Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
17:29 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
inf. pras. | 2014-02-25 15:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyński Bank Żywności nagrodzony w konkursie grantowym „1000 pierwszych dni dla zdrowia”

Olsztyn24
Pierwszą edycję akcji Bank Żywności w Olsztynie przeprowadził m.in. w szpitalu dziecięcym

Sześć Banków Żywności z różnych miast Polski, w tym Bank Żywności w Olsztynie, nagrodzono w konkursie grantowym „1000 pierwszych dni dla zdrowia” organizowanym przez Fundację NUTRICIA. Zwycięzcy zaproponowali wartościowe aktywności na rzecz edukacji żywieniowej kobiet w ciąży oraz dzieci do lat 3. Na ich realizację banki otrzymają granty w wysokości piętnastu tysięcy złotych każdy. To już druga edycja konkursu grantowego dla Banków Żywności.

Działania będą przeprowadzane pomiędzy kwietniem a listopadem. Obejmą łącznie kilkanaście tysięcy lokalnych odbiorców. W ramach projektów realizowane będą m.in.: konferencje, warsztaty, spotkania dla rodziców i konsultacje żywieniowe. Ich adresaci - rodzice, pracownicy żłobków i opiekunowie małych dzieci - będą mogli uzyskać porady od specjalistów w zakresie żywienia, skonsultować jadłospis swojego dziecka i zadać pytania, na które nie zawsze starcza czasu podczas wizyty u pediatry.

Banki Żywności przygotowały także różnego rodzaju akcje promujące i angażujące rodziców i opiekunów, takie jak np. warsztaty kulinarne dla najbardziej aktywnych rodziców czy konkurs fotograficzny. Realizowane będą również zbiórki żywności i jej dystrybucja wśród najbardziej potrzebujących rodzin z małymi dziećmi.

Wszystkie aktywności zaplanowano w regionach, w których działają nagrodzone Banki Żywności. Oto ich lista:
R E K L A M A
1. Bank Żywności w Ciechanowie
2. Bank Żywności w Częstochowie
3. Bank Żywności w Krakowie
4. Bank Żywności w Łodzi im. Marka Edelmana
5. Bank Żywności w Olsztynie
6. Bank Żywności SOS w Warszawie

Podczas swoich działań Banki Żywności będą popularyzować wiedzę na temat prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych dzieci i wpływu właściwego odżywiania kobiet w ciąży na zdrowie dziecka. Prawidłowe odżywianie zarówno w trakcie ciąży, jak i przez pierwszych 1000 dni życia ma bowiem kluczowe znaczenie dla zdrowia dziecka w przyszłości. Wtedy zachodzi tzw. programowanie żywieniowe we wczesnym okresie życia - proces, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu także w dorosłości.

Ponadto w tegorocznych działaniach edukacyjnych Banki Żywności uwzględniły 6 złotych zasad żywienia na 1000 pierwszych dni. Jedną z nich jest zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości witaminy D przez cały rok. Niestety, przeciętna dieta z reguły nie dostarcza dziecku odpowiedniej ilości tego ważnego składnika. Potwierdzają to badania diety dzieci w wieku 13-36 miesięcy, przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją NUTRICIA - wynika z nich, że 80% dzieci w Polsce ma dietę zbyt ubogą w witaminę D i wapń. Dlatego właśnie specjaliści zalecają, by stosować suplementację witaminy D przez cały rok lub uzupełniać potrzebną dawkę, podając wzbogacone produkty spożywcze. Te i inne zalecenia ekspertów będą rozpowszechniane w ramach działań realizowanych przez Banki Żywności z Ciechanowa, Częstochowy, Krakowa, Łodzi, Olsztyna i Warszawy.

Konkurs grantowy dla Banków Żywności został zorganizowany przez Fundację NUTRICIA w ramach Programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. To już druga edycja konkursu, którego celem jest edukacja i upowszechnianie pozytywnych nawyków żywieniowych oraz dotarcie do jak największej grupy rodziców i opiekunów, także z rodzin ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wszystkie informacje o prowadzonych działaniach będą zamieszczane w aktualnościach na stronie www.1000dni.pl oraz www.bankizywnosci.pl.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.