Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:57 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2014-01-03 12:05 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzyka, taniec i śpiew na estradzie olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
Justyna Szafran (fot. archiw. FWM) | Więcej zdjęć »

„Tango Show” to tytuł koncertu, który odbędzie się 10 stycznia 2014 r. o godz. 19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Na estradzie argentyńskie tango w trzech odsłonach, czyli muzyka, taniec i śpiew. W programie koncertu tanga klasyczne, tango nuevo, przeboje legendarnego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli, a także kompozycje wybitnego francuskiego akordeonisty Richarda Galliano.

„Tango Show” to tytuł koncertu, który odbędzie się 10 stycznia 2014 r. o godz. 19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Na estradzie argentyńskie tango w trzech odsłonach, czyli muzyka, taniec i śpiew. W programie koncertu tanga klasyczne, tango nuevo, przeboje legendarnego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli, a także kompozycje wybitnego francuskiego akordeonisty Richarda Galliano.

W koncercie „Tango Show” w Filharmonii wystąpią - „Trio Tres Tangueros” w składzie: Wiesław Prządka - bandoneon, jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów i bandoneonistów, Rafał Karasiewicz - fortepian, muzyk, pianista, kompozytor, aranżer i producent, Zbigniew Wrombel - kontrabas, instrumentalista, kompozytor i aranżer oraz Justyna Szafran - śpiew, aktorka i piosenkarka, absolwentka poznańskiego Studium Piosenkarskiego, a obecnie aktorka wrocławskiego Teatru Muzycznego „Capitol” i tancerze Anna i Marcin Sieprawscy - choreografowie i nauczyciele tanga argentyńskiego, jedna z najlepszych par tanecznych w Polsce. A powyższym wykonawcom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, którą poprowadzi znakomity dyrygent Tadeusz Wicherek.

Tadeusz Wicherek - dyrygent
R E K L A M A
Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie dyrygentury Bogusława Madeya.

W latach 1984-89 był asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim w Warszawie i jednocześnie wykładał przez 3 lata w Akademii Muzycznej. Jako dyrygent Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w 1986 r. brał udział w Jugendfestspieltreffen w Bayreuth.

W 1986 r. został laureatem nagrody WOSPR na III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 1989 r. zrealizował operę Świat na księżycu Haydna w Theather fur Kinder w Hamburgu oraz napisał i zrealizował dla tego teatru musical Hilfe die Herdmans kommt. Jest autorem muzyki do kilku sztuk teatralnych.

W 1990 r. podjął trwającą 19 lat pracę jako dyrygent w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie brał udział w przygotowaniu i wystawieniu wszystkich dzieł scenicznych W.A. Mozarta. Premierą Idomeneo zainaugurował I Festiwal Mozartowski w Warszawie. Brał udział we wszystkich 18 edycjach tego festiwalu w Warszawie oraz w festiwalach mozartowskich w Wiedniu, Holandii i Hiszpanii.

Od 1991 do 1995 r. był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej W latach 1999-2005 pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Kaliskiej.

Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej zrealizował pierwsze polskie nagranie całej Pasji wg św. Jana Bacha, a w sezonie artystycznym 2000/2001 nagrał i wydał cztery płyty - Kolędy i pastorałki, Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Chopina i Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Rachmaninowa z 14-letnim solistą chińskim Wen Yu Shenem oraz Swing meets Symphony z kwartetem jazzowym Tomasza Bielskiego (rejestracja koncertu w Filharmonii Narodowej w roku jubileuszowym 100-lecia jej istnienia).

Tadeusz Wicherek ma w repertuarze około 20 oper i baletów oraz bogaty zbiór utworów symfonicznych, od wczesnego baroku do utworów współczesnych. Jest jedynym polskim, a prawdopodobnie i europejskim dyrygentem, który ma w repertuarze utwory kompozytorów kostarykańskich. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, takich jak Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień i Carintischer Sommer Festival (Austria). Prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, w Europie, w Azji, w Ameryce Północnej i Centralnej. Współpracuje z Mikkeli City Orchestra w Finlandii (z którą wydał płytę CD z polską muzyką smyczkową), z Teatrem Wielkim w Poznaniu (Tosca, Madame Butterfly, Fidelio, Czarodziejski flet, Rigoletto), z operą w Szczecinie (Nabucco) oraz Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie (W krainie Czarodziejskiego fletu.)

Dokonał nagrań CD Pop Oratorium - Miłosierdzie Boże Zbigniewa Małkowicza do słów św. s. Faustyny Kowalskiej, Pop Oratorium Psalmy Dawida oraz Pop Kantaty „Przy Sercu Twoim”. Stale prezentuje te oratoria w różnych miastach Polski. Zainspirował Mariusza Matuszewskiego do napisania Mszy dziecięcej „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Nagrał również kilka płyt CD z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną. Od 2006 r. współpracuje jako dyrygent i kompozytor przy realizacji nagrania płyt CD i Narodowych Koncertów Telewizyjnych pod tytułem Artyści Polscy w hołdzie Janowi Pawłowi II.

Od 1990 r. Tadeusz Wicherek jest również dyrygentem (od 2008 - dyrektorem) Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej, z którą corocznie prowadzi wiele koncertów, głównie w Niemczech.

Od 2006 r. jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym najstarszej polskiej orkiestry symfonicznej (rok założenia 1881) - Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Z orkiestrą tą rokrocznie realizuje kilka transmisji telewizyjnych oraz wiele nagrań płytowych i filmowych. Współpracuje z wybitnymi artystami klasycznymi, jazzowymi oraz popowymi i rockowymi. Sprawuje kierownictwo muzyczne 3 Festiwali: Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty, Festiwalu Kultury Włoskiej ARTE, CULTURA, MUSICA E oraz Festiwalu im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Z wokalistą Grzegorzem Wilkiem jest autorem i producentem Symfonicznej Historii Rocka pod tytułem: Perły Retro Rocka.

Justyna Szafran - śpiew

Aktorka i piosenkarka, absolwentka poznańskiego Studium Piosenkarskiego i wydziału aktorskiego Akademii Sztuk Wizualnych.

Laureatka wszystkich nagród (I Nagrody, Nagrody Publiczności, Nagrody Dziennikarzy) XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1996 r.

Uznana za Indywidualność Roku 1996 przez 1 Program TVP. Uhonorowana Stypendium Artystycznym przyznanym przez władze miasta Poznania oraz Medalem Młodej Sztuki jako osobowość sceniczna.

Aktorka wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol.

Anna i Marcin Sieprawscy - taniec

Tancerze, choreografowie i nauczyciele tanga argentyńskiego. Jedna z najlepszych par tanecznych w Polsce.

Tańczą razem od 2005 r. Występują w spektaklach tanecznych, na pokazach i koncertach tanga. Są również cenionymi instruktorami, prowadzą szkołę tanga (tango.krakow.pl).

Stale współpracują przy wielu imprezach promujących tango w Krakowie. Wśród słynniejszych wydarzeń z ich udziałem były m.in.:

- Tango dla Mrożka - prowadzenie wielkiej lekcji tanga dla krakowian z okazji 80. urodzin Sławomira Mrożka (2010);
- spektakl Tango Piazzolla w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (2007);
- Dzień Argentyński w Krakowie (2011);
- Dni Piazzolli w Krakowie (2007);
- stałe milongi w Krakowie (klub Masada, Altana Muzyczna na Plantach).

Wiesław Prządka - bandoneon

Absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie akordeonu Henryka Krzemińskiego. Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Paryżu.

Jest jednym z najwybitniejszych polskich akordeonistów i bandoneonistów, a zarazem - jak dotąd - jedynym bandoneonistą w Polsce koncertującym na bandoneonie diatonicznym.

Wirtuoz, któremu zawdzięczamy triumfalny powrót akordeonu jako instrumentu solowego na sceny filharmonii, jak również rozpropagowanie w Polsce stylu musette i new musette.

Twórca i kierownik artystyczny wielu zespołów i projektów muzycznych m.in.: MUSETTE QUARTET, NEW MUSETTE QUARTET, GIPSY SWING.

To on udowodnił, że akordeon może z powodzeniem wkomponować się w najróżniejsze style muzyczne jak swing, jazz, latino itd.

Grając tango, a szczególnie muzykę dziś bardzo popularnego Astora Piazzolli, współpracuje z międzynarodowym zespołem Distango. Występował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w przedstawieniu Tango Piazzolla. W 2009 r. przyczynił się także do reaktywacji krakowskiego zespołu Hot Swing, z którym obecnie nagrał płytę i jest jego członkiem.

Te zainteresowania muzyczne Wiesława Prządki owocują współpracą z takimi postaciami sceny muzycznej jak Hanna Banaszak, Grażyna Brodzińska, Waldemar Malicki, Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Bohdan Jarmołowicz, Zbigniew Górny, Justyna Szafran, Tomasz Tomaszewski, Richard Galliano, Krzysztof Jakowicz, Filip Wojciechowski, Jose Junior Mossalini, Izydor Leitinger i in.

