Biblioteki w Świątkach, Morągu i Korszach znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych bibliotek w Polsce - wyniki trzeciej edycji Rankingu Bibliotek ogłosili Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki oraz Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” podczas poniedziałkowej gali w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.
Ranking bibliotek publicznych działających w małych miejscowościach został przygotowany przez Instytut Książki i „Rzeczpospolitą” już po raz trzeci. Autorzy opracowania wysłali ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast do 15 tys. mieszkańców. Uzyskano ponad 760 odpowiedzi. Przyjęta metoda oceny bibliotek premiuje działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki.
Z województwa warmińsko-mazurskiego najwyższe pozycje w rankingu zajęły: Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach (2. miejsce), Miejska Biblioteka Publiczna im. K. I. Gałczyńskiego w Morągu (5. miejsce) oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach (8. miejsce). W pierwszej setce wyróżnionych znalazły się także Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Bogusławskiej w Nowym Mieście Lubawskim (14. Miejsce), Biblioteka Publiczna Gminy Markusy (46. miejsce), Miejska Biblioteka Publiczna w Reszlu (63. Miejsce), Biblioteka Publiczna w Rynie (88. miejsce).
Dyrektor Instytutu Książki podkreślił też rolę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie jako znakomitego koordynatora zaangażowanego w pomoc mniejszym placówkom.
Wiceminister kultury, Piotr Żuchowski wręczając dyplomy na poniedziałkowej gali nagrodzonym bibliotekarzom i samorządowcom, wyraził zadowolenie, że wśród wyróżnionych bibliotek jest aż tyle placówek z województwa warmińsko-mazurskiego:
Okazuje się, że najlepsze z nich prowadzone są wcale nie w tych gminach, które mają najwięcej pieniędzy, ale tam, gdzie władze rozumieją, jak ważne jest inwestowanie w kulturę. Nagradzamy więc biblioteki, ale i samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Docenieni zostali ci, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów (źródło PAP).
Pełna lista Rankingu Bibliotek została opublikowana w poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” (nr 274), a będzie również dostępna na stronach internetowych „Rzeczpospolitej” oraz Instytutu Książki i programu Biblioteka+. Przedstawiciele zwycięskich bibliotek i samorządów zostaną również wyróżnieni podczas organizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie Konferencji Regionalnej Programu Rozwoju Bibliotek, która odbędzie się 4 grudnia 2013 r.