Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:42 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2008-03-01 00:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Dzień obrony cywilnej

Olsztyn24
Logo obrony cywilnej

Dzisiaj (1.03) obrona cywilna na świecie obchodzi swoje święto. Zadaniem obrony cywilnej jest ochrona ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury, ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie wojny, współdziałanie w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków.

Międzynarodowa Organizacja Obrony Cywilnej (MOOC) powstała z inicjatywy francuskiego lekarza Georges’a Saint-Paula. Zaproponował on, aby wszystkie kraje ustaliły na swych terytoriach strefy bezpieczeństwa, w których mogłaby się chronić ludność cywilna, w czasie wybuchu ewentualnego konfliktu zbrojnego.

Powołana do życia w 1931 roku organizacja pozarządowa, mająca urzeczywistnić pomysł Georges’a Saint-Paula, przyjęła nazwę „Strefy Genewskie” i została uznana przez Czerwony Krzyż i Ligę Narodów.

Pierwsze efekty organizacja odniosła doprowadzając do ustalenia stref neutralnych podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 oraz na terytoriach krajów zaangażowanych w konflikt chińsko-japoński w latach 1927-1945.
R E K L A M A
Organizacja „Strefy Genewskie” odegrała ważną rolę w końcowych ustaleniach obradującej w Genewie w 1949 roku Konferencji Dyplomatycznej, która poddała rewizji trzy Konwencje Genewskie i przyjęła czwartą. Konferencja Dyplomatyczna dostrzegła potrzebę istnienia miejsc oraz szpitali chronionych znakiem Czerwonego Krzyża dla rannych i chorych żołnierzy. Domagała się również szpitali i stref bezpieczeństwa tak zorganizowanych, aby chroniły przed skutkami wojny rannych i chorych cywili, ludzi w podeszłym wieku, inwalidów, dzieci poniżej piętnastego roku życia, kobiety w ciąży i matki z dziećmi poniżej siedmiu lat.

W 1958 roku organizacja „Strefy Genewskie” zmieniła nazwę na „Międzynarodowa Organizacja Obrony Cywilnej” i nawiązała ścisłą współpracę z narodowymi organizacjami obrony cywilnej. Przyjęto nowy statut stwarzający możliwość przynależności indywidualnej i zbiorowej do organizacji. Pierwszymi krajami, które przystąpiły do MOOC były: Egipt, Iran i Filipiny. W 1966 r. członkowie MOOC uchwalili tekst konstytucji tej organizacji. W 1972 r. postanowiono obchodzić co roku, w dniu l marca, Światowy Dzień Obrony Cywilnej.

Obrona cywilna, zwana również ochroną cywilną, jest systemem organizacyjnym ukierunkowanym na ochronę ludności cywilnej, przede wszystkim przygotowanym na wypadek wojny. Obrona cywilna może również uczestniczyć w akcjach ratunkowych prowadzonych w czasie pokoju. W tym kontekście pole działania Międzynarodowej Organizacji Obrony Cywilnej obejmuje takie sfery jak: szkolenie, informowanie, pomoc w nagłych wypadkach, zwalczanie skutków katastrof oraz współpracę techniczną.

Polska, mimo, że nie jest członkiem MOOC, aktywnie współpracuje z organizacjami obrony cywilnej państw europejskich, czego przejawem jest uczestnictwo przedstawicieli Szefa Obrony Cywilnej Kraju w międzynarodowych sympozjach, konferencjach, warsztatach itp.

Z okazji Światowego Dnia Obrony Cywilnej wydział zarządzania kryzysowego i ochrony ludności Urzędu Miasta Olsztyn zorganizował uroczystość, podczas której wręczono nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie bezpieczeństwa i porządku publicznego „Lider Bezpieczeństwa” oraz wręczono nagrody laureatom X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „112 w trudnej sprawie - nie używaj przy zabawie”. W uroczystości, obok pracowników wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, laureatów i wyróżnionych, udział wzięli pracownicy wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego na czele z dyrektorem wydziału Jackiem Stawowczykiem oraz olsztyńscy radni: Elżbieta Fabisiak, Ewa Zakrzewska, Halina Ciunel, Konrad Lenkiewicz, Marian Zdunek i Bogdan Dżus.

Święto obrony cywilnej, to także okazja do zwrócenia uwagi na tę formację i jej zadania. O poziom świadomości społecznej w tym względzie zapytaliśmy Kazimierza Neumanna z wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludności Urzędu Miasta w Olsztynie. - Myślę, że nie do końca rozumiana jest rola i zadania obrony cywilnej - odpowiedział Kazimierz Neumann. - Z racji zawodu jestem codziennie w zakładach pracy, rozmawiam z dyrektorami i pracownikami tych zakładów. Odnoszę wrażenie, że obrona cywilna kojarzy im się tylko z budowaniem okopów, maskami przeciwgazowymi i wojną. To nie jest cała prawda o obronie cywilnej, bo ma ona ona również wiele do zrobienia w akcjach ratowniczych w czasie pokoju, np. podczas powodzi, czy innych klęsk żywiołowych.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.