230. artystów w wieku od lat pięciu, 80. muzyków, 11. chórzystów i 10 przedstawień od 5 do 15 grudnia - te liczby charakteryzują drugą odsłonę hitu powołanego do życia pod egidą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Dziadek do orzechów „2” - świąteczny prezent FWM i zaproszonych do współpracy artystów dla Olsztynian, od jutrzejszego (5.12) wieczora będzie gościł przez kolejne 10 dni na jej scenie.
O kontynuacji tego niecodziennego na warmińsko-mazurskie warunki przedsięwzięcia do muzyki Piotra Czajkowskiego, które w ubiegłym roku podbiło serca widzów, rozmawiano dzisiaj (4.12) na konferencji prasowej z udziałem m.in. Piotra Sułkowskiego, dyrygenta i kierownika muzycznego spektaklu, Iwony Pavlović, reżyser piastującej kierownictwo taneczne spektaklu oraz solistów muzycznego przedstawienia - Przemka Świercza (Czarodziej), Katarzyny Stockiej (Klara), Angeliki Murzyn (Lalka Łagodna) i Agnieszki Szatkowskiej (Lalka Zadziorna).
-
Pomysł na to widowisko nie jest niczym nowym, ponieważ zrealizowaliśmy go w ubiegłym roku - Piotr Sułkowski, dyrektor FWM, wyjaśnia kulisy powrotu do projektu. -
Jednak wtedy okazało się, że nasze plany, które obejmowały 8 spektakli, były niewystarczające. Dołożyliśmy 2 spektakle oraz udostępniliśmy próby generalne - blisko 5 tysięcy osób zobaczyło naszego Dziadka do orzechów w tym czasie, jednak było to ciągle zbyt mało. Wówczas zostaliśmy „zmuszeni” do złożenia obietnicy, że za rok o tej porze pokażemy drugą odsłonę przedstawienia. Tę obietnicę staramy się teraz zrealizować. Jak mówi dyrektor Sułkowski, twórcom przedsięwzięcia byli gotowi powtórzyć przygodę z widowiskiem tylko wtedy jeżeli, odbędzie się to w pełnym składzie osobowym z pierwszej odsłony. Nie udało się tego w pełni zrealizować z różnych przyczyn, jednakże grupa solistów (2 wymienne składy) pozostała niezmieniona, zaś do artystów-tancerzy z 6 olsztyńskich szkół tańca (Centrum Tańca Wasilewski - Felska, Pracownia Tańca Współczesnego „Pryzmat”, Studio Animacji Ruchowej „Rytm” Magdalena Faszcza, Szkoła Mistrzów Tańca Pavlović, Szkoła Tańca Monstars, TiM Jurgin Dance & Art Studio) dołączyli podopieczni Zespołu Rytmicznego Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Olsztynie.
Lekkie przetasowania wśród tancerzy to nie jedyne zmiany, jakie zauważą osoby, którym uda się porównać ubiegłoroczną oraz obecną wersję przedstawienia. Jakie to będą zmiany, można się dowiedzieć z filmu wideo, który przygotowaliśmy z dzisiejszej konferencji. Zapraszamy do jego obejrzenia. My zdradzimy tylko, że w spektaklu pojawią się elementy warmińsko-mazurskie oraz że FWM udostępni jutro (5.12) jeszcze niewielką pulę biletów na planowane przedstawienia, aby „zapominalscy” mieli szansę je kupić - bowiem, tak jak przy pierwszej wersji widowiska, bilety na jego tegoroczną odsłonę rozeszły się niemal na pniu.
Z D J Ę C I A
F I L M Y