Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:35 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kinematografia, film
TSM | 2014-01-28 15:57 | Rozmiar tekstu: A A A

TU SIĘ MOVIE zaprasza na luty z dokumentem

Olsztyn24
 

Przez cały luty Fundacja Inicjatyw Filmowych TU SIĘ MOVIE zaprasza na projekcje najbardziej interesujących filmów dokumentalnych ostatnich lat. Cykl „Luty z dokumentem” to świetna okazja, by obejrzeć wyjątkowe historie z życia wzięte i podyskutować o kinie.

Kino dokumentalne, które przez wiele lat uchodziło za trudne w odbiorze i niszowe, ostatnio wraca do łask i cieszy się coraz większą popularnością. Coraz wyraźniej widać też, że filmy dokumentalne - podobnie, jak fabularne - mogą być bardzo różne. Owo zróżnicowanie odzwierciedla program cyklu „Luty z dokumentem”.

- Staraliśmy się wybrać filmy różnorodne, zarówno pod względem treści, jak i formy - tłumaczy Aleksandra Drzał-Sierocka z TU SIĘ MOVIE. - Są wśród nich zarówno zabawne, lekkie historie, jak i opowieści, które ogląda się ze ściśniętym gardłem i łzami w oczach. Wszystkie te filmy mają jedną cechę wspólną: są naprawdę warte obejrzenia.

Wśród prezentowanych w czasie cyklu filmów znalazły się między innymi głośny „Projekt Nim” (21 lutego) opowiadający historię kontrowersyjnego eksperymentu naukowego oraz szeroko komentowany, dowcipnie zrealizowany „Kumarè. Guru dla każdego” (7 lutego), który jest zapisem swoistej prowokacji reżysera, obnażającej nie tylko potrzebę wiary, ale też istotę łatwowierności. Premierowo pokazany zostanie głośny film Joshui Oppenheimera „Scena zbrodni” (28 lutego), już teraz uważany za jeden z najbardziej wstrząsających obrazów w historii kina. Laureat wielu nagród oraz tegoroczny kandydat do Oscara. To zatem wyjątkowa okazja, by go obejrzeć przed ceremonią wręczenia nagród.
R E K L A M A
- Ten film nie tylko ukazuje przerażającą historię działań brygad śmierci w Indonezji, ale też w niezwykły sposób ją opowiada - mówi Magdalena Wilde.

Polskę reprezentuje „Sztuka znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego, autorów głośnego „Królika po berlińsku”.

- To historia haitańskiego szamana voudou, który przyjechał do Polski w latach 80 - opowiada Radek Sierocki. - Twórcy dają nam wyjątkową okazję, by spojrzeć na historię własnego kraju oczyma cudzoziemca, który nie rozumiejąc niuansów naszej kultury, próbuje ją sobie tłumaczyć na swój „język”.

Nie zabraknie też filmowych dyskusji, do których widzowie TU SIĘ MOVIE zdążyli się już przyzwyczaić.

- W każdym tygodniu po jednej z projekcji zaprosimy do dyskusji - zapowiada Piotrek Olejnik. - Pierwsza z nich od razu w pierwszą sobotę cyklu, a punktem wyjścia będą dla niej filmy ukazujące różne oblicza zawodu fotoreportera: „Paparazzi” i „Fotograf wojenny”.

Wszystkie projekcje i dyskusje odbywają się w sali kinowej TU SIĘ MOVIE przy al. Wojska Polskiego 30a.

******

Program [UWAGA: Program może ulec nieznacznym zmianom. Aktualny program zawsze na: www.facebook.com/tusiemovie]

» 31 stycznia [piątek], godz. 18.30: „Sztuka znikania” (Polska 2013), reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, 52 min.

„Sztuka znikania” to nowy film twórców nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”. Nieznana historia haitańskiego kapłana vodou, Amona Frèmona, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego w 1980 roku odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową. Polska była dla Amona dziwnym miejscem. Ludzie zachowywali się inaczej - godzinami stali w kolejkach, jakby chcieli pobyć razem, ale wcale ze sobą nie rozmawiali. Odprawiali dziwne rytuały na wielkich stadionach. Deszcz padał tu głośniej, jak w kraju ogłuchłych ludzi, a zimą z nieba leciała zła, biała woda nie gasząca pragnienia.

„Sztuka znikania” jest spojrzeniem na czasy socjalizmu i przełom ’89 roku oczami przybysza z zupełnie innej kultury.

» 1 lutego [sobota], godz. 17.00: „Paparazzi” (Polska 2011), reż. Piotr Bernaś, 33 min. + „Fotograf wojenny” (Szwajcaria 2001), reż. Christian Frei, 96 min.

„Paparazzi” opisuje kulisy budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu. Jest to pierwszy polski film o tej tematyce. Pokazuje jedne z najważniejszych w Polsce wydarzeń medialnych roku 2010 z punktu widzenia codziennej pracy paparazziego, Przemysława Stoppy - od polowania na Romana Polańskiego po wydarzenia związane z katastrofą smoleńską. Jednak na pierwszym planie rozgrywa się dramatyczna historia człowieka, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów i ponosi ich konsekwencje na gruncie emocjonalnym, osobistym i etycznym. Tytułowy bohater okazuje się równie bezwzględny wobec siebie, co wobec świata, na który poluje.
„Fotograf wojenny” poświęcony jest fotografowi wojennemu, James’owi Nachtwey’owi, uznawanemu przez wielu za najlepszego w branży. W ciągu ostatnich trzech dekad, Nachtwey dokumentował wojny, konflikty i problemy społeczne w ponad 30 krajach na świecie. Traktuje swoją pracę jako misję, chce pokazywać prawdę ludzkiego cierpienia i uświadomić ludziom bezsens wojen.

Po projekcji dyskusja

Partner projekcji: Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne BLUR

» 7 lutego [piątek], godz. 18.30: „Kumaré. Guru dla każdego” (USA 2011), reż. Vikram Gandhi, 84 min.

Film jest zapisem szczególnego „eksperymentu”. Kumaré - oświecony guru ze wschodu - zbudował wspólnotę ludzi, głęboko wierzących w głoszone przez niego przesłanie. Odwołując się do hinduskiej filozofii jogi, proklamował transcendentne idee, nakłaniając ludzi do życia w zgodzie z samymi sobą, nieszkodzenia innym i uspakajania ciała na drodze fizycznych i oddechowych ćwiczeń ruchowych. I nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Kumaré to postać całkowicie fikcyjna, stworzona przez reżysera. Gandhi zdecydował się na ten krok wierząc, że w ten sposób uda się dociec, skąd w człowieku bierze się tak silna potrzeba duchowości.

Film jest zabawnym, a równocześnie niezwykle szczerym i wnikliwym spojrzeniem na relację człowieka i wiary.
Po projekcji dyskusja

» 8 lutego [sobota], godz. 17.00: „Odgłosy robaków, zapiski mumii” (Szwajcaria 2009) reż. Peter Liechti, 88 min.

Myśliwy polujący na króliki odkrywa w lesie zmumifikowane ciało 40-letniego mężczyzny. Lekarze twierdzą, że zgon nastąpił około stu dni wcześniej. Zmarły prowadził dziennik, z którego możemy odtworzyć ostatnie dwa miesiące jego życia. Pod koniec sierpnia udał się w góry, które kiedyś odwiedził jako student. Zachwycony ich dostojnym pięknem, pomyślał, że to idealne miejsce na śmierć. Nie zamierza się wieszać, ani skakać ze skały. Wybrawszy ustronne miejsce, z folii i gałęzi buduje namiot, w którym postanawia zagłodzić się na śmierć. Ma ze sobą kilka książek, trochę lekarstw przeciwbólowych, kilka świec i radio.

Film jest próbą rekonstrukcji tego, co stało się w czasie ostatnich dni życia bohatera. To obraz niezwykle interesujący zarówno pod względem treści, jak i sposobu jej ukazania, dlatego też często prowokuje dyskusje na temat istoty i możliwości kina dokumentalnego.

» 14 lutego [piątek], godz. 18.30: „Kto cię uczył jeździć?” (Niemcy 2012), reż. Andrea Thiele, 84 min.

Spędź tegoroczne Walentynki z dobrym filmem. Trzy miasta, trzy odmienne kultury: Tokio, Monachium i Bombaj. Dokument opowiada historię trójki cudzoziemców, którzy mieszkając daleko od swoich ojczyzn, przygotowują się do egzaminu na prawo jazdy. Jakby się mogło wydawać, nauka przepisów ruchu drogowego w obcym mieście nie jest wcale taka łatwa i prowadzi do wielu zabawnych sytuacji. „Kto cię uczył jeździć?” to przebój 10. edycji festiwalu PLANETE+ DOC.

Po projekcji dyskusja

» 15 lutego [sobota], godz. 17.00: „Rozbitkowie” (Francja 2007), reż. Gonzalo Arijón, 130 min.

„Rozbitkowie” to historia pasażerów samolotu, który w 12 października 1972 roku rozbił się podczas burzy śnieżnej w Andach. Zdarzenia opowiedziane są ustami uczestników wypadku, z perspektywy 35 lat po nim. Nie jest to wierna rekonstrukcja zdarzeń, ale raczej rodzaj niezwykłego wywiadu - ubrana w artystyczne inscenizacje wydarzeń dokumentalna wiwisekcja ludzkiej psychiki i pamięci. Gonzago Arijón wnika w głąb sytuacji i zdarzeń, jakie miały miejsce w grupie ocalałych z katastrofy osób, aby za pomocą czarno-białych metaforycznych ujęć zestawić na ekranie ich przeszłość z teraźniejszością.

» 21 lutego [piątek], godz. 18.30: „Projekt Nim” (Wielka Brytania 2011), reż. James Marsh, 93 min.

Film Jamesa Marsha - laureata Oscara za film „Człowiek na linie”. W listopadzie 1973 roku, w klatce ośrodka badawczego ssaków naczelnych w Oklahomie, rodzi się mały szympans. Kilka dni później zostaje odebrany matce. Otrzymuje imię Nim i trafia do rąk absolwentki psychologii, która sama jest już matką trójki dzieci. Za odpowiednim wynagrodzeniem ma go wychowywać jak własne dziecko. W ten sposób wchodzi w życie „projekt Nim”, czyli jeden z najbardziej radykalnych w historii eksperymentów. Miał on udowodnić, że szympans, wychowywany jak człowiek, może nauczyć się komunikować za pomocą języka. Twórca filmu uświadamia nam, że eksperyment być może w gruncie rzeczy powiedział więcej na temat natury człowieka, niż szympansa.

Po projekcji dyskusja

» 22 lutego [sobota], godz. 17.00: „Prywatny wszechświat” (Czechy 2012), reż. Helena Třeštíkovej, 83 min.

Petr Kettner i Jana Pfefferova pobrali się w 1974 roku i zamieszkali razem z dwiema babciami w niewielkim jednopokojowym mieszkaniu w Pradze. Rok po ślubie na świat przyszedł ich pierwszy syn - Honza. To właśnie skłoniło Petra do rozpoczęcia dokumentacji ich rodzinnego życia i czasów, w których przyszło im funkcjonować. Robił to w formie pisanego i kręconego kamerą dziennika. Film Heleny Třeštíkovej wykorzystuje te nagrania, stając się tym samym próbą „uchwycenia” czasu zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i społeczno-politycznym.

» 28 lutego [piątek], godz. 18.30: „Scena zbrodni” (Dania/Norwegia/Wielka Brytania 2012), reż. Joshua Oppenheimer, Anonymous, Christine Cynn, 115 min.

POKAZ PREMIEROWY

Zwycięzca Nagrody Publiczności na Berlinale i PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL 2013, nominowany w tegorocznej edycji Oscarów. Reżyser, Joshua Oppenheimer prezentuje efekty siedmiu lat spędzonych z „emerytowanymi” dowódcami brygad śmierci w Indonezji. W efekcie powstał jeden z najważniejszych i najbardziej wstrząsających obrazów dokumentalnych ostatnich lat, który łączy w sobie cechy gangsterskiego dramatu, kiczowatego melodramatu i surrealistycznego dramatu psychologicznego.

Po projekcji dyskusja

» 1 marca [sobota], godz. 17.00: „Passione” (Włochy/USA 2010), reż. John Turturro, 90 min.

„Neapol to miasto namalowane za pomocą dźwięków. A muzyka stanowi jeden z najważniejszych jego elementów” - mówi John Turturro, znany amerykański aktor i reżyser z włoskim rodowodem, jeden z ulubionych aktorów braci Coen. Odgrywa on w filmie rolę narratora, próbującego przedstawić widzom muzyczną duszę ukochanego miasta.
Tętniący gorącym rytmem film - idealny na ostatnią sobotę karnawału.

[Opisy filmów na podstawie materiałów dystrybutora]

Wszystkie projekcje i dyskusje odbywają się w sali kinowej TU SIĘ MOVIE przy al. Wojska Polskiego 30a (Olsztyn)
Bilet na pojedynczą projekcję: 10 zł
Karnet na cały miesiąc: 50 zł
Szczegółowe informacje oraz rezerwacje biletów i karnetów: Aleksandra Drzał-Sierocka, ola@fundacjatsm.pl, 608 43 30 37.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.