Janusz Bogdan Lewandowski, muzykolog, pedagog, organizator i animator kultury, został laureatem tegorocznej Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Feliksa Nowowiejskiego w dziedzinie sztuk muzycznych. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w czwartkowy (12.12) wieczór w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Olsztynie.
Janusz Bogdan Lewandowski urodził się 27 czerwca 1955 r. w Reszlu. Edukację muzyczną rozpoczął w 1966 r. w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie w klasie oboju prof. Władysława Wąsowicza. Po ukończeniu szkoły w 1974 r. rozpoczął studia muzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Dyplom zdobył w 1979 r. pod kierunkiem prof. Józefa M. Chomińskiego.
Od 1974 r. pracował w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie i w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. W latach 1983-1990 pełnił funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie. W 1990 r. został wizytatorem szkół artystycznych Centrum Edukacji Artystycznej w Ministerstwie Kultury. W latach 1980-1999 wykładał w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie.
Był wiceprezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, przewodniczącym Okręgowej Olimpiady Artystycznej (sekcja muzyki), radnym Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przewodniczącym Rady Programowej Radia Olsztyn, wiceprezydentem Rotary Club Olsztyn.
W latach 1979-1982 współpracował jako konsultant programowy z olsztyńską filharmonią, a latach 1992-1999 pełnił funkcje wicedyrektora i dyrektora naczelnego tej instytucji. Od 2003 r. do 2011 roku był dyrektorem naczelnym Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.
W latach 1983-1988 zaangażował się w organizację Dni Muzyki im. Feliksa Nowowiejskiego i był dyrektorem artystycznym festiwalu. Jako dyrektor filharmonii zainicjował nagrywanie utworów Feliksa Nowowiejskiego. W roku 2007 r. nagrano dwa albumy: Pieśni Morskie oraz 25 polskich pieśni ludowych z Warmii w wykonaniu akademickiego Chóru im. prof. Wawrzyczka oraz solistów: Ewy Alchimowicz-Wójcik i Lucyny Żołnierek. W roku 2009 r. nagrano album z dwiema mszami: Missa Pro Pace i Missa Stella Maris w wykonaniu orkiestry symfonicznej Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego oraz chóru Collegium Musicum. Za inicjatywę nagrania tego albumu otrzymał w 2010 r. Medal św. Jakuba.
Janusz. B. Leweandowski jest również autorem utworów wokalno-instrumentalnych, które doczekały się prawykonań w latach 1996-2006 w Olsztynie. Jako kompozytor zadebiutował w 1994 r. Dwa utwory zostały nagrane przez wytwórnię DUX: debiutancka Fanfara Rotariańska (1994) oraz Kantata solowa „Las życia” (2002). Kompozycje wokalno-instrumentalne powstawały do tekstów olsztyńskich twórców: Stefana Połoma (Kantata solowa „Las życia”) i Bohdana Kurowskiego (Rotary Cantata). Twórczość Lewandowskiego charakteryzuje tendencja do wielkich form przy dominacji faktury polifonicznej oraz ekonomiczne operowanie środkami harmonicznymi. Kompozytor nie stroni od tradycyjnych rozwiązań formalnych oraz nawiązań do muzyki ludowej.
O przyznaniu nagrody im. Feliksa Nowowiejskiego zdecydowała kapituła, której przewodniczył prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :