Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:39 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Działalność pozarządowa
D. | 2013-12-10 19:56 | Rozmiar tekstu: A A A

Gala Wolontariatu 2013 odbyła się w Olsztynie

Olsztyn24
Julia Bartkowska zajęła w konkursie pierwsze miejsce | Więcej zdjęć »

Piątego grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji dzisiaj (10.12) w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbyła się regionalna Gala Wolontariatu.

Najważniejszą częścią gali było ogłoszenie wyników trzynastej regionalnej edycji konkursu „Barwy Wolontariatu”. W tym roku laureatami konkursu zostali:

» Julia Bartkowska - uczennica XI Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Działalność wolontariacką rozpoczęła w szkole podstawowej. Działa w Szkolnym Kole Caritas, samorządzie szkolnym i Szkolnym Kole PCK, kwestowała na rzecz ofiar klęsk żywiołowych, uczestniczyła w zbiórkach żywności i zabawek dla dzieci, aktywnie działa w harcerstwie. Była jedną z organizatorek walentynkowego szaleństwa, podczas którego zbierano pieniądze na pomoc chorej na porażenie mózgowe. Od kilku miesięcy jest wolontariuszką w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

» Szkolne Koło Caritas przy Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Orzyszu - wolontariusze współpracują ze świetlicą Środowiskową „Kajak”, prowadzoną przez siostry dominikanki. Organizują zajęcia, konkursy i warsztaty oraz wycieczki dzieciom z okolicy. Biorą udział w kiermaszach, z których dochód przekazują na pomoc potrzebującym. Stały element ich pracy to zbiorki na rzecz osób najuboższych. Wolontariusze z Orzysza są autorami akcji „Dziewczynka z zapałkami”, podczas której zbierali fundusze na dofinansowanie ferii i wakacji dzieciom z rodzin w trudnej sytuacji. Z okazji dnia Wszystkich Świętych zawsze organizują akcję „Znicz”, podczas której pielęgnują groby zapomniane.
R E K L A M A
» Grupa Ratownictwa PCK przy Oddziale Rejonowym w Ostródzie - zawiązała się 2008 roku i już w pierwszym roku działania przepracowała społecznie 2300 godzin. Obecnie jest samodzielną jednostka podstawową. Ratownicy systematycznie podnoszą kwalifikacje i szkolą innych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zabezpieczają masowe imprezy kulturalne i sportowe, współpracują z Oddziałem Okręgowym PCK w Olsztynie i Niemieckim Czerwonym Krzyżem. Uczestniczyli w szkoleniach i zawodach katastroficznych, pomagają polskiej policji w poszukiwaniu osób zaginionych, współpracują z Komendą Wojewódzką i Powiatową Państwowych Straży Pożarnych, pomagają ludziom w trudnych warunkach, niosąc pomoc chorym i poszkodowanym w wypadkach losowych czy komunikacyjnych.

» Szkolny Klub Wolontariatu w Morągu - zawiązał się w 2012 roku. Pierwsze doświadczenia zdobywał w zbiórkach żywności i pieniędzy na potrzeby akcji PCK. Potem były już inicjatywy własne, takie jak „Dawidkowe nakręcanie”, czyli zbieranie plastikowych nakrętek na rzecz pomocy choremu chłopcu. Następnie zorganizowano Dzień Życzliwości i Uśmiechu w szkole. Klub realizował także akcję przeciwko paleniu tytoniu i zaangażował się w kolportaż ulotek. Jako stały partner PCK, włącza się w akcje szkoleniowe udzielania pierwszej pomocy.

» Wiktora Wieiner - wolontariuszka Fundacji „Dlaczego Pomagam”. Najbardziej jej bliskie są działania dotyczące dawstwa szpiku - uczestniczyła w 5 akcjach rejestracji potencjalnych dawców oraz brała udział w wykładach na ten temat. Stale opiekuje się dziewczynką chorą na porażenie mózgowe i jako nieliczna ma z nią kontakt na tyle, że chora potrafi się uśmiechać. Bez słów rozumie jej potrzeby i życzenia. W tym roku uczestniczyła w akcji „Pola Nadziei” Hospicjum Elbląskiego i wzięła udział w Dniach Wolontariatu organizowanych w Zespole szkół Zawodowych w Elblągu.

» Jan Różak - uczestnik działań wolontariackich w Krekolach, realizowanych w zadaniu „Wolontariat rozwija wieś”, należącym do projektu Federacji Inicjatyw Oświatowych z Warszawy. Przygotował spektakl teatralny z okazji Dnia Kobiet, angażując mężczyzn z Krekoli, Samolubia i Krawczyk. Zajmował się promocją Stowarzyszenia „Łańcuch Wzajemności” i na łamach Gazety Lidzbarskiej opublikował 18 tekstów o działalności stowarzyszenia. Zajął się pomocą osobom starszym poprzez zorganizowanie pomocy z Banku Żywności w Olsztynie. Zaangażował się w integrację społeczności SuperSeniorClub. Ponadto prowadził w „Krekolandii” zajęcia sportowe z młodzieżą i dziećmi. Zorganizował 3 turnieje sportowe i zapoczątkował działalność klubu sportowego „Krekolak”.

» Grupa Wolontariuszy „Kajak” - zawiązana została przy remoncie porzuconego kajaka, który stał się dla nich symbolem wspólnoty działań. Organizuje ferie zimowe i kolonie letnie, prowadzi warsztaty artystyczne i kulinarne. Organizuje też cykliczne konkursy z różnych dyscyplin (piosenki, szachy, bilard itp.). Współpracuje z fundacjami „Ratuj życie”, Perfekt „Mój talent”. Realizuje projekty „Zdrowie dziecka”, „MiniSaa”, „Poczytaj mi Przyjacielu”, „Adoptujemy zabytki”, „Muuvit”. Wprowadziła działania innowacyjne takie jak „Maminiec”, które pilotują integrację matek wokół lepszej organizacji czasu sobie i rodzinie. Jest partnerem akcji organizowanych przez parafie, domy kultury, miejskie ośrodki pomocy społecznej itp.

» Robert Dubaj - społecznik, członek stowarzyszenia Miastowieś. Zaangażowany w popularyzację historii. Organizował liczne wystawy: „Orneta na morzach świata”, „Historia 29 PLM Orneta” z okazji jubileuszu 60-lecia sformowania 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie, „Historia Ornety”. Angażował się w organizację Pierwszych Orneckich Potyczek Grup Rekonstrukcyjnych, był inicjatorem I Festiwalu Modelarskiego o Puchar Orneckiego Smoka oraz jednym z głównych organizatorów odsłonięcia tablicy pamiątkowej pilotom, którzy zginęli podczas lotów 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

» Bartosz Kurkowski - współpracuje z niepubliczną placówką opiekuńczo-wychowawczą - świetlicą środowiskową „Nazaret”. Prowadzi zajęcia sportowe, praktyczno-techniczne i rozrywkowe. Gra na gitarze, umilając czas zebranym. Udziela uczniom korepetycji, pomaga w pisaniu wniosków grantowych, koordynuje zbiórki żywności. Czynnie uczestniczy w festynach i realizuje zadania poprzez pomoc w organizacji wydarzeń, angażując w nie dzieci i młodzież.

» Paulina Orzechowska - uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie. Wolontariat poznała już jako dziecko przez kontakt z harcerstwem. W gimnazjum wstąpiła do Fundacji „Świat na Tak”. Pilotowała zbiórkę plastikowych nakrętek i odpowiadała za jej przebieg. Brała udział w zbiórce żywności. Nie tylko kwestuje, ale również liczy i selekcjonuje zebraną żywność. Jako wolontariusz brała udział w wielu wydarzeniach artystycznych. W szkole organizowała „Dni bez Przemocy”, w Ostródzkim Centrum Kultury pracowała nad organizacją balu karnawałowego dla dzieci. Należy do wspólnoty „Wiara i Światło”, której misją jest pomoc i integracja osób niepełnosprawnych.

Nagrody laureatom konkursu wręczały Anna Wasilewska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego oraz Gabriela Zimirowska (Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu), organizatorka regionalnej edycji konkursu.

Gali towarzyszyła m.in. prezentacja części organizacji pozarządowych działających w oparciu o wolontariat na terenie województwa.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Gala Wolontariatu 2013 w Olsztynie
10-12-2013
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.