W tej szkole o nudzie nie ma mowy! W nowych filiach w Barczewie i Biskupcu odbyły się już pierwsze koncerty. W Dywitach powstały i koncertują orkiestra dęta oraz smyczkowa. Dzięki pieniądzom z budżetu powiatu zostały zakupione nowe instrumenty za ponad 100 tysięcy. Muzyczna pasją zarazili się też rodzice, którzy założyli amatorską orkiestrę dętą.
W dobie niżu demograficznego Powiatowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Dywitach to ewenement! Podczas gdy w innych placówkach oddziały są zamykane, PSM w Dywitach co roku otwiera kolejne filie. Muzyczna edukacja młodych mieszkańców powiatu prowadzona jest już w czterech miejscowościach: w siedzibie głównej w Dywitach oraz w filiach w Olsztynku, a od września 2013 roku także w Barczewie i Biskupcu. Łączna liczba uczniów PSM w Dywitach to ponad 320 osób!
-
Utworzenie szkoły w Dywitach i jej filii okazało się strzałem w dziesiątkę i znakomitą odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców naszego powiatu - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
Melodie ludowe i Mozart
W szkole i jej filiach dzieje się ostatnio wiele ciekawych rzeczy. W tym tygodniu w filiach w Barczewie i w Biskupcu odbyły się koncerty semestralne, na których uczniowie zaprezentowali to, czego nauczyli się w ciągu pierwszych pięciu miesięcy nauki.
-
Jestem pod wielkim wrażeniem umiejętności i talentu uczniów, którzy zaledwie po kilku miesiącach prezentują już wysoki poziom - mówi Janusz Ciepliński, dyrektor PSM w Dywitach.
Na każdym z koncertów obecnych było po kilkadziesiąt osób, w tym władze Biskupca i Barczewa, które nie mogły wyjść z podziwu dla tak szybkich postępów w nauce. Młodzi muzycy zagrali proste melodie ludowe, kolędy, ale nie zabrakło też utworów uznanych kompozytorów, jak chociażby Mozarta. Dyrektor Ciepliński cieszy się, że uczniowie mają na czym grać. Zakup nowych instrumentów i wyposażenia był możliwy dzięki dofinansowaniu z budżetu powiatu. Radni pod koniec 2013 roku przekazali na ten cel ponad 100 tys. zł.
-
Kupiliśmy instrumenty perkusyjne, m.in. kotły i wibrafon, a także oboje, sprzęt nagłośnieniowy i projektory multimedialne - informuje Janusz Ciepliński.
Wkrótce egzaminy wstępneZaczynają się ziszczać także marzenia o Powiatowej Orkiestrze Dętej z prawdziwego zdarzenia. Powstanie ona z połączenia szkolnej orkiestry dętej, która funkcjonuje już w Dywitach oraz amatorskiej orkiestry dętej, którą utworzyli rodzice. Orkiestra działa przy stowarzyszeniu MeloFani, które wspiera działalność PSM w Dywitach.
-
Jak widać pasja muzyczna dopada ludzi w różnym wieku, co może tylko cieszyć - uważa Janusz Ciepliński. -
W orkiestrze rodziców ćwiczy i gra w tej chwili 10 osób, ma ona za sobą już pierwsze koncerty w podolsztyńskich kościołach. Osoby zainteresowane dołączeniem do orkiestry mogą zgłaszać się na próby, które odbywają się w każdy wtorek o godz. 18 w Dywitach. Kapelmistrzem tej niezwykłej orkiestry jest Dominik Jastrzębski, nauczyciel PSM w Dywitach.
To jednak nie koniec nowości. W szkole w Dywitach powstała też orkiestra smyczkowa, która liczy 40 osób.
-
Chcemy się rozwijać i przygotowujemy się do kolejnego naboru i egzaminów wstępnych, które odbędą się już w marcu - mówi dyrektor Ciepliński. -
Zainteresowane dzieci mogą brać udział w bezpłatnych zajęciach przygotowawczych, które odbywają się w Biskupcu, Barczewie i Olsztynku. Zachęcam do udziału.
Z D J Ę C I A