Obraz „Pustelnia cesarza Karola V w klasztorze hieronimitów Yuste
w Estremadurze” (fot. archiw. MWiM)
W olsztyńskim zamku trwają przygotowania do otwarcia wystawy muzealiów zakonserwowanych, zakupionych i ofiarowanych Muzeum Warmii i Mazur w 2013 roku. Otwarcie ekspozycji nastąpi w najbliższą niedzielę (9.02) w samo południe.
Jeżeli opierać się na informacjach zgromadzonych w muzealnych archiwach, to będzie to jubileuszowy, dwudziesty już pokaz nabytków w historii Muzeum Warmii i Mazur. Pierwszą taką wystawę muzealnych „nowości” zorganizowano bowiem w 1995 roku. Chociaż specjalne fajerwerki związane z jubileuszem nie są planowane, to będą dwie znaczące zmiany w stosunku do lat ubiegłych. Po pierwsze - wystawa będzie trwać dużo dłużej niż dotychczas, a po drugie - nie będzie zorganizowana w reprezentacyjnych Salach Kopernikowskich olsztyńskiego zamku.
- Do tej pory wystawy muzealnych nabytków były jednodniowe - wyjaśnia Elżbieta Jelińska, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
- Uznaliśmy, że te kilka niedzielnych godzin na ekspozycję bogatych zbiorów to zdecydowanie za krótko, by mogli się z nimi zapoznać wszyscy zainteresowani. Dlatego wystawa będzie trwać prawie dwa miesiące, do 6 kwietnia.Prezentacja zostanie zorganizowana w barokowej części zamku. Zmiana miejsca ekspozycji nie wynika jednak z chęci pomniejszenia jej rangi, ale ze względów praktycznych - w salach kopernikowskich znajdują się bowiem prawie nowe wystawy „Mikołaj Kopernik mieszkaniec olsztyńskiego zamku” (po modernizacji) oraz „Luterańskie epitafia i portrety upamiętniające”.
Mimo że powierzchnia ekspozycyjna będzie całkiem spora, na otwieranej w niedzielę wystawie zobaczymy tylko część spośród 918 ubiegłorocznych nabytków Muzeum Warmii i Mazur. Do najcenniejszych pracownicy muzeum zaliczają obraz Edwarda Dwurnika „Akcja w Miętnem” oraz oraz rzeźbę przestrzenną niemieckiego artysty Hansa Joachima Albrechta pod dość frapującym tytułem „Kucanie w pozycji nachylonej jedno ku drugiemu”.
Obraz „Akcja w Miętnem” dotychczas znajdował się w depozycie Muzeum Warmii i Mazur. W ubiegłym roku Edward Dwurnik zdecydował się przekazać pracę olsztyńskim muzealnikom na własność. Natomiast rzeźba Hansa Joachima Albrechta powstała podczas ubiegłorocznego pleneru na zamku w Reszlu, gdzie znajduje się oddział Muzeum Warmii i Mazur, i po plenerze tam pozostała. Jak zapewniali nas pracownicy muzeum, zarówno obraz, jak i rzeźbę będzie można zobaczyć na otwieranej w niedzielę wystawie.
Do interesujących nabytków zaliczyć też można obraz „Pustelnia cesarza Karola V w klasztorze hieronimitów Yuste w Estremadurze” przedstawiający wnętrze celi - a w rzeczywistości luksusowego apartamentu, w którym cesarz spędził ostatnie dwa lata życia po abdykacji. Wnętrze urządzone jak za życia cesarza, odwiedził i namalował w połowie XIX w. znany berliński malarz Eduard Gaertner (1801-1877). Ktoś, nie wiadomo kto, wykonał dobrą kopię pracy Gaertnera, o czym informuje napis na odwrocie obrazu. Ktoś inny przywiózł obraz do Polski, i w 2013 r. wzbogacił on zbiory Muzeum Warmii i Mazur.
Nie sposób opisać wszystkich eksponatów pozyskanych przez Muzeum Warmii i Mazur w ubiegłym roku. Swoje zbiory wzbogaciły praktycznie wszystkie działy i oddziały muzeum: od działu sztuki współczesnej po archiwum i od Muzeum Przyrody po oddział w Szczytnie. Zwrócimy jednak uwagę na eksponaty, które może do najstarszych nie należą, ale ich ekspozycje cieszą się dużym powodzeniem wśród zwiedzających wystawy muzealnych nabytków. Chodzi o eksponaty z okresu PRL-u i nieco wcześniejszych lat XX wieku. W olsztyńskim zamku będziemy więc mogli zobaczyć m.in. sprawny jeszcze projektor filmowy Ruś, produkowane w latach 40. i 50. ubiegłego wieku radio Pionier, czy pierwszy polski przenośny radioodbiornik Szarotka. Zobaczymy też przedwojenny aparat telefoniczny CB, a także... butelkę po mleku wytwarzanym w przedwojennej olsztyńskiej mleczarni, która ulokowana była przy obecnej ulicy Pieniężnego. Wśród dokumentów na uwagę zasługują m.in. karta mobilizacyjna dla idących pieszo, książeczka wojskowa z terenów przedwojennych Prus czy książeczka pracy z czasów II wojny światowej. Na wystawie będzie też piękny paw, o którego wzbogaciło się Muzeum Przyrody. Ciekawe zapewne będą też na razie tajemnicze „wystrzałowe” dary, które trafiły w ubiegłym roku do oddziału Muzeum Warmii i Mazur w Szczytnie.
Wystawa, a szczególnie jej otwarcie wzbogacone prezentacjami nabytków przygotowanymi przez muzealników, zapowiada się więc interesująco. Warto więc być w niedzielę na olsztyńskim zamku, tym bardziej, że w tym dniu wstęp do muzeum będzie bezpłatny. Zapraszamy.
******
Prezentacji nabytków Muzeum Warmii i Mazur dokonają: » Andrzej Rzempołuch - Hiszpańska pustelnia cesarza Karola V
» Iwona Beata Kluk - Ninus - mityczny założyciel Niniwy
» Grażyna Prusińska - „Kucanie w pozycji nachylonej jedno ku drugiemu”
» Kacper Martyka - „Szczęśliwa trzynastka” albo co ucieszyło archeologów w roku ubiegłym?
» Małgorzata Kumorowicz - Medale Mennicy Państwowej z kolekcji Andrzeja Barzyka
» Andrzej Symonowicz „Wystrzałowe” dary
» Małgorzata Okulicz - Ale to już było... moda damska
» dr Małgorzata Gałęziowska - Dokumenty i fotografie jako nośniki pamięci społecznej; Radio i projektor - czy to już prehistoria?
» Elżbieta Kaczmarek - Tkactwo dawniej i dziś
» Elżbieta Tomczonek - Ryszard Czerniewski - fotografia reportażowa
» Małgorzata Strzyżewska - Z archiwum Juliusza Malewskiego (1899-1981)
» Danuta Syrwid - Wydawnictwo jubileuszowe „Gazety Olsztyńskiej” z 1936 r.
» Barbara Michalska - Zapisane w pamiętnikach
» Marian Szymkiewicz - Duże ptaki - starzy i nowi mieszkańcy Warmii i Mazur