Dobiega końca projekt „Miejskie Dokufikcje. Niecodzienna Mapa Olsztyna” realizowany w Olsztynie na przestrzeni minionych trzech miesięcy. Jego podsumowaniem będzie jutrzejsza (26.11) wystawa zdjęć w BWA Galerii Sztuki w Olszynie, na którą zapraszają galeria oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, organizator projektu. Wernisaż zaplanowano na godzinę 18.00.
W przedsięwzięciu wzięły osoby w różnym wieku. Nadesłano w sumie blisko sto zdjęć. Ich tematyka była zróżnicowana, podobnie jak jakość techniczna czy skala. Pojawiły się zarówno zdjęcia kolorowe, jak i czarno-białe, cyfrowe oraz analogowe.
Niestety na wystawie znaleźć się mogła ograniczona liczba prac. Wybrano najciekawsze pod względem artystycznym i, zdaniem organizatorów, najlepiej korespondujące z tytułem projektu. Każdemu zdjęciu będzie towarzyszyć opis z informacją, gdzie zostało wykonane. Np. Tomasz Rusak sfotografował m.in. odrapaną, zastanawiająco niską bramę na ul. Warmińskiej, nad którą ktoś napisał farbą w sprayu „Mexico”. Klimat zdjęcia, jego kolorystyka mogą nasuwać skojarzenia właśnie z tym odległym krajem, a nie jedną z dzielnic Olsztyna. Anna Wojszel w oryginalny sposób uchwyciła w kadrze budynki przy ul. Curie- Skłodowskiej, a raczej ich fragmentaryczne odbicia w kałuży. Prosty zabieg pozwolił na wykonanie obrazów pokazujących tę wyobrażoną, mniej oczywistą stronę miasta. Daniel Bonawenturski zrobił zdjęcie domu handlowego „Dukat” w taki sposób, że znany powszechnie budynek przypomina kadr z filmu Matrix. Natomiast Aleksandra Strzelec pokazała zaskakujące wnętrze starego Młynu Olsztyńskiego przy ul. Partyzantów.
Celem ekspozycji jest podsumowanie projektu i pokazanie zdjęć szerokiej publiczności. Wystawa stanowi również wyróżnienie i formę podziękowania biorącym w nim udział autorom. Co warte podkreślenia, nie są to w przeważającej mierze profesjonaliści, ale przedstawiciele różnych zawodów, uczniowie, emeryci - osoby zainteresowane fotografią i Olsztynem.
Wystawa w BWA potrwa do 1 grudnia, następnie jej fragment zostanie zaprezentowany w CEiKu na otwartym dla publiczności spotkaniu 9 grudnia o godzinie 17.00.
Zapraszamy!