Kończy się V kadencja władz Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie. Na dzisiaj (27.11) zaplanowano VI Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, by podsumować kończącą się kadencję i wybrać władze na kolejne cztery lata. Walne rozpoczęło się o czasie, ale zakończone będzie... za dwa tygodnie. Powód? Brak sprawozdania finansowego ustępującej Rady WMSON, czyli zarządu sejmiku.
Nic nie wskazywało, że dzisiejsze obrady reprezentantów organizacji wchodzących w skład Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych przybiorą dramatyczny przebieg. Stawiła się większość delegatów, którzy wybrali prezydium zebrania i komisję uchwał i wniosków. Przyjęto też porządek obrad i regulamin wyborów nowych władz.
Zgodnie z planem, sprawozdanie z czteroletniej działalności sejmiku przedstawił sekretarz Rady WMSON Andrzej Karski. Sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej złożyła też jej przewodnicząca Zofia Sarnacka, wnioskując o udzielenie ustępującej radzie absolutorium za działalność w minionych czterech latach. I tu pojawiły się pierwsze „schody”. Odpowiadając na pytanie jednego z delegatów, przewodnicząca komisji rewizyjnej stwierdziła, iż komisja przygotowując wniosek o udzielenie absolutorium nie analizowała sprawozdania finansowego sejmiku, bo... takie sprawozdanie nie było gotowe.
Rodzące się napięcie miało rozładować wystąpienie księgowej zajmującej się finansami sejmiku. Stało się jednak odwrotnie, atmosfera stała się jeszcze bardziej gorąca, a to za sprawą nieobecności księgowej na zebraniu. Nie było też nikogo innego, kto mógłby te sprawy zreferować. Skonfudowany był przede wszystkim prezes sejmiku Tadeusz Milewski, który był przekonany, iż księgowa jest na sali i zapozna zebranych ze sprawozdaniem. Błąd prezesa tłumaczy w pewnym zakresie to, że jest inwalidą wzroku i po prostu nie widział, że księgowa jest nieobecna.
Niektórzy z delegatów na walne starali się zbagatelizować brak sprawozdania finansowego i proponowali rozwiązania zastępcze, dające delegatom możliwość zapoznania się ze sprawozdaniem finansowym w terminie późniejszym. Takie propozycje jednak „nie przeszły”. Inni z delegatów, mający duże doświadczenie w pracy w organizacjach pozarządowych, stanowczo domagali się przedstawienia sprawozdania finansowego twierdząc, że dopiero po takiej prezentacji będzie można głosować absolutorium dla ustępującej rady.
Dla sprowadzenia księgowej do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbywało się walne, zarządzono kilkudziesięciominutową przerwę. W końcu na sali pojawiła się młoda osoba, która przyznała, iż nie ma zbyt dużego doświadczenia w prowadzeniu spraw finansowych organizacji pozarządowych i nie wiedziała, że powinna była przygotować sprawozdanie. Dodała też, że jej nieobecność na walnym zebraniu wynikała z uzgodnienia z przewodniczącą komisji rewizyjnej. Przewodnicząca komisji nie zaprotestowała.
Pani księgowa przedstawiła delegatom ustną informację o stanie finansów sejmiku, ale to delegatów nie zadowoliło. Zażądali pisemnego sprawozdania z realizacji budżetu sejmiku w minionych czterech latach, które można będzie dołączyć do protokołu z walnego zebrania. Takiego sprawozdania nie było. W tej sytuacji padł wniosek o zarządzenie przerwy w zebraniu, by dać zarządowi sejmiku czas na przygotowanie sprawozdania finansowego spełniającego nie tylko wymogi merytoryczne, ale również formalne. Delegatom nie pozostało nic innego, jak zagłosować za przerwaniem zebrania. Termin drugiej części zebrania wyznaczono na 10 grudnia br.
******
AD VOCEM Proszę o sprostowanie informacji zamieszczonych w serwisie www.olsztyn24.pl dotyczących mojej osoby i rzetelne przedstawienie faktów:
1.
„Stało się jednak odwrotnie, atmosfera stała się jeszcze bardziej gorąca, a to za sprawą nieobecności księgowej na zebraniu” - Moja obecność na walnym zgromadzeniu wcale nie była konieczna, ponieważ w WMSON nie pełnie żadnych funkcji w zarządzie. Grzecznościowo i nieodpłatnie prowadzę bieżącą księgowość sejmiku. Nie ma funkcji księgowej WMSON.
2.
„W końcu na sali pojawiła się młoda osoba, która przyznała, iż nie ma zbyt dużego doświadczenia w prowadzeniu spraw finansowych organizacji pozarządowych i nie wiedziała, że powinna była przygotować sprawozdanie.”Według mojego stanu wiedzy takie sprawozdanie powinien przygotować i przedstawić skarbnik WMSON. Ja nie mam i nie miałam obowiązku przygotowania takiego sprawozdania. Co do doświadczenia jest to nadinterpretacja słów wypowiedzianych podczas krzyżowego ognia pytań, informuję Pana że prowadzę księgowość różnych organizacji od 15 lat więc niezbyt elegancko jest wobec mojej osoby użycie określenia „niezbyt dużego doświadczenia w prowadzeniu spraw finansowych organizacji pozarządowych”. Grzecznościowo zreferowałam sprawozdania roczne Sejmiku, które zgodnie z tym co Pan napisał nie zadowoliły delegatów.
Z poważaniem
Katarzyna Skrzypińska******
10 grudnia 2013 r. odbyła się II część Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczym, podczas którego wybrano nowe władze VI kadencji (2013-207) Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych:
Rada Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych:» prezes - Tadeusz Milewski (Polski Związek Niewidomych Okręg warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
» wiceprezes - Urszula Dudko (Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego w Olsztynie)
» wiceprezes - Lucyna Jędryczka (Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych „SION” w Bartoszycach)
» wiceprezes - Marek Skaskiewicz (Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Ludzi Niepełnosprawnych „ALFA” w Ostródzie)
» sekretarz - Judyta Kucharczyk (Olsztyńskie Towarzystwo Amazonki)
» skarbnik - Adam Kondzior (Warmińsko-Mazurski Związek Inwalidów Narządu Ruchu)
» członek - Stanisław Litman (Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Przystań” w Nowej Wsi Ełckiej)
» członek - Edward Łebkowski (Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu)
» członek - Piotr Łożyński (Polski Związek Niewidomych Okręg Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
» członek - Andrzej Karski (Polski Czerwony Krzyż Okręg Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
» członek - Krystyna Kuźniewska (Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Olsztynku)
Komisja Rewizyjna:» przewodnicząca - Teresa Malec (Fundacja dr Teresy Cz. Malec „Łatwiej Razem”)
» zastępca przewodniczącej - Andrzej Szocik (Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych w Giżycku)
» sekretarz - Barbara Liberna (Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie)
» członek - Jadwiga Abramowicz (Iławski Klub Amazonki)
» członek - Zofia Sarnacka (Polski Związek Niewidomych Okręg warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :