Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:52 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
d. | 2014-02-10 13:46 | Rozmiar tekstu: A A A

BWA zaprasza na panel dyskusyjny pt. „Dlaczego nie było wielkich artystek?”

Olsztyn24
Wernisaż wystawy „Kobiety Artystki” (fot. BWA - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie zaprasza w czwartek (20.02) na panel dyskusyjny inspirowany prezentowaną obecnie w BWA Galerii Sztuki wystawą. Będzie można posłuchać i porozmawiać o roli kobiet w świecie sztuki, o gender, o sztuce kobiet i sztuce feministycznej.

W przestrzeni dobiegającej końca ekspozycji „Kobiety Artystki” odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Dlaczego nie było wielkich artystek?”. Z prezentacjami przyjadą teoretycy z Uniwersytetu Gdańskiego - prof. Bilewicz i prof. Graczyk. Pojawi się też, mieszkająca na co dzień w Nowym Yorku, artystka Barbara Yoshida. Autorka serii blisko stu portretów kobiet z całego świata zajmujących się sztuką opowie o powodach, dla których zajęła się właśnie tym tematem oraz jak widzi swój projekt po 20 latach od jego rozpoczęcia.

Będzie się można dowiedzieć jak Yoshida widzi obecną sytuację kobiet w świecie sztuki, a co jej zdaniem się być może zmieniło. Następnie prof. Bilewicz wystąpi z prezentacją nt. różnic pomiędzy sztuką kobiet a sztuką feministyczną w kontekście historii sztuki, a prof. Graczyk opowie o roli kobiet w kulturze, ujmując zagadnienie w szerszym kontekście społecznym i socjologicznym. Goście odniosą się również z pewnością do toczącej się obecnie w Polsce dyskusji wokół gender. Rozmowę koordynować będą dyrektor BWA Małgorzata Jackiewicz-Garniec oraz kuratorka wystawy „Kobiety Artystki” Mariola Balińska.

Zapraszamy! Wstęp na wydarzenie jest wolny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.
R E K L A M A
******

UWAGA: W dniu 17 lutego Biuro Wystaw Artystycznych poinformowało, że artystka Barbara Yoshida nie pojawi się w Olsztynie, prezentację jej autorstwa przedstawi i opatrzy w jej imieniu komentarzem kuratorka wystawy „Kobiety Artystki” Mariola Balińska. Potwierdzone jest natomiast uczestnictwo gości z Uniwersytetu Gdańskiego - prof. Ewy Graczyk i dr. Huberta Bilewicza. Dyskusję towarzyszącą wystąpieniom zaproszonych teoretyków koordynować będą Mariola Balińska i Małgorzata Jackiewicz-Garniec - dyrektor BWA Galerii Sztuki w Olsztynie.

******

Barbara Yoshida urodziła się w Portland w stanie Oregon, obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Studiowała malarstwo i fotografię (Magisterium w Hunter College, City University of New York i licencjat na University of Washington, Seattle) oraz język japoński na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych na całym świecie, m.in.: w Holandii, Holandii, Japonii, Finlandii, Turcji, Egipcie, na Ukrainie, w Korei, Indiach, Anglii, we Francji, w Austrii, Chinach, Szwajcarii Kandzie i we Włoszech. W ciągu ostatnich lat miała swoje indywidualne wystawy w Tokio, Budapeszcie, na Uniwersytecie Sztuki w Filadelfii, w Nowym Jorku, w George B. Dor Muzeum w Bar Harbor, w Maine i Hampshire Collage w Amherst, Massachusetts oraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku. W przeszłości realizowała cykle aktów, w tym także autoportretów w maskach. Od kilku lat fotografuje neolityczne kamienie w świetle księżyca. Używa wyłącznie analogowego aparatu fotograficznego.

Prof. Ewa Graczyk ukończyła studia na Uniwersytecie Gdańskim w 1977 roku. Pracę magisterską na temat powieści Stanisława Brzozowskiego pisała pod kierunkiem prof. Marii Janion. Związana z Uniwersytetem Gdańskim - najpierw jako asystentka, a potem jako adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury Instytutu Fil. Pol. UG. W 1986 roku obroniła w IBL PAN pracę doktorską na temat twórczości Stanisławy Przybyszewskiej, która, w 1994 roku pod tytułem Ćma. Od 1994 do 1998 roku przebywała na Uniwersytecie w Tuluzie, pracując tam jako lektorka języka polskiego i wykładowczyni literatury i kultury polskiej. Uczestniczyła w licznych konferencjach m.in.: „Słowacki mistyczny”, „Style romantycznych zachowań”, „Nasze pojedynki o romantyzm” (wszystkie organizował IBL PAN) a także w gdańskiej konferencji „Mickiewicz - sen i widzenie”. W 2004 roku wyszła jej książka zatytułowana Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Gombrowicza w okresie międzywojennym. W 2013 roku opublikowała w Wydawnictwie UG tom zatytułowany „Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju”. W swojej działalności naukowej łączy metodologię wywodzącą się z feminizmu, psychoanalizy oraz dekonstrukcji z zainteresowaniami historycznoliterackimi obejmującymi polską literaturę dziewiętnasto- i dwudziestowieczną. Jako feministkę Ewę Graczyk zajmują, zarówno prywatnie jak i zawodowo, wątki społeczne, w szerokim sensie polityczne; interesuje ją także bardzo żywioł fabularny, wszelkiego rodzaju opowieści - literackie, filmowe i wszelkie inne.

Dr Hubert Bilewicz ukończył muzealnictwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie doktoryzował się z historii designu. Odbył podyplomowe studia w Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowe studia pedagogiki zdolności i twórczości na uniwersytecie toruńskim. Jest również absolwentem gender studies oraz queer studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez kilkanaście lat uczył w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie pracuje w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej, Instytut Historii Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie prowadzi zajęcia z analizy sztuki współczesnej, teoretycznych aspektów współczesnej kultury wizualnej oraz gender w historii sztuki. Był współkuratorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa 2013 w Gdańsku. Zajmują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Aktywnie uprawia popularyzację sztuki współczesnej.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.