Z okazji obchodzonego 21 listopada Dnia Pracownika Socjalnego wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski wręczył dzisiaj (19.11) statuetki „Amicus Bonus” ustanowione dla uhonorowania pracy i zaangażowania pracowników socjalnych z regionu Warmii i Mazur w pomoc potrzebującym.
W kategorii indywidualnej statuetkę otrzymała Jolanta Iwanicka, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Mrągowie, za podejmowanie inicjatyw o nowatorskim charakterze, zaangażowanie i profesjonalizm w świadczeniu usług na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie.
W kategorii zbiorowej nagrodę otrzymała mająca swój oddział w Olsztynie Fundacja Laurentius za wieloletnią działalność na rzecz osób wymagających wsparcia, w tym w zakresie tworzenia różnorodnych form pomocy dla osób niepełnosprawnych oraz działalność szkoleniową w sferze spraw społecznych.
Wyróżnienia i listy gratulacyjne otrzymali również:
» Ewa Szerszeniewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku, za zaangażowanie oraz kreatywność w tworzeniu i realizowaniu projektów na rzecz zapobiegania patologiom wśród dzieci i młodzieży, aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
» Ludwika Załuska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Filii Nr 3 w Elblągu, za wieloletnie zaangażowanie na rzecz osób zaburzonych psychicznie, ich rodzin i opiekunów,
» Maria Ścierańska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy „Pod Kasztanami” w Ełku, za wspieranie osób z problemami psychicznymi i zagrożonych marginalizacją, integrację osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną,
» Rodzinny Dom Dziecka w Grabinku, za wieloletnią, sumienną pracę na rzecz dzieci, które wymagały szczególnej ochrony i pomocy ze strony osób dorosłych,
» Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Prostkach, za działania w zakresie aktywizacji społeczno-zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także za działania jednostki w celu pomocy osobom bezdomnym,
» Małgorzata Kozioł, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolnicy, za zaangażowanie i fachowość w niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnym intelektualnie.
Dzień 21 listopada został wprowadzony nowelizacją ustawy o pomocy społecznej z 1996 r. jako
Dzień Pracownika Socjalnego.Dlaczego akurat 21 listopada? W miejscowości Charzykowy w Borach Tucholskich, w dniu 21 listopada 1989 r. odbyło się spotkanie pracowników pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego z Jackiem Kuroniem i dr Joanną Staręga-Piasek. Stwierdzono wówczas, że w nowej sytuacji społecznej w okresie transformacji pomoc społeczna to nie tylko wspieranie słabych, chorych i niepełnosprawnych, to również pomoc ubogim, bezrobotnym czy bezdomnym.
Między innymi dlatego podczas spotkania padła propozycja przyjęcia przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej spraw pomocy społecznej oraz opracowania projektu ustawy o pomocy społecznej. Dla uczestników spotkania dzień 21 listopada urósł do rangi symbolu. Dlatego też w opracowywaniu nowelizacji ustawy w 1996 r. w której po raz pierwszy pojawił się zapis o Dniu Pracownika Socjalnego postanowiono, że ten dzień należy uczcić, ustanawiając świętem polskich pracowników pomocy społecznej.
Pomocą społeczną w województwie warmińsko-mazurskim zawodowo zajmuje się ponad 5620 osób. Są to osoby zatrudnione w 116 ośrodkach pomocy społecznej, 19 powiatowych centrach pomocy rodzinie, a także w 43 domach pomocy społecznej, 64 środowiskowych domach samopomocy, 50 placówkach opiekuńczo wychowawczych.
Ponadto, wsparcia i pomocy osobom potrzebującym udziela również wiele innych instytucji, w tym: dzienne domy pobytu, ośrodki interwencji kryzysowej, noclegownie, schroniska, domy dla bezdomnych, domy dla matek z małoletnimi dziećmi oraz jednostki specjalistycznego poradnictwa.
Z D J Ę C I A
F I L M Y