Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego zaprasza w piątek (20.12) o godz. 18.00 i w sobotę (21.12) o godz. 18.00 na wyjątkowy koncert w grudniowym repertuarze. Koncert pt. „Kolędy Świata”, w tym przedświątecznym czasie poprowadzi Barry Epperley - amerykański dyrygent, aranżer, producent i pedagog, od ponad trzydziestu lat niekwestionowany spiritus movens życia muzycznego w mieście Tulsa i w całej północno-wschodniej części stanu Oklahoma, gdzie stworzył orkiestrę Signature Symphony.
Wraz z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą B. Epperley’a wystąpi chór działający przy filharmonii, przygotowany do koncertu przez Benedykta Błońskiego.
W koncercie usłyszymy świąteczną muzykę z różnych stron świata: Ameryki, Rosji, Włoch, Francji Niemiec, Austrii i Polski.
Barry Epperley - dyrygent
Działalność tego artysty, zarówno na polu wykonawstwa jak i w dziedzinie edukacji muzycznej, trwa już ponad 40 lat i obejmuje różnorodny wachlarz doświadczeń. Studia muzyczne ukończył na Oklahoma State University, a następnie uzyskał doktorat na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.
Był aranżerem i producentem programów muzycznych dla Korporacji Disneya.
Realizował programy muzyczne z tak legendarnymi postaciami jak Duke Ellington, Count Basie, Johnny Mathis czy Tony Bennett. Przez trzy kadencje administracji państwowej służył w Białym Domu jako dyrygent Orkiestry Kameralnej Armii Stanów Zjednoczonych. Współuczestniczył wówczas w koncertach dla wybitnych gości z udziałem tak wielkich artystów jak Isaac Stern, Leonard Bernstein czy tancerka Gelsey Kirkland.
Od ponad trzydziestu lat organizuje życie muzyczne w mieście Tulsa i w całej północno-wschodniej części stanu Oklahoma, gdzie wszystkie swe siły poświęca integracji środowiska muzycznego, staraniom o jego doskonalenie artystyczne i o wsparcie dla edukacji muzycznej ludzi w każdym wieku.
W roku 1979 założył w Tulsa orkiestrę Oklahoma Sinfonia, obecną Signature Symphony, której do dziś jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem. Z zespołem tym realizuje wiele zróżnicowanych programów koncertowych - z muzyką klasyczną, muzyką pop, jazzem.
W mieście Tulsa również, od roku 1995, jest dyrektorem Performing Arts Institute przy miejscowym Community College. Instytut ten jest obecnie koordynatorem dorocznych festiwali TulsaFest oraz innych przedsięwzięć o charakterze artystycznym i edukacyjnym, w szczególności zaś poszukujących nowych, innowacyjnych dróg współpracy między orkiestrą zawodową a systemem szkolnictwa powszechnego.
Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Nowowiejskiego w Olsztynie Chór powstał w październiku 2009 r. Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono uznanemu dyrygentowi chóralnemu, Benedyktowi Błońskiemu.
Pierwszy, inauguracyjny koncert odbył się 19 grudnia 2009 r. w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Chór z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii zaprezentował publiczności olsztyńskiej kolędy i pastorałki polskie.
Podczas prawie czteroletniej działalności Chór wykonał dziesiątki koncertów wokalno-instrumentalnych oraz z programem a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje krytyki w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), a także w Primorsku i Kiten (Bułgaria), gdzie zdobył I miejsce na Balkan Folk Fest 2010 w kategorii chórów mieszanych.
Zespół uczestniczył w ważnych rocznicach i wydarzeniach, takich jak dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, setna rocznica skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego pieśni Rota, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, Koncert w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie występuje w koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin. Wielkim, niezapomnianym wydarzeniem artystycznym w życiu zespołu było wykonanie Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego pod batutą twórcy dzieła, z udziałem największych polskich solistów (17 grudnia 2010).
W repertuarze chór posiada m.in.: Requiem Mozarta, Requiem Johna Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor Jehana Alaina (prawykonanie polskie), Missa pro pace Wojciecha Kilara oraz operę Tosca Pucciniego i operetki: Księżniczkę czardasza Kálmána oraz Zemstę nietoperza Straussa.
Atrakcyjny repertuar, zarówno a cappella jak i wokalno-instrumentalny (m.in. IX Symfonia Beethovena), o wysokim stopniu trudności i w profesjonalnym wykonaniu, stanowi o pozycji zespołu w rodzimym środowisku muzycznym.
******
20 grudnia (piątek) godz. 18.00
21 grudnia (sobota) godz. 18.00
sala koncertowa filharmonii
KOLĘDY ŚWIATA» Barry Epperley - dyrygent
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
» Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
» przygotowanie chóru: Benedykt Błoński
Bilety w cenie: normalny 40 zł,
ulgowy 30 zł,
karta melomana 20 zł
Z D J Ę C I A