Spotkanie z Bohdanem Głuszczakiem w Kamienicy Naujacka MOK
Bohdan Głuszczak (fot. Kamil - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Kamienicy Naujacka Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie odbyło się dzisiaj (11.12) spotkanie z cyklu „Olsztynianie”. Bohaterem wieczoru był reżyser, pedagog, aktor i dyrektor słynnej Olsztyńskiej Pantomimy Głuchoniemych, człowiek teatru - Bohdan Głuszczak.
Bohdan Głuszczak swoją karierę artystyczną rozpoczął w działającym w 1953 r. teatralnym zespole amatorskim w Zalewie. W 1956 r. rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Teatru Niezawodowego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Ukończył na tej uczelni także Wydział Aktorski w 1964 r. Przewody kwalifikacyjne I i II stopnia zakończył w 1983 i 1991 r. 12 kwietnia 1999 r. uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych.
Początkowo wykładał w łódzkiej uczelni - w latach 1969-1977 jako starszy wykładowca, następnie w latach 1979-1989 jako adiunkt, a do 1992 r. jako starszy wykładowca i w 1994 r. jako profesor nadzwyczajny. Wykładał również w olsztyńskich uczelniach: Wyższej Szkole Pedagogicznej oraz na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim - od 1994 r. jako profesor nadzwyczajny w Katedrze Wiedzy i Edukacji Teatralnej na Wydziale Humanistycznym. W 1967 r. zdał egzamin reżyserski teatru dramatycznego. Od 1959 r. był także kierownikiem artystycznym olsztyńskiego Wojewódzkiego Domu Kultury, zaś od 1962 r. - aktorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Od 1959 r. zaangażował się w działalność Pantomimy Olsztyńskiej, regionalnego teatru amatorskiego głuchoniemych. Głuszczak został kierownikiem artystycznym instytucji - następnie przez 30 lat był jej dyrektorem (do 1989 r.) i twórcą największych spektakli. Zrealizował wraz z aktorami dwadzieścia dwa widowiska (nakręcono o nich osiem filmów, m.in. „Parasolki” (sfilmowane potem jako „W kręgu ciszy” - film nagrodzony w Cannes), „Order Anny” (wg Czechowa), „Płaszcz” (wg Gogola), „Caprichos” (wg rysunków Goi), „Apokalipsa” (wg Objawienia Jana Ewangelisty). Do kwietnia 1998 roku pantomima miała dwadzieścia trzy premiery (w tym pięć dziecięcych).