Studiujący w Olsztynie doktoranci niebawem będą mogli płacić za przejazd miejskimi autobusami o połowę mniej niż do tej pory. Stanie się tak, gdy w życie wejdzie podjęta dzisiaj jednogłośnie (26.02) przez Radę Miasta uchwała zmieniająca wcześniejszą uchwałę w sprawie ustanowienia uprawnień, zwolnień i ulg za przejazdy wykonywane lokalnym transportem zbiorowym w Olsztynie.
Przypomnijmy, że to doktoranci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie złożyli formalny wniosek o przyznanie im 50% ulg na przejazd miejskimi autobusami 30 stycznia ubiegłego roku, podczas XXXI sesji Rady Miasta Olsztyna. Jakkolwiek władze miasta ze zrozumieniem odniosły się wówczas do wniosku przyszłych doktorów, to podnosiły jednak, że przyznanie ulgi byłoby zbyt dotkliwe dla finansów miasta. Koszty takie decyzji szacowano nawet na 700 tys. rocznie.
Dzisiaj jednak prezydent Piotr Grzymowicz poinformował radnych, że obniżyły się koszty funkcjonowania miejskiego transportu i nowe szacunki wskazują, że przyznanie doktorantom ulg kosztować będzie ok. 200 tys. złotych rocznie. A na taki wydatek miasto i przewoźników stać.
Nikt z radnych nie oponował. Co więcej - radna Elżbieta Wirska zawnioskowała ustnie, by podobne ulgi na przyjazdy przyznać pielęgniarkom środowiskowych, które zmuszone są dużo podróżować miejskimi autobusami, a ich dochody są na katastrofalnie niskim poziomie. Tego wniosku dzisiaj merytorycznie nie rozstrzygnięto. Można się jednak spodziewać, że niebawem przybierze on formalny kształt.
Z D J Ę C I A