W najbliższą sobotę (15.02) 45 uczniów z 4 szkół weźmie udział w pierwszych zawodach z projektowania, budowy i programowania robotów. Miejscem rywalizacji będzie Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny. Zawody realizowane zostaną w ramach projektu Akademia Młodych Inżynierów, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Uczestnicy zawodów to uczniowie gimnazjów nr 1 i nr 2 z Ostródy, Gietrzwałdu oraz Jedwabna. Jest to grupa najzdolniejszych uczniów uczestniczących w projekcie. Na co dzień w bezpłatnych zajęciach z robotyki uczestniczy 264 gimnazjalistów z klas I-III. Zawody są pierwszą okazją do sprawdzenia zdobytej dotychczas wiedzy i wykorzystania jej w praktyce poprzez rywalizacji z uczniami z różnych szkół.
Projekt realizowany jest w 4 szkołach od września 2014 r., i ma przekonać uczniów, że nauka przedmiotów ścisłych może być łatwa i przyjemna. Zajęcia z robotami pozwalają zdobyć nowe umiejętności, wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną z przedmiotów ścisłych oraz wyjaśnić naukowe wątpliwości uczniów. Ponadto uczą praktycznego wykorzystania wiadomości przyswojonych na lekcjach i spojrzenia na zdobywaną w szkole wiedzę z innej perspektywy. Każdy z uczniów uczestniczących w zajęciach otrzymuje kompleksową wiedzę z zakresu programowania w języku C++, konstrukcji i budowy robotów oraz mechanizmów wprawiających je w ruch.
Uczestnictwo w projekcie to także duży krok w stronę zdobycia atrakcyjnego zawodu. O tym, że osiągnięcie sukcesu w robotyce jest bardzo realne, świadczą liczne międzynarodowe sukcesy polskich studentów, także z małych ośrodków akademickich. Na rynku pracy wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na inżynierów, a nawet studentów zdobywających wiedzę w tym obszarze.
Poza realizacją innowacyjnych zajęć z robotyki, uczniowie otrzymają wsparcie w zakresie doradztwa zawodowego. Celem Szkolnego Ośrodka Kariery będzie zwiększenie świadomości w zakresie predyspozycji zawodowych uczniów oraz pomoc w wyborze właściwej ścieżki edukacyjno-zawodowej.
Uczestnicy zawodów (po 12 uczniów z G1 i G2 w Ostródzie, 11 uczniów z Jedwabna oraz 10 uczniów z Gietrzwałdu) są jednocześnie uczestnikami Kół naukowych, z robotyki, które regularnie odbywają się we wszystkich gimnazjach objętych projektem.
Uczestnictwo w projekcie jest całkowicie bezpłatne (zajęcia, koło naukowe, transport, posiłki, doradca zawodowy). Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Z D J Ę C I A