Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:42 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Głos Ludu, informacje czytelników
Ewa Przybysz | 2014-01-19 17:15 | Rozmiar tekstu: A A A

Mistrzowie Kodowania z olsztyńskiej „Trzynastki”

Olsztyn24
(fot. Jolanta Okuniewska)

W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie 13 i 14 stycznia Szkoła Podstawowa nr 13, jako jedyna z Olsztyna, uczestniczyła w Festiwalu Projektów Mistrzów Kodowania. Wieńczył on pilotażową edycję programu „Mistrzowie Kodowania”, do którego zakwalifikowały się 34 szkoły podstawowe z całej Polski, po 2 z każdego województwa oraz dodatkowe 2 szkoły z Warszawy. Udział zaproponowano szkołom, które w swoich działaniach miały już doświadczenie w projektach edukacyjnych. Szkoła Podstawowa nr 13 wcześniej brała udział w dużym projekcie Szkoła z Klasą 2.0, który zakończyła z sukcesem.

Partnerami Mistrzów Kodowania są Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, Stowarzyszenie „Rodzice w Edukacji”. Program patronatem program objęły MEN i MAiC Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Ogromnego wsparcia udzieliła firma Samsung.

Celem programu „Mistrzowie Kodowania” jest rozpowszechnianie wśród uczniów nauki programowania. W czasie ośmiu półtoragodzinnych modułów dzieci zgłębiają kolejne tajemnice tworzenia skryptów. Wszystko odbywa się z wykorzystaniem Scratcha, który jest bezpłatną platformą dostępną pod adresem: scratch. mit.edu. Scratch jest intuicyjny i pozwala uczniowi w sposób wizualny tworzyć gry, pokazy multimedialne, historyjki i inne ciekawe projekty. Jego zaletą jest błyskawiczny efekt, jaki widzi autor tworząc swój program, a jest to najlepsza motywacja do zgłębiania tajników programowania poprzez znakomitą zabawę. Scratch pozwala uczniom rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analitycznego oraz logicznego myślenia, współpracy w grupie, uczniowie zdobywają kompetencje potrzebne do rozumienia otaczającego ich cyfrowego świata, ale także przydatne na aktualnym i przyszłym rynku pracy. Stworzone przez uczniów „Trzynastki” gry i animacje można podziwiać pod adresem http://scratch.mit. edu/studios/265693/

Szkołę z Olsztyna reprezentowało w Warszawie czworo uczniów: Alicja Jagosz, Dominik Stasiełuk, Igor Baranowski, Krzysztof Żebrowski oraz nauczycielka Ewa Przybysz i dyrektor szkoły Leszek Kirzenkowski. Uczniowie mieli okazję przedstawić zaproszonym gościom prace programistyczne powstałe podczas realizowania programu, poznać pozostałych uczestników i wymienić z nimi swoje spostrzeżenia. Po festiwalu uczestnicy podziwiali Warszawę, zwiedzali Centrum Nauki Kopernik oraz Sejm, gdzie została otwarta wystawa prezentująca dokonania szkół w programie.
R E K L A M A
Zajęcia z programowania - szesnaście godzin od października do grudnia 2013 roku - odbywały się po lekcjach, prowadzone były w ramach zajęć dodatkowych w całości bezpłatnie. Pomimo późnej pory nigdy nie trzeba było o nich przypominać, ani nikogo na nie namawiać. Dźwięk dzwonka oznajmiającego przerwę uczniowie komentowali z zawodem w głosie: „To już koniec zajęć?”.

Scratch cieszył się i nadal się cieszy ogromnym powodzeniem. Na prowadzone przez dwie nauczycielki: Joannę Ciesielską i Ewę Przybysz zajęcia uczęszczało 28 uczniów: 10 z klas czwartych, 13 z piątych i 5 z szóstych. Kryteria wiekowe uczestników są bardzo elastyczne, zatem wśród mistrzów kodowania pojawiło się sporo chętnych trzecio i drugoklasistów. Obie nauczycielki prowadziły blog http://mistrzowiekodowaniasp13. blogspot.com, na którym zamieszczały informacje o osiągnięciach uczniów.

W lutym 2014 roku rozpocznie się pierwsza edycja programu. Mistrzowie z „Trzynastki” nie mogą się doczekać kolejnych zajęć. Jak sami potwierdzają, nie spodziewali się, że programowanie może być takie wciągające.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.