Fundacja Inicjatyw Filmowych TU SIĘ MOVIE zaprasza na projekcję dwóch wyjątkowych filmów: „Śniadanie ze Scotem” oraz „Glen czy Glenda?”. Oba w pewnym sensie wpisują się w gorącą ostatnio dyskusję na temat gender, ponieważ ich twórcy stawiają pytania na temat tożsamości i stereotypów związanych z postrzeganiem płci. Niech się jednak nie zrażają ci, którzy są zmęczeni poziomem agresji toczących się dyskusji. Filmy niosą pozytywne przesłanie na temat tolerancji i potrzeby otwartości.
Choć filmy powstały w różnych czasach i krajach, i choć prezentują na pozór różne historie, to jednak ich bohaterowie mają istotne cechy wspólne. Zarówno 11-letni Scot, jak i dorosły Glen zmagają się z poczuciem swej odmienności, obawiając się jednocześnie reakcji otoczenia. Mają poczucie, że nie wpisują się w kulturowe schematy męskości, ale też uznają, że mają prawo do bycia zaakceptowanym ze swoją „innością”.
- Scot mieszka w Kanadzie, gdzie „ultra męski” hokej to sport narodowy. Z kolei Glen żyje w Stanach Zjednoczonych na początku lat 50., gdy kwestie seksualnej odmienności stanowiły temat tabu - mówi Magdalena Wilde z TU SIĘ MOVIE.
„Śniadanie ze Scotem” to współczesny komediodramat. Choć głównym bohaterem jest 11-latek, film opowiada o jak najbardziej „dorosłych” problemach, aktualnych na każdej szerokości geograficznej.
Z kolei nakręcony w 1953 roku „Glen czy Glenda?” wyprzedza swoje czasy. Reżyser, Edward Wood, jako pierwszy w historii kina, podjął temat transwestytyzmu i operacji zmiany płci. Film jest wart uwagi z kilku powodów. Po pierwsze, ze względu na samego reżysera, późniejszego kultowego twórcę filmów takich, jak choćby „Plan 9 z kosmosu”. Po drugie, w roli naukowca będącego jednocześnie narratorem pojawia się sam Bela Lugosi - legendarny aktor znany przede wszystkim jako odtwórca ról wampirów i upiorów. Interesująca jest też forma opowiadania: paradokumentalna, oparta na retrospekcji i dwóch równoległych wątkach.
- Warto dodać, że film zawiera autobiograficzne wątki z życia kontrowersyjnego reżysera, który jest też odtwórcą głównej roli - mówi Aleksandra Drzał-Sierocka.
- „Glen czy Glenda?”, choć momentami naiwny i kiczowaty, z pewnością zainteresuje nie tylko osoby zajmujące się tematyką LGBTQ, ale też wszystkich kinomanów.******
piątek (17 stycznia), godz. 18.30: „Śniadanie ze Scotem”
Kanada, 2007, reż. Laurie Lynd, 91 min.
sobota (18 stycznia), godz. 17.00: „Glen czy Glenda?”
USA, 1953, reż. Edward D. Wood Jr., 65 min.
sala kinowa TU SIĘ MOVIE, al. Wojska Polskiego 30a
Wstęp: 10 zł
Z D J Ę C I A