Ks. Aleksander Szełomow święci prosforę | Więcej zdjęć »
Podczas gdy Kościół rzymskokatolicki obchodzi święto Trzech Króli, wyznawcy kościoła prawosławnego i greckokatolickiego mają wigilię Bożego Narodzenia. Z tej okazji w poniedziałkowy wieczór (6.01) w cerkwi prawosławnej w Olsztynie odprawiona została pasterka zwana Wielką Jutrznią. Podczas nabożeństwa proboszcz parafii Opieki Matki Bożej ks. mitrat dr Aleksander Szełomow przekazał obecnym prosforę, czyli chleb eucharystyczny, który wierni zabrali do domów.
Kolacja wigilijna zaczyna się od modlitwy i dzielenia prosforą (z greckiego: ofiara). U pierwszych chrześcijan nazywano tak wszelkie dary przynoszone przez wiernych na nabożeństwa. Dopiero gdy wspólne wieczerze (agapy) oddzielono od liturgii, prosfora stała się chlebem liturgicznym.
Współczesna prosfora ma kształt małych, jasnych, mieszczących się w dłoni krążków, podobnych do malutkich chlebków. Składa się z dwóch kawałków. Mniejszy krążek, nakładany na większy, jest ozdabiany pieczątką, najczęściej w kształcie krzyża, choć wyjątkowo mogą pojawiać się na nim inne znaki, oznaczające święte miejsca lub świętych.
Różnica dwóch tygodni w świętowaniu Bożego Narodzenia wynika z tego, że prawosławni i grekokatolicy obchodzą je według kalendarza juliańskiego, zatwierdzonego w 45 roku p.n.e. przez Juliusza Cezara, zaś rzymscy katolicy zgodnie z kalendarzem wprowadzonym w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII.