedstawiciele służb porządkowych i olsztyńskich urzędów związanych z drogami i transportem.

Niejednokrotnie poruszaliśmy sprawy, o których dyskutowano na posiedzeniach KBRD. Teraz postaramy się informować naszych czytelników o przebiegu każdego ze spotkań. To, co dzieje się na spotkaniach, coraz bardziej interesuje bowiem mieszkańców miasta. Olsztyniacy doszli do wniosku, że na posiedzeniach Komisji zapadają często decyzję mające wpływ na codzienne życie wielu z nich.

Na początek relacja z dwóch lutowych posiedzeń. Pierwsze odbyło się na początku miesiąca. Wzięli w nim udział Marek Słowiński i Marcin Szwarc z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, Sebastian Nowak z olsztyńskiej policji, Dariusz Rosiński - Straż Miejska, Sławomir Kałwianiec, przedstawiciel taksówkarzy, oficer rowerowy Mirosław Arczak oraz Jędrzej Kołakowski z Obywatelskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Na posiedzeniu po raz pierwszy poruszono kwestię zwiększenia limitu dozwolonej prędkości, o czym pisaliśmy w osobnym materiale. Był to jeden z dwóch tematów zainspirowanych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Drugi dotyczył sytuacji, która miała miejsce podczas egzaminu na prawo jazdy na Placu Bema. W protokole nie znaleźliśmy informacji, co dokładnie zaszło w tym miejscu. Znaleźć można jednak wyjaśnienie członków komisji.
R E K L A M A
- Prawidłowym pasem ruchu do opuszczenia skrzyżowania w stronę dworca PKP jest pas oznakowany strzałką kierunkową do jazdy na wprost. Osoba po wjechaniu na skrzyżowanie powinna kontynuować jazdę pasem oznakowanym analogicznie jak przed wjazdem na skrzyżowanie. W przypadku zmiany pasa na pas przy krawędzi wewnętrznej oznakowany strzałką kierunkową do skrętu w lewo, z którego niemożliwa jest jazda w kierunku dworca PKP, aby ten manewr wykonać prawidłowo należy objechać skrzyżowanie dookoła i we właściwym momencie tj. po minięciu wlotu ul. Partyzantów na wysokości Starostwa Powiatowego zmienić pas na środkowy oznakowany strzałką kierunkową do jazdy na wprost, z którego można zjechać w kierunku dworca PKP. Aktualne, wprowadzone kilka lat temu oznakowanie skrzyżowania można uznać za optymalne, gdyż od czasu jego wprowadzenia znacznie zmalała ilość zdarzeń drogowych na przedmiotowym skrzyżowaniu. - czytamy w dokumencie.

Członkowie KBRD uznali też, że kierowcy nie powinni parkować w szczycie budynku przy ul. Staromiejskiej 2/5.
- Szczyt budynku usytuowany jest przy skrzyżowaniu ul. Piastowskiej z Jedności Słowiańskiej i parkowanie samochodów w tym miejscu jest niezgodne z przepisami ruchu drogowego. W przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, należy powiadomić służby mundurowe - informuje komisja.

Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego o oznakowaniu na ul. Artyleryjskiej dojazdu do siedziby ośrodka przy ul. Kotańskiego 1. Efektem tej decyzji będzie też przesunięcie znaku F-10 bliżej środka trawnika.

Decyzją KBRD nie będzie zmian w organizacji ruchu przy ulicy Siewnej oraz, przynajmniej na razie, korekt w oznakowaniu al. Wojska Polskiego na odcinku leśnym. W pierwszym przypadku uznano, że w tym roku przy pobliskim ośrodku rehabilitacyjnym powstaną miejsca parkingowe. Zmiany na krótki czas nie mają więc sensu. W drugiej sytuacji zdecydowano się odłożyć sprawę na kolejne posiedzenia.

Więcej spraw poruszono na kolejnym spotkaniu, które odbyło się 11 lutego. Ponownie dyskutowano o podniesieniu prędkości na ulicach Towarowej i Lubelskiej. Poza tym wyrażono zgodę na wyznaczenie nowego miejsca dla osób niepełnosprawnych przy ulicy Żurawskiego oraz montaż progu zwalniającego przy ul. Białostockiej, oznakowanie wyższymi słupkami szykan na ul. Opolskiej i zamontowanie lustra na skrzyżowaniu ul. Bieszczadzkiej z ul. Gołdapską.

Efektem prac Komisji będzie też nowe oznakowanie pionowe i poziome w obrębie skrzyżowania ul. Niedziałkowskiego z ul. Sienkiewicza polegające na umieszczeniu znaków D-6 przed przejściem dla pieszych przez ul. Niedziałkowskiego oraz oznakowaniu poziomym powierzchni wyłączonej z ruchu pojazdów o długości 10 m przy tym przejściu celem poprawy widoczności kierowcom pojazdów wyjeżdżających z ul. Sienkiewicza. Zakładał to wniosek Mirosława Arczaka.

Nowe znaki pojawią się na ulicy Bałtyckiej i Barczewskiego. W pierwszym przypadku, za stacją benzynową Orlen, tablica F-10 zostanie zamieniona na tablicę F-17. W drugim, w pobliżu budowy wieżowca pojawi się znak D-6.

Zakaz zawracania zniknie z kolei ze skrzyżowania ulic Pstrowskiego i Metalowej.

- W godzinach nocnych, gdy sygnalizacja pracuje w trybie ostrzegawczym (żółte migające), a natężenie ruchu znacznie spada, umożliwi to zawracanie na tym skrzyżowaniu - tłumaczy komisja.

Poza tym członkowie KBRD wnioskowali o wystąpienie ZDZiT do Generalnego Inspektora Transportu z zapytaniem, czy istniejące na terenie miasta Olsztyna maszty do umieszczania urządzeń rejestrujących prędkość pojazdów będą wykorzystywane przez GIT oraz do służb drogowych o niezwłoczne reagowanie na zgłoszenia o ubytkach w nawierzchni.

Na spotkaniu przemawiał też przedstawiciel policji, który przekazał uwagi funkcjonariuszy dotyczące usterek w oznakowaniu. W efekcie komisja wnosi o ustawienie znaków B-18 (zakaz wjazdu pojazdów powyżej 3,5 t.) z tabliczkami „Nie dotyczy służb miejskich i zaopatrzenia” na ul. Wiecherta, przy skrzyżowaniu z Krasickiego i na wjeździe w ul. Wiecherta z ul. Witosa oraz zamontowanie na ul. Kanta, przy skrzyżowaniu z Witosa pod istniejącym znakiem B-18 tabliczki „Nie dotyczy służb miejskich i zaopatrzenia”. Powyższe uzupełnienia uniemożliwią wjazd w ul. Kanta pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej powyżej 3,5 t z wyłączeniami jak na tabliczce.

Po dokonaniu wizji lokalnej na skrzyżowaniu Leonharda - Towarowa komisja stwierdziła też prawidłowość oznakowania poziomego, które zostanie odnowione w okresie wiosennym. Komisja przychyla się do wnioskującego o ustawienie dwóch znaków B-2 celem „uszczelnienia” oznakowania.

Ponownie omówiono sposób oznakowania ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Żadna z omawianych wersji nie została jednak zaakceptowana przez członków komisji, przez co wróci ona do problemu ponownie. Komisja podtrzymała też decyzję z grudnia w sprawie celowości montażu progów wyspowych wraz z ich oznakowaniem na ul. Bartąskiej.

Na drugim spotkaniu obecni byli Marek Słowiński, Sławomir Kałwianiec, Mirosław Arczak, Dariusz Rosiński oraz Piotr Godlewski z policji i Maciej Turowski z ORBRD.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.