Za dwa lata budowany w Olsztynie Inteligentny System Transportowy (ITS) ma spowodować większą płynność ruchu na ulicach, poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska spalinami. Tak przynajmniej zapewniano dziś ( 5.12) dziennikarzy podczas prezentacji ulokowanych w byłej siedzibie MZDiM w Olsztynie przy ul. Szrajbera Centrum Zarządzania Ruchem Ulicznym oraz Centrum Zarządzania i Sterowania Transportem Publicznym.
- Kiedy zakończona zostanie realizacja całego projektu „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie”, na który składają się nie tylko linie tramwajowe i buspasy dla miejskich autobusów, ale także centra sterowania ruchem i komunikacją publiczną, zwiększy się płynność ruchu, szczególnie komunikacji miejskiej, ale także poprawi się bezpieczeństwo na ulicach, bowiem ITS pozwoli m.in. na eliminowanie kierowców wjeżdżających na skrzyżowania przy czerwonym świetle lub przekraczających dozwoloną prędkość - zapewniał prezydent Piotr Grzymowicz.
- Mniej zanieczyszczone spalinami będzie też powietrze, bo samochody krócej będą stały na skrzyżowaniach. To będzie prawdziwa rewolucja - dodał prezydent.
Istotny element mający doprowadzić do wspomnianej przez prezydenta rewolucji na ulicach Olsztyna - system ITS, budowany jest od czterech miesięcy przez olsztyńską firmę Sprint. Technicy Sprintu zakończyli już pierwszą część projektu (tzw. pilota) i sprawdzili jego funkcjonowanie na odcinku od Placu Powstańców Warszawskich przez ulicę Limanowskiego, Plac Bema i ulicę Kętrzyńskiego do skrzyżowania z ulicą Kościuszki. W ramach tej części projektu wybudowano centra zarządzania ruchem w budynku przy ul. Szrajbera, złożony z około 30 kamer system monitoringu na skrzyżowaniach objętych pilotem, a także wyposażono w urządzenia potrzebne do przeprowadzenia badań testowych 12 miejskich autobusów.
- Pilot miał wykazać, że system sterowania ruchem spełni oczekiwania - wyjaśnił przedstawiciel Sprintu. I jak wynika z uzyskanych wyników - system się sprawdził. Teraz Sprint przystąpi do kolejnych etapów budowy systemu, których ma być sześć. Ostatni z etapów budowy ITS ma zakończyć się do 31 października 2014 roku.
Systemem ITS ma być objęte w szczególności następujące ulice i ich skrzyżowania: Witosa, Płoskiego, Wilczyńskiego, Kalinowskiego, Warszawska, Armii Krajowej, Sielska, Schumana, Bałtycka, Artyleryjska, Wojska Polskiego, Sybiraków, Jagiellońska, Limanowskiego, Bema, Partyzantów, Lubelska, Budowlana, Towarowa, Leonharda, Wyszyńskiego, Pstrowskiego, Synów Pułku i Krasickiego.
Docelowo w skład systemu ITS wchodzić będą:
» podsystem sterowania ruchem ulicznym wraz z priorytetem dla pojazdów transportu publicznego,
» podsystem monitoringu wizyjnego na skrzyżowaniach objętych systemem sterowania ruchem,
» podsystem monitorowania ruchu pojazdów,
» podsystem rejestracji przejazdu na czerwonym świetle,
» podsystem rejestracji przekroczeń prędkości chwilowej pojazdów,
» podsystem sterowania ruchem pojazdów transportu publicznego na liniach autobusowych i tramwajowych,
» podsystem informacji pasażerskiej w sieci Internet oraz na przystankach i w pojazdach,
» bilet elektroniczny (karta miejska) wraz z systemem ładowania oraz urządzeniami pokładowymi w tramwajach i autobusach,
» podsystem informacji meteo,
» podsystem kontroli rozpływu strumieni ruchu w układzie komunikacyjnym.
Całość systemu będzie zarządzana z centrów ulokowanych przy ul. Szrajbera.
Z D J Ę C I A
F I L M Y