Redukcja liczby etatów kapelanów wojskowych dotknęła również Olsztyn. Ks. płk Eugeniusz Łabisz został odwołany z funkcji proboszcza parafii cywilno-wojskowej p.w. NMW Królowej Polski i świętych Archaniołów Michała, Rafała, Gabriela w Olsztynie, a sama parafia w takim kształcie przestała istnieć. Na jej miejsce powstała „zwykła” parafia diecezjalna, na czele której stanął ks. Zbigniew Czernik. Zmiany organizacyjne w Archidiecezji Warmińskiej to też dobry moment do uregulowania praw własności dotychczasowego kościoła garnizonowego, położonego przy ul. Kromera 2A, który został przekazany Gminie Olsztyn.
Wzniesiona w latach 1913-1914 świątynia początkowo służyła jako ewangelicko-augsburski kościół garnizonowy. W 1945 roku świątynię przejął Kościół katolicki. Do 2009 roku działała tam parafia wojskowa, a potem cywilno-wojskowa. Przez cały powojenny czas, z formalnego punktu widzenia kościół stanowił własność Skarbu Państwa, chociaż administrowany był przez władze kościelne. Teraz pojawiła się szansa, by sprawy własności świątyni uregulować. Zainteresowane tym są zarówno władze kościelne, jak i władze świeckie.
Dzisiaj (3.02) wojewoda Marian Podziewski wyraził zgodę na sprzedaż nieruchomości z kościołem garnizonowym z 99% bonifikatą. Zarządzenie, które wydał w tej sprawie wojewoda pozwala prezydentowi Olsztyna na sprzedaż nieruchomości w trybie bezprzetargowym.
- Rozpoczyna się nowy etap w istnieniu tego kościoła. Teraz będzie to parafia diecezjalna, nad którą opiekę po zakupie przejmie Kuria. Mam nadzieję, że moja zgoda na sprzedaż nieruchomości z 99-procentową bonifikatą skróci wszelkie procedury związane z przekształceniami formalnymi parafii, a kościół będzie tak jak dotychczas służył wiernym - powiedział wojewoda komentując swoją decyzję.
Z D J Ę C I A