Jako artysta wszechstronny koncertuje na estradach całej Europy, a także w Stanach Zjednoczonych. Dokonał szeregu nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Szwecji, w Niemczech, Holandii, Francji, Danii, Belgii, we Włoszech. Ma na swoim koncie wiele płyt nagranych z własnym zespołem New Musette Quartet, z zespołami Hot Swing, New Tango Bridge, oraz z wybitnymi wokalistami i orkiestrami.

Zbigniew Wrombel - kontrabas

Instrumentalista, kompozytor i aranżer. Gra na kontrabasie i gitarach basowych.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie kontrabasu Piotra Czerwińskiego. Od wielu lat zalicza się do czołówki muzyków jazzowych w Polsce. Grał w takich zespołach jak String Connection, Grupa Warsztat (laureat festiwali Jazz nad Odrą), Walk Away, Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego, Vintage Band, Spirituals and Gospel Singers, Classic Jazz Quartet i wielu innych. Współpracuje też między innymi z takimi muzykami jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Jan Jarczyk, Artur Dutkiewicz, Adam Wendt, Piotr Baron, Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Wiesław Prządka, Wojtek Mrozek, Janusz Strobel, Maciej Strzelczyk oraz z wokalistkami i wokalistami: Hanną Banaszak, Haliną Zimmermann, Justyną Szafran i Januszem Szromem.

Brał udział w wielu festiwalach jazzowych, a także w międzynarodowych projektach jazzowych z udziałem takich artystów jak Melanie Goerlitz, Keith Dunn, Eb Davies, Jean-Paul Bourelly.

Jego działalność na innych frontach muzycznych obejmuje różne formacje artystyczne, takie jak na przykład orkiestry Zbigniewa Górnego, Wiesława Pieregorólki, Alex Band, Kukla Band. Grał też w legendarnym zespole Marek & Vacek.

Porusza się swobodnie i chętnie po różnych obszarach stylistycznych. Preferuje nowoczesny jazz akustyczny i elektryczny zabarwiony odcieniami rhythm’n’bluesa, funku i muzyki latynoskiej. Prowadzi swoje własne zespoły jazzowe, najczęściej tria i kwartety. Lubi też pracę w studiach nagraniowych, gdzie jest chętnie zapraszany, nie tylko przez muzyków jazzowych.

Jako muzyk studyjny nagrał wiele sesji z różnymi artystami. Lista artystów, z którymi współpracował, jest długa i są na niej także tacy wokaliści muzyki pop, jak Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Ryszard Rynkowski, grupa Vox, Eleni, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Piotr Schulz, Gabriel Fleszar, Andrzej Cierniewski.

Obok działalności koncertowej i studyjnej Zbigniew Wrombel angażuje się w pracę dydaktyczną, prowadząc zajęcia w Akademii Muzycznej w Poznaniu i w Bydgoszczy oraz kursy na warsztatach muzycznych i jazzowych, między innymi w Chodzieży, Puławach, Pułtusku.

Rafał Karasiewicz - fortepian

Muzyk, pianista, kompozytor, aranżer i producent. Absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu Grzegorza Kurzyńskiego i Pawła Zawadzkiego.

Na stałe związany z wrocławskim Teatrem Muzycznym Capitol.

Współpracuje z orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej, Bałtyckiej, Pomorskiej i Wrocławskiej.

Podczas trzyletniej współpracy z big-bandem Aleksandra Mazura wystąpił u boku takich gwiazd jak Ewa Bem, Henryk Miśkiewicz, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski oraz z grupą wokalną The Sound Office.

Był najbliższym współpracownikiem Leszka Możdżera podczas produkcji pierwszego na świecie musicalu bez słów Scat, który obecnie jest wystawiany na deskach Teatru Muzycznego Capitol. Współpracuje również z wrocławskimi teatrami, m. in. z Teatrem Polskim i z Teatrem Współczesnym. W 2005 r. rozpoczął współpracę z Wałbrzyskim Teatrem Dramatycznym.

Jest autorem muzyki do spektakli Mord w domu Ipatiewa oraz Radca Goethe prowadzi śledztwo wystawianych w Teatrze Aa Spectatores oraz do spektaklu Mury Hebronu na Małej Scenie Teatru Muzycznego Capitol.

Jako kompozytor i aranżer oraz wykonawca od lat współpracuje z wrocławskim festiwalem PPA. Pracował z Krzesimirem Dębskim, Krzysztofem Herdzinem, Grażyną Łobaszewską, Ireną Santor, Krystyną Prońko, Kingą Preis, Olgą Bończyk, Justyną Szafran, Januszem Radkiem i wieloma innymi.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową i pedagogiczną.

Z D J Ę C I A
logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.