Przemysław Dąbrowski laureatem Nagrody Prezydenta w dziedzinie historii
Przemysław Dąbrowski odbiera statuetkę z rąk prezydenta Olsztyna | Więcej zdjęć »
W salach kopernikowskich Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie mieszkańcy miasta wzięli dzisiejszego (6.12) wieczoru udział w dwóch wydarzeniach - uroczystości wręczenia Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Bohdana Jerzego Koziełło-Poklewskiego w dziedzinie historii oraz promocji kolejnej edycji Kalendarza Olsztyna.
Nagroda Prezydenta Olsztyna w dziedzinie historii została ustanowiona w 2011 roku dla uczczenia osoby patrona, z szacunku dla jego dorobku naukowego, zaangażowania w sprawy pamięci historycznej oraz tożsamości regionalnej. Celem ustanowienia nagrody jest nagradzanie historyków, których przedmiotem badań i publikacji jest historia ziem położonych między Niemnem a Dolną Wisłą. Pierwszą laureatką nagrody była dr hab. Małgorzata Ruchniewicz, historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski z Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Nagrodę przyznano jej za pracę naukową „Wieś zachodniobiałoruska 1944-1953. Wybrane aspekty”.
Laureatem drugiej edycji nagrody został profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dr hab. Przemysław Dąbrowski z Katedry Teorii Filozofii Prawa i Państwa Wydziału Prawa i Administracji UWM. Statuetkę autorstwa Edyty Jurkowskiej, dyplom i kwotę 7 tysięcy zł odebrał z rąk prezydenta Piotra Grzymowicza oraz członków kapituły nagrody za pracę naukową „Rozpolitykowane miasto. Ustrój polityczny państwa w koncepcjach polskich ugrupowań działających w Wilnie w latach 1918-1939”.
Podczas dzisiejszego wieczoru nie zabrakło wzruszeń, gratulacji, wspomnień i wystąpień wyrażających nadzieję na dobrą przyszłość, którą było słychać chociażby w wypowiedzi redaktora i wydawcy zaprezentowanego podczas uroczystości 16. rocznika Kalendarza Olsztyna - Tomasza Śrutkowskiego.
R E K L A M A
- Jest to taka rodzinna edycja kalendarza, ponieważ wszyscy w niej jesteśmy. Kto w nim jest, będziecie państwo mogli zobaczyć sami. Jest to już szesnasty rocznik i jak dożyjemy, to mam nadzieję, że za rok będzie siedemnasty - stwierdził z uśmiechem.
******
Bogdan Jerzy Koziełło-Poklewski to człowiek, który całe życie poświęcił historii. Publikował dziesiątki artykułów poświęconych historii oświaty polskiej, aktywistom ruchu polskiego, dziejom warmińskich parafii i małych miasteczek. Współpracował z Wydawnictwem „Pojezierze”, a w 1969 roku został kierownikiem Stacji Naukowej Polskiego Towarzystwa Historycznego, którą kierował, z krótką przerwą, do jej likwidacji w 1990 roku. Tam zdobywał stopnie naukowe. W 1996 roku został profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zainteresowania badawcze koncentrował na szeroko pojętej historii najnowszej, dotyczącej Prus Wschodnich. Jej poświęcił 237 pozycji naukowych, podejmując zagadnienia sytuacji społeczno-gospodarczej Prus Wschodnich do 1945 roku.