Czy zabawa na lodzie może być bezpieczna? Jak pomóc tonącemu i jak obronić się przed agresywnym psem? Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy pierwszego festynu edukacyjnego „Bezpieczny lód 2014” nad jeziorem Jemiołowo. Powiat Olsztyński jest współorganizatorem akcji, która ma zwiększyć bezpieczeństwo młodych ludzi w czasie ferii.
Ferie zimowe w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczną się lada moment. Zaśnieżone górki, prowizoryczne ślizgawki czy zamarznięte jeziora przyciągają co roku miłośników zimowych atrakcji. Niestety takie zabawy są zbyt niebezpieczne. A cena, jaką trzeba za nie zapłacić, najwyższa - zdrowie bądź życie. Dlatego ponad dwa tysiące uczniów klas IV-V ze szkół powiatu olsztyńskiego weźmie udział w czterech festynach edukacyjno-profilaktycznych, na których pozna m.in. zagrożenia związane z wchodzeniem na lód i sposoby radzenia sobie w krytycznych sytuacjach.
Pokaz to dobra nauka
Pierwszy festyn odbył się 17 stycznia w okolicach plaży miejskiej w Olsztynku nad jeziorem Jemiołowo. Wzięło w nim udział kilkuset uczniów z terenu gmin: Olsztynek, Stawiguda i Gietrzwałd. O tym, że takie spotkania są potrzebne można było się przekonać już na samym początku. Na pytanie prowadzącego: kto bawił się chociaż raz na zamarzniętym jeziorze, można było zauważyć las rąk podniesionych w górę.
-
Nauka z dzisiejszego spotkania jest następująca: nie wchodźcie na taki lód, zapraszam was na lodowisko miejskie, tam jest bezpiecznie - apelował burmistrz Olsztynka, Artur Wrochna.
Wtórował mu Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
-
Życzę dzieciom, aby ten pokaz był dobrą nauką i żeby w pełni wykorzystały wiedzę z dzisiejszego spotkania. Takich szkoleń nigdy dość!Wychłodzenie organizmu
Do unikania zamarzniętych akwenów przekonywali dzieci obecni podczas festynu ratownicy medyczni oraz policjanci.
-
Wpadnięcie do lodowatej wody powoduje nagle wychłodzenie organizmu, w następstwie którego następuje hipotermia, czyli drżenie, a następnie zwiotczenie mięśni i zanik procesów życiowych - mówił jeden z ratowników. -
Pomocy w wydostaniu się ze zbiornika wodnego możemy oczekiwać jedynie od osób trzecich, gdyż sami nie jesteśmy w stanie wejść na lód. Organizm w takiej sytuacji wychładza się już po kilkunastu sekundach! Mimo trudnych warunków pogodowych dzieci z dużym zainteresowaniem obserwowały m.in. pokaz ratownictwa na lodzie z udziałem policyjnego poduszkowca. Nikt z zebranych się nie nudził, bo wszystko odbywało się w niezwykle atrakcyjnej i przyjemnej formie. W programie spotkania znalazła się także nauka udzielania pierwszej pomocy ze szczególnym uwzględnieniem pomocy udzielanej osobie tonącej pod lodem, nauka bezpiecznego zachowania nad zamarzniętymi zbiornikami w okresie zimowym, pokaz tresury psów policyjnych. Poza tym z pokazami wystąpiła też straż pożarna, pogotowie ratunkowe oraz leśnicy. Dla zziębniętych uczestników przygotowane były ogniska, gorąca herbata i kiełbaski oraz wiele konkursów dotyczących wiedzy o bezpieczeństwie.
Plan kolejnych festynów:
- plaża w Swobodnie k. Dobrego Miasta (20 stycznia 2014 r.)
- Barczewo (22 stycznia 2014 r.)
- plaża Słoneczny Brzeg w Rukławkach k. Biskupca (24 stycznia 2014 r.)
Główni organizatorami przedsięwzięcia są Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Lasy Państwowe i Nadleśnictwa Powiatu Olsztyńskiego oraz Starostwo Powiatowe w Olsztynie.
Z D J Ę C I A