W najbliższy czwartek (30.01) o godz. 18:00 w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie odbędzie się kolejny w tym roku wernisaż, wzbogacony koncertem. W sali kameralnej swoje obrazy zaprezentuje Cezary Poniatowski - pochodzący z Olsztyna młody artysta, uznawany obecnie za jednego z najciekawszych malarzy w Polsce. Zagra zaś zespół Józef Ost z Lidzbarka Warmińskiego. Usłyszymy muzykę specjalnie przygotowaną na czwartkowy wernisaż, inspirowana malarstwem Poniatowskiego.
Cezary Poniatowski zatytułował swoją najnowszą wystawę w olsztyńskim BWA przewrotnie. Po jego „Scenach Rodzajowych” można spodziewać się wszystkiego tylko nie realistycznych przestawień życia codziennego, obyczajów, obrzędów, scen pracy zwyczajowo pojawiających się w malarstwie, grafice jak i rzeźbie. Malarstwo Poniatowskiego jest raczej abstrakcyjne, balansujące na pograniczu sztuki przedstawiającej i nieprzedstawiającej. Artystę interesuje odejście od malarstwa polegającego na „wymalowywaniu” obrazu.
Tytuł jest więc jednocześnie dość prześmiewczy i naiwny, ale nie do końca. Artysta faktycznie przedstawi pewne sytuacje, które w naturalny sposób układają się na wystawie w pewną całość - jedną dużą scenę rodzajową. Jak mówi sam Poniatowski - „
Na obrazach tworzą się jakieś pogmatwane historie, atmosfera staje się klaustrofobiczna, trochę nieznośna, przygniatająca. Cały czas pozostaje ona jednak w dużym stopniu zabawna.”
Nowe obrazy w pewnym stopniu różnić się będą od wcześniejszych cykli. Pojawia się w nich więcej elementów, są bardziej złożone kompozycyjnie. Mam wrażenie, że jest w nich coś w rodzaju zespolenia się ascezy i przepychu. Są jednocześnie bujne i bardzo proste. Mamy tu najróżniejsze elementy na granicy skojarzenia, ale równocześnie te same fragmenty pozostają zwykłymi czarnymi plamami niemówiącymi widzom zbyt wiele.
Cezary Poniatowski studiował grafikę, a mimo to wybrał medium malarstwa. Jego obrazy są jednak przez krytykę wciąż nazywane „graficznymi”. Jak mówi: „
Zacząłem malować, ponieważ malarstwo jest dużo bardziej bezpośrednie niż grafika. Można w nim szukać odpowiedniej technologii, która poddaje się różnym podejściom i różnym rodzajom wyobraźni.”.
Prace Cezarego Poniatowskiego, także te, które zobaczyć będzie można w BWA są monochromatyczne - malowane wyłącznie z użyciem białej i czarnej farby.
Jak zapewnia artysta jeszcze długo nie zanosi się na rewolucję barwną. Jego czarno-białe obrazy cieszą się w środowisku artystycznym coraz większą popularnością.
W 2013 roku zdobył Grand Prix w XI Konkursie im. E. Gepperta we Wrocławiu, będącym obecnie jednym z najważniejszych przeglądów młodej sztuki w Polsce. O wyjątkowości tego konkursu decyduje nie tylko ekskluzywny charakter uczestnictwa, możliwy wyłącznie poprzez nominacje, ale też fakt, iż uczestnikami mogą być wyłącznie debiutanci do 3 lat po ukończeniu uczelni. Tym samym Konkurs Gepperta okazuje się bardzo często pierwszym potwierdzeniem wartości podejmowanych samodzielnie działań i momentem przełomowym, zachęcającym do dalszego rozwijania talentu. W tej edycji konkursu wzięło udział 25 twórców. Międzynarodowe jury uznało Poniatowskiego za najlepiej rokującego młodego malarza w Polsce.
******
Cezary Poniatowski - urodzony w 1987 roku w Olsztynie. Mieszka i pracuje w Warszawie i Berlinie. W latach 2006-2012 odbył studia na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom magisterski pt. „Struktury Brutalne” oraz „Zeitgeist” uzyskał w 2012 roku w pracowni prof. Andrzeja Węcławskiego. W 2013 roku uzyskał stypendium artystyczne warszawskiej Dzielnicy Śródmieście. W 2013 roku zdobył pierwszą nagrodę - Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - w XI Konkursie im. E. Gepperta we Wrocławiu, będącym obecnie jednym z najważniejszych przeglądów młodej sztuki w Polsce.
Wybrane wystawy:2013Atrofia - wystawa indywidualna w Galerii Praca, Warszawa
Wystawa Pracowni nr 6, Rondo Sztuki, Katowice
8 BGS, Galeria Arsenał, Poznań
Makers in Print, wystawa zbiorowa w Milwaukee Institute of Art and Design, Milwaukee, Stany Zjednoczone
Kolekcja Imprint, ALBA, Beirut, Liban
2012Targi Młodej Sztuki w Galerii BWA, Olsztyn
Wystawa zbiorowa z Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom
Wystawa grupowa 17 Wschodni Salon Sztuki, Muzeum Lubelskie, Lublin
Wystawa zbiorowa BGS w Rondzie Sztuki, Katowice
Najlepsze dyplomy 2012, wystawa w Wielkiej Zbrojowni, Gdańsk
Untitled - wystawa indywidualna w Lutheraneum, Warszawa
Kissprint - wystawa grafiki w Soho Factory, Warszawa
2011II Międzynarodowe Triennale IMPRINT w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego, Warszawa
Open studios June - wystawa w GlogauAir, Berlin, Niemcy
Urlaub in Berlin - wystawa w Atelierhof Kreuzberg, Berlin, Niemcy
Open studios March - wystawa w GlogauAir, Berlin, Niemcy
2010Wystawa grafiki Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej Kraków 2009 w Dalarnas Museum, Falun, Szwecja
Wystawa grafiki w galerii Nordens Ljus, Sztokholm, Szwecja
Wystawa indywidualna - Druk, Wydział Grafiki warszawskiej ASP, Warszawa
2009Wystawa pokonkursowa Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, Bunkier Sztuki, Kraków
Wystawa pokonkursowa I Międzynarodowego Biennale Wschodni Salon Sztuki, Lublin
Wystawa pokonkursowa Biennale Grafiki Studenckiej w Galerii Arsenał, Poznań
Nagrody:2013 - Grand Prix XI. konkursu im. E. Gepperta we Wrocławiu,
2011 - Nagroda regulaminowa na Biennale Grafiki Studenckiej, Poznań,
2009 - Wyróżnienie honorowe w konkursie Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, Kraków
2008 - Grand Prix w konkursie Grafika Warszawska
Z D J Ę C I A