W olsztyńskim ratuszu odbyło się dzisiaj (14.12) doroczne Forum Organizacji Pozarządowych, zorganizowane przez Radę Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna. Spotkanie olsztyńskiego trzeciego sektora miało szczególny charakter, ze względu na przypadającą w tym roku 10. rocznicę uchwalenia ustawy o organizacjach pożytku publicznego.
W uroczysty charakter spotkania w dawnej sali sesyjnej ratusza wprowadził uczestników koncert olsztyńskiego młodzieżowego chóru Collegium Juvenum pod dyrekcją Joanny Muśko. Reprezentantów organizacji trzeciego sektora powitała Monika Falej, przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna. Po niej głos zabrali: prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i pełnomocnik marszałka województwa ds. organizacji pozarządowych Joanna Glezman. Było też podsumowanie dekady działalności ngo w Olsztynie, które zawarto w kilkunastominutowej prezentacji multimedialnej.
Ważną częścią pierwszej, uroczystej części forum, było ogłoszenie wyników, a także wręczenie wyróżnień i nagród Prezydenta Olsztyna w dorocznych konkursach: „Najlepsza Inicjatywa Organizacji Pozarządowej” i „Trzeci sektor w mediach”.
Pierwsze miejsce w konkursie na „Najlepszą Inicjatywę Organizacji Pozarządowych” zdobyło Olsztyńskie Towarzystwo „Amazonki” za zorganizowanie przedsięwzięcia zatytułowanego „Różowa Wstążka - profilaktyka raka piersi”. Drugą nagrodę w tym konkursie przyznano studenckiemu Europejskiemu Stowarzyszeniu Edukacji i Rozwoju „Pionier” za projekt „Seniorada”.
W konkursie przyznano też cztery wyróżnienia:
» Stowarzyszeniu Wyjątkowe Serce za inicjatywę „Autyzm - zaznacz swoją obecność”,
» Warmińsko-Mazurskiemu Oddziałowi PTTK w Olsztynie za inicjatywę „Cykliczne spotkania edukacyjno-integracyjne olsztyńskich turystów TRAMP”,
» Fundacji Kobiety dla Kobiet za projekt „Kobieta”
» Warmińsko-Mazurskiemu Oddziałowi Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Olsztynie za projekt „Piosenka jest dobra na wszystko”.
Drugi z konkursów - „Trzeci sektor w mediach” - skierowany był do dziennikarzy promujących inicjatywy i działania organizacji pozarządowych w mediach. W tym konkursie, organizowanym wspólnie przez ROPMO i olsztyński oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, pierwsza nagroda przypadła Małgorzacie Kundzicz z Gazety Olsztyńskiej, za publikacje poświęcone działalności stowarzyszeń prowadzących Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie, gdzie nauki pobierają dzieci niepełnosprawne, głównie autystyczne. Drugą nagrodę przyznano Wacławowi Brudkowi z Gazety On Line Olsztyn24 za wyjątkową aktywność i rzetelność w relacjonowaniu działalności organizacji pozarządowych. W tym konkursie przyznano też jedno wyróżnienie. Przypadło ono Beacie Brokowskiej z Gazety Olsztyńskiej.
W drugiej, „roboczej” części forum uczestnicy mogli wysłuchać wykładów:
» „Odpowiedzialność biznesu a rozwój społeczności lokalnych”, który przedstawił Marcin Grzybek, koordynator projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu
» „Budżet obywatelski szansą na aktywizację społeczności lokalnych”, autorstwa Ewy Stokłuskiej z Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
Dzisiejszemu forum towarzyszyły też Targi Organizacji Pozarządowych pod hasłem „NGO na TOP-ie”. Kilka olsztyńskich organizacji pozarządowych przedstawiło swoją ofertę na stoiskach zorganizowanych w holu olsztyńskiego ratusza.
Z D J Ę C I A
F I L M Y