W haloGalerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie odbył się dzisiaj (8.11) wernisaż wystawy prac Wiesława Wachowskiego „Wątki co jeszcze”. Prezentacja prac artysty była również okazją do uczczenia 65. urodzin bohatera wieczoru oraz 40-lecia pracy twórczej w Olsztynie.
-
Ta wystawa mogłaby się odbyć tylko w tej galerii - stwierdził Marek Macinkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, otwierając ekspozycję. -
To jest taki strych, na którym leżą rozmaitego rodzaju pamiątki, ślady z przeszłości, czasem rzeczy, o których zapominamy - rozmaite wątki, które są w twórczości Wiesława Wachowskiego kontynuowane. Same może nie były pomyślane jako dzieła, ale zaaranżowane w odpowiedni sposób tworzą całość o dużych walorach. Bardzo się cieszę, że ta wystawa się u nas znalazła. Wiesław Wachowski urodził się w 1948 roku. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uzyskał dyplom z grafiki warsztatowej w 1973 roku, w pracowni prof. Edmunda Piotrowicza. Od 1973 roku pracuje w Olsztynie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Zajmuje się malarstwem, grafiką i rysunkiem. Wykonuje instalacje, obiekty, pokazy autorskie. Działania utrwala za pomocą fotografii i filmu. W ostatnim czasie używa wody, śniegu, lodu oraz własnego ciała jako medium swoich artystycznych działań. Poszukuje znaczeń, jakie mogą mieć w sztuce.
Artysta uczestniczył we wszystkich edycjach Olsztyńskiego Biennale Plastyki w latach 1998-2011, a także prezentował swoje prace na wystawach zbiorowych olsztyńskich plastyków w latach 1972-1998. Stypendysta Rady Miasta Olsztyna w 2001 i 2004 roku. Rok później otrzymał nagrodę artystyczną Prezydenta Miasta Olsztyn. Zaraz potem rozpoczął eksperymenty z instalacjami budowanymi z drewienek. W czwartą rocznicę ataku na wieże WTC w Nowym Jorku zrealizował na Rynku Starego Miasta w Olsztynie pokaz poświęcony upamiętnieniu tego wydarzenia z 11 września 2001 roku. Powtórzył go w 2006 i 2007 roku. Z drewutnią w 2005 roku pojechał do Francji. Uczestniczył w II Biennale amerykańskim w Saint Brieuc.
W 2008 roku został uhonorowany nagrodą im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie twórczości plastycznej. Ostatnio otrzymał stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego na cyklu obrazów „