Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
15:22 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2013-11-12 20:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Projekt „Ostatnie Requiem czyli M jak Mozart” w sobotę w filharmonii

Olsztyn24
Marcin Sompoliński (fot. archiw. FWM) | Więcej zdjęć »

Speaking Concerts „Ostatnie Requiem czyli M jak Mozart” to multimedialny multimedialny projekt Marcina Sompolińskiego, dyrygenta, skrzypka i zaangażowanego popularyzatora muzyki, poświęcony twórczości i życiu jednego z największych kompozytorów wszechczasów. w sobotę o godz. 16. w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej usłyszymy fragmenty chóralne ostatniego dzieła Mozarta czyli Requiem, a mianowicie: Kyrie, Dies irae, Rex tremendae, Confutatis, Lacrimosa.

W trakcie wieczoru dyrygent sam będzie komentował prezentowaną muzykę, a kolejne odcinki dzieła Mozarta przeplatane będą prezentacjami filmów, specjalnie nakręconych m.in. w Wiedniu oraz w Salzburgu.

Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta to dzieło otoczone romantyczną legendą. Tajemniczy, zamaskowany posłaniec, zamawiający mszę żałobną.

Kompozytor ogarnięty przeczuciami, że pisze tę mszę dla siebie. Jego śmierć przed ukończeniem dzieła, które po dziś dzień ma opinię najpiękniejszej a zarazem najbardziej wstrząsającej mszy żałobnej, jaką kiedykolwiek skomponowano.
R E K L A M A
Projekt z cyklu „Nie boję się muzyki” realizowany w Olsztynie przez Fundację Fabryka Sztuki i Filharmonię Warmińsko-Mazurską - „Ostatnie Requiem czyli M jak Mozart” jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego w ramach programu „Edukacja Kulturalna”.

******

Marcin Sompoliński - dyrygent

Po ukończeniu klasy skrzypiec w gdańskim Liceum Muzycznym rozpoczął studia dyrygenckie w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie Renarda Czajkowskiego, uzyskując w roku 1989 dyplom pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego.

Był uczestnikiem wielu kursów mistrzowskich, m.in. w Lipsku (u Helmutha Rillinga), Stuttgarcie (pod kierunkiem Johna Eliota Gardinera) i w Brixen (pod kierunkiem Joshui Rifkina). Otrzymał stypendium dla młodych twórców miasta Poznania (1993), oraz Medal Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego (1994). W latach 1987-1999 prowadził Orkiestrę Symfoniczną Państwowego Liceum Muzycznego w Poznaniu. W latach 1987-1990 był dyrygentem Wielkopolskiej Orkiestry Symfonicznej.

Od roku 1993 jest szefem orkiestry symfonicznej Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W latach 1997-2002 pracował jako dyrygent Teatru Wielkiego w Poznaniu, realizując m.in. premierę Czarodziejskiego fletu Mozarta na festiwalach w Carcassonne i Xanten.

Występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą, towarzysząc wybitnym solistom (Konstanty Andrzej Kulka, Jadwiga Kotnowska, Elżbieta Chojnacka, Wiesław Ochman, Malcolm Bilson) w prestiżowych salach koncertowych (Beethovenhalle-Bonn, Festspielhaus w Salzburgu, Alte Oper we Frankfurcie). Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych.

Prowadzone przez niego w 1998 r. koncerty monograficzne Arvo Pärta zostały uznane przez „Gazetę Wyborczą” oraz „Życie”, za kulturalne wydarzenie roku w Poznaniu.

W dorobku artystycznym Marcina Sompolińskiego znajduje się polska premiera opery Marcela Landowskiego Galina. Sompoliński przygotował również premierowe spektakle Halki Moniuszki (2000) oraz Aidy Verdiego (2001). W roku 2006 wraz z zespołem Opera Nova w Bydgoszczy dyrygował austriacką prapremierą odnalezionej opery Mozarta Der Stein der Weisen (Fetsspielhaus Salzburg).

Osobny nurt działalności artysty stanowią prawykonania muzyki współczesnej, wśród których znajdują się m.in. zamówione przez Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich w Poznaniu kompozycje Zbigniewa Kozuba Beati estis oraz Marka Jasińskiego Ad Iuvenatem.

Wśród ważniejszych dokonań Marcina Sompolińskiego jest też Missa pro defuncto Wolfgango Amadeo - msza żałobna za duszę Wolfganga Amadeusza Mozarta - wykonana liturgicznie 4 grudnia 2001 r. w kościele OO. Franciszkanów na Górze Przemysła. Również i tym razem „Gazeta Wyborcza” uznała to przedsięwzięcie, obok Konkursu Wieniawskiego, za najważniejsze muzyczne wydarzenie roku w Poznaniu.

Sompoliński jest też pomysłodawcą i realizatorem nowatorskiego cyklu koncertów edukacyjnych Speaking Concerts, cieszących się olbrzymim zainteresowaniem i uznaniem publiczności.

W latach 2005-2008 pełnił stanowisko kierownika muzycznego Teatru Muzycznego w Poznaniu, gdzie przygotował premierowe realizacje m.in. Carewicza Franza Lehara oraz Upiora w operze Maury’ego Yestona, czyli jeszcze jednej adaptacji scenicznej (obok musicalu Andrew Lloyda Webbera) znanej powieści Gastona Leroux.

Od roku 2008 Marcin Sompoliński jest stałym dyrygentem niemieckiej orkiestry Concerto Brandenburg, specjalizującej się w wykonawstwie muzyki klasycznej na instrumentach historycznych.

******

Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Chór powstał w październiku 2009 r. Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono uznanemu dyrygentowi chóralnemu, Benedyktowi Błońskiemu. Pierwszy, inauguracyjny koncert odbył się 19 grudnia 2009 r. w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej. Chór z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii zaprezentował publiczności olsztyńskiej kolędy i pastorałki polskie.

Podczas prawie czteroletniej działalności Chór wykonał dziesiątki koncertów wokalno-instrumentalnych oraz z programem a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje krytyki w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), a także w Primorsku i Kiten (Bułgaria), gdzie zdobył I miejsce na Balkan Folk Fest 2010 w kategorii chórów mieszanych.

Zespół uczestniczył w ważnych rocznicach i wydarzeniach, takich jak dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, setna rocznica skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego pieśni „Rota”, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, Koncert w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie występuje w koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin.

Wielkim, niezapomnianym wydarzeniem artystycznym w życiu zespołu było wykonanie Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego pod batutą twórcy dzieła, z udziałem największych polskich solistów (17 grudnia 2010).

W repertuarze chór posiada m.in.: Requiem Mozarta, Requiem Johna Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor Jehana Alaina (prawykonanie polskie), Missa pro pace Wojciecha Kilara oraz operę Tosca Pucciniego i operetki: Księżniczkę czardasza Kálmána oraz Zemstę nietoperza Straussa.

Atrakcyjny repertuar, zarówno a cappella jak i wokalno-instrumentalny (m.in. IX Symfonia Beethovena), o wysokim stopniu trudności i w profesjonalnym wykonaniu, stanowi o pozycji zespołu w rodzimym środowisku muzycznym.

******

16 listopada 2013 (sobota) godz. 18.00 sala koncertowa filharmonii

Ostatnie Requiem czyli M jak Mozart

Marcin Sompoliński - dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
(przygotowanie chóru - Benedykt Błoński)

Bilety w cenie:

- bilet normalny - 40 zł, bilet ulgowy - 30 zł, bilet na Kartę Melomana - 20 zł

Z D J Ę C I A
logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.