„W warkoczu spalin. Rodowód i pasje Kazimierza Kurgana” - nowa książka Heleny Piotrowskiej
W siedzibie PZMot przy ul. Sielskiej w Olsztynie swoje święto mieli dziś (22.02) olsztyńscy motocykliści. Mowa o spotkaniu promującym najnowszą książkę Heleny Piotrowskiej „W warkoczu spalin. Rodowód i pasje Kazimierza Kurgana”.
Bohater „W warkoczu spalin” pochodził z Podkarpacia, a jako nastolatek, po opuszczeniu Kaszub, zakotwiczył w Olsztynie. Tu pracował w branżach mechanicznej, budowlanej i telekomunikacyjnej, a równolegle był „ścigantem” i nieocenionym komentatorem zawodów motocrossowych. W książce znajdują odzwierciedlenie warunki, dziś nie do pomyślenia, w jakich motocyklowa brać przygotowywała się do startów. Na tle sportu motorowego i samochodowego w Polsce - w tym Rajdów „Kormoran” - oddana jest specyfika czasów: budowa Huty Katowice, strajki 1980 roku, wyjazdy rodzinne do Bułgarii, życie rodzinne i bogate życie towarzyskie.
Pojawia się wątek wybuchu gazu w wieżowcu przy Żołnierskiej w 1991 roku. Wtedy zrodził się pomysł utworzenia jednego, ujednoliconego numeru alarmowego dla kilku służb ratowniczych. Są w książce zdjęcia z tragedii, są perypetie wysiedlonych mieszkańców i niezrealizowany plan budowy nowego bloku mieszkalnego.
Za ciekawą uznała autorka historię ojca bohatera - jego udział, w ramach wojska austro-węgierskiego, w I wojnie św., we froncie włoskim w Alpach, w „Błękitnej armii” gen. Józefa Hallera, w walkach niepodległościowych z Rosją w latach 1919-1920. Pokazuje warunki życia na Ziemi Tarnowskiej w okresie międzywojennym, problem holokaustu, motyw prototypów V1 i V2 i działalność partyzancką, jak również skutki reformy rolnej.
Helena Piotrowska przedstawia dzieje tej rodziny z przekonaniem, że miały one wielki wpływ na świadomość Kazimierza Kurgana, a ukazane w książce mu poświęconej, pozwalają zrozumieć tamte odległe i nie tak powszechnie znane czasy.