Uczniowie klasy IB Gimnazjum Nr 13 w Olsztynie we wtorek (14.01) odwiedzili Urząd Wojewódzki w Olsztynie. W Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zorganizowano dla nich zajęcia z tematyki dotyczącej zadań realizowanych przez wydział, m.in. ochrony ludności i obrony cywilnej, ochrony przeciwpożarowej oraz przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych, zadań w zakresie ratownictwa medycznego, różnego typu zagrożeń i sposobów reagowania na sytuacje kryzysowe.
Uczniowie odwiedzili i zostali zapoznani z funkcjonowaniem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pracownik dyżurny przedstawił aktualnie wykorzystywane sposoby, mapy i urządzenia do komunikacji z jednostkami podległymi centrum. Zaprezentowany został też system łączności, system wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania i alarmowania województwa. Pracownicy merytoryczni wydziału przedstawili młodzieży rodzaje zagrożeń chemicznych, radiacyjnych, biologicznych i sposoby ich wykrywania, zaprezentowali sprzęt, a także właściwe sposoby reagowania w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Po prezentacji indywidualnych środków ochrony dróg oddechowych i skóry, chętni uczniowie przymierzali odzież ochronną i maski.
Wydział pełni również nadzór nad prowadzeniem rejestracji przedpoborowych oraz prowadzi sprawy związane z przeprowadzeniem poboru do wojska. O tym kto, kiedy oraz na jakich zasadach może być powołany do wojska poinformował pracownik oddziału spraw obronnych. Uczniom zaprezentowany został skład i zasady przygotowania dziennych posiłków wojskowych, rozdawanych również ludziom w sytuacjach kryzysowych.
Młodzież zaktualizowała swoją wiedzę zdobytą m.in. na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a szczególnie przeprowadzania resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Mogła z bliska przyjrzeć się zasadom działania defibrylatora.
Podczas kilkugodzinnej i bardzo atrakcyjnej wizyty, uczniów zapoznano również z żywiołami występującymi na terenie województwa oraz organizacją systemu ochrony przed powodzią. Cenna była także wiedza na temat zagrożenia czadem i sposobów zapobiegania takim sytuacjom. Poruszono ważny w naszym województwie problem bezdomności i przedstawiono sposoby pomocy ludziom potrzebującym wsparcia, szczególnie w okresie zimowym.
W ramach cyklu „uczymy się przez doświadczenie”, młodzież poza szkołą zdobyła cenną wiedzę praktyczną, a następnie po zakończonych zajęciach wzięła udział w przygotowanym specjalnie dla nich konkursie wiedzy, w którym zwycięzcy zostali nagrodzeni. Nie było przegranych w konkursie, gdyż wszyscy uczestnicy, poza niezapomnianymi wrażeniami, otrzymali ciekawe pamiątki.
Bardzo rzadko uczniowie mają okazję gościć w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego i w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, więc tym serdeczniej dziękujemy dyrektorowi Krzysztofowi Kuriata i wszystkim pracownikom merytorycznym ww. wydziału.
Z D J Ę C I A