Z inicjatywy Barbary Rytwińskiej, prezesa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, w niedzielny (17.11) wieczór w bazylice św. Jakuba odbył się koncert zatytułowany „Skarbnica kultury muzycznej Olsztyna”. Wystąpili olsztyńscy soliści i chóry, same w sobie będące skarbami kultury, prezentujący utwory często mało znane, m.in. odnalezione w archiwach olsztyńskiej katedry, przez co również zasługujące na miano muzycznych skarbów Olsztyna.
- „Skarbnica kultury muzycznej Olsztyna” to mój pomysł na kolejne koncerty olsztyńskich zespołów, które należą do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr - wyjaśnia Barbara Rytwińska.
- A są to zespoły z ogromnym dorobkiem. W 2008 roku kilku zespołom z terenu województwa nadaliśmy miano i certyfikat Skarbnicy Kultury. Były to zespoły, które mają co najmniej 20-letni koncertowy dorobek. Teraz chcemy wrócić do tego projektu, pokazując nie tylko skarby naszej olsztyńskiej kultury muzycznej w postaci chórów, ale także ich repertuar czerpany z ogólnonarodowej, ale również - co warte podkreślenia - olsztyńskiej skarbnicy. Przed publicznością zebraną w bazylice św. Jakuba wystąpili:
» Anna Bednarek (organy), która wykonała improwizacje na temat pieśni „Święty Boże” op. 38 Mieczysława Surzyńskiego - utwór dedykowany przez autora Feliksowi Nowowiejskiemu,
» Chór im. Prof. Wiktora Wawrzyczka UWM w Olsztynie pod dyrekcją Bogusława Palińskiego, który m.in. zaprezentował dwie części (Kyrie i Gloria) z mszy św. Ludwika op. 59 Josefa Gregora Zangla; partytura mszy pochodzi z bogatego, jeszcze przedwojennego archiwum nutowego parafii św. Jakuba w Olsztynie,
» Chór Chłopięco-Męski Miasta Olsztyna pod dyrekcją prof. Józefa Wojtkowiaka z sześcioma motetami - pieśniami o tematyce religijnej i patriotycznej na głosy równe i mieszane, z akompaniamentem Judyty Mazur,
» sopranistka Ewa Alchimowicz-Wójcik przy akompaniamencie Lucyny Żołnierek z opracowanymi przez Feliksa Nowowiejskiego pieśniami ludowymi z Warmii i Mazur.
Na koniec koncertu usłyszeliśmy ponownie Chór im. Wawrzyczka w trzech pieśniach patriotycznych z okresu powstania listopadowego: Warszawianka, Za Niemen i Bywaj dziewcze zdrowe. Chór pożegnał się z publicznością fraszką Jana Kochanowskiego „Na zdrowie”, do której muzykę skomponował Jan Fotek, a akompaniament dopisał dyrygent chóru Bogusław Paliński.
Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Olsztyna „O Warmio moja miła”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :