Już od 9. rano na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie trwa Noc Biologów. - To bardzo ważne wydarzenie promujące nauki biologiczne - powiedział prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor UWM ds. nauki, otwierając oficjalnie dzisiejszą (10.01), trzecią już edycję imprezy.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a dokładniej Wydział Biologii i Biotechnologii, bierze udział w tym ogólnopolskim wydarzeniu od samego początku. Olsztyn ma też szczególne zasługi dla narodzin Nocy Biologów. To w Olsztynie, podczas zjazdu dziekanów wydziałów biologii polskich uczelni, zrodził się pomysł promowania nauk biologicznych przez organizowanie Nocy Biologów. W tym roku wydarzenie zorganizowało około 20 uczelni w kraju.
- Celem Nocy Biologów jest zafascynowanie nauką, poznawaniem - mówi prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM, koordynator Nocy Biologów.
- Małe dzieci z ciekawości rozkręcają zabawki. Naukowcy są takimi „dziećmi” aż do starości, bo z ciekawości robią różne dziwne rzeczy. I podczas Nocy Biologów chcemy tę ich pasję pokazać - przekonać, że nauka to nie jest siedzenie w książkach, wkuwanie, a potem recytowanie na pamięć, ale uczestnictwo w różnego rodzaju eksperymentach. Pierwsze propozycje z wypełnionego po brzegi programu Nocy Biologów były dostępne już od godziny 9. rano. Przygotowano je z myślą o najmłodszych i uczniach nie tylko olsztyńskich szkół i przedszkoli.
- W Olsztynie nie ma Centrum Nauki „Kopernik”, Noc Biologów zaczęliśmy więc dzień - tłumaczy prof. Czachorowski.
- Chcieliśmy stworzyć dzieciom z Olsztyna i okolic jedną z nielicznych szans, poza Dniami Nauki, uczestniczenia w czymś, co jest eksperymentem, poznawaniem, popularyzowaniem dobrze „robionej” nauki.Wraz z upływem godzin, w programie pojawiało się coraz więcej propozycji dla dorosłych. Trudno było wybrać te najciekawsze.
- Dla przedszkolaka bardzo ciekawe może być szycie skrzydełek dla motyli, czy domowe przyprawy albo rozważanie, czy dinozaury były dobrymi dziećmi, ale dla zaangażowanych to będzie izolacja DNA metodą kuchenną, to mogą być wykłady o biogospodarce, to może być odwiedzenie prawdziwych laboratoriów i pytanie naukowców nad czym pracują - tłumaczy prof. Stanisław Czachorowski.
- Do wyboru mamy ponad 100 propozycji. Każdy - od juniora do seniora - znajdzie coś interesującego dla siebie. Niekiedy wchodzimy w fantazję, ale przez takie eksperymenty możemy pokazać, że przyszłość jest fascynująca, nieodgadniona, ale możliwa.Z oferty poznawczej Nocy Biologów korzystają nie tylko odwiedzający dziś uniwersytet goście. Jak twierdzi prof. Czachorowski - uczą się również naukowcy i studenci.
- To nie jest tak, że dzisiaj mądrzy mówią mniej mądrym, ale wszyscy się uczymy - mówi Czachorowski.
- M.in. w kawiarni naukowej będzie zorganizowane Centrum Kompetencji, uczące studentów jak komercjalizować naukę. Jest szansa, że nauki biologiczne przyczynią się do rozwoju biogospodarki, również w naszym regionie. W Nocy Biologów uczestniczą też instytucje zewnętrze. Jest więc okazja do nawiązywania lub zacieśniania kontaktów.Dla naukowców Noc Biologów to także krok na drodze poszukiwania własnej, naukowej przyszłości.
- Być może w przyszłości uniwersytet zmieni się na bardziej otwarty - rozważa prof. Czachorowski.
- Możliwe, że nie będzie ciągle przekazywania wiedzy na studiach, ale - na przykład - w ramach kształcenia ustawicznego lub w sposób bardzo nieformalny - czytając gazety, oglądając telewizję, oglądając strony internetowe będziemy uzupełniać swoją wiedzę nie tylko internetową, ale jakąkolwiek inną. Być może to jest również przyszłość uniwersytetów. Musimy się nauczyć innego prowadzenia wykładów, nie z kredą i tablicą czy rzutnikiem, ale np. z wykorzystaniem krótkich audycji radiowych czy telewizyjnych, pisania o odkryciach naukowych językiem popularnym. Dla nas, naukowców, organizowanie i udział w Nocach Biologów może być dobrym poligonem doświadczalnym przed ewentualnymi zmianami w sposobach kształcenia.Jak już wspomnieliśmy, program dzisiejszej imprezy na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim jest bardzo bogaty. Ostatnie wydarzenie zakończy się o godzinie 22. Jest więc jeszcze sporo czasu by odwiedzić miejsca, w których Noc Biologów trwa: Collegium Biologiae, Wydział Biologii i Biotechnologii (ul. Oczapowskiego 1A), Katedrę Zoologii (Budynek Nowej Zootechniki ul. Oczapowskiego 5), Laboratorium Diagnostyki Molekularnej (ul. Prawocheńskiego 5), Katedrę Ekologii i Ochrony Środowiska, Katedra Anatomii Porównawczej (Plac Łódzki 3) oraz Katedrę Ogrodnictwa i szklarnię Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Zachęcamy. Następna taka okazja będzie dopiero za rok!
Z D J Ę C I A
F I L M Y