Zakończenie w marcu 2011 roku wielkiego, kosztującego 100 milionów euro i realizowanego przez 10 lat projektu modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej w Olsztynie, nie oznacza, że w zakresie gospodarki wodno-ściekowej nie ma już nic zrobienia. W samym Olsztynie zostało do skanalizowania około 5% miasta, ale też pojawiają się nowe zadania, chociażby w związku z tworzeniem się aglomeracji olsztyńskiej. Dzisiaj (22.11) w siedzibie PWiK w Olsztynie podpisano właśnie umowę, na mocy której porządkowana będzie gospodarka wodno-ściekowa na terenie wchodzącej w skład aglomeracji Gminy Dywity.
Umowę podpisali prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie Wiesław Pancer oraz prezesi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie Adam Krzyśków i Maria Sokoll. Umowę zawierano w obecności prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza i wójta Gminy Dywity Jacka Szydło.
Na mocy umowy WFOŚiGW pokryje dużą część kosztów budowy stacji odwadniania osadów, renowacji rurociągu oraz budowy kanalizacji w Dywitach. Projekt „Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Olsztyn” otrzymał prawie 60% dofinansowania ze środków unijnych.
Zgodnie z porozumieniem między PWiK oraz Gminą Dywity, PWiK przebuduje istniejący już, zdekapitalizowany budynek odwadniania osadów i zmodernizuje kolektor sanitarny o średnicy 700 mm i długości prawie 2. kilometrów na odcinku pomiędzy ulicą Grzybową w Dywitach a oczyszczalnią ścieków przy ul. Leśnej w Olsztynie. Natomiast Urząd Gminy Dywity będzie odpowiedzialny za przyłączenie do gminnej sieci kanalizacyjnej kolejnych obiektów w rejonie ul. Słonecznej w Dywitach i rozwidlenia drogi na Brąswałd.
R E K L A M A
Całkowita wartość projektu to 24,1 mln zł, a dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko - 11,7 mln zł tj. 59,74 %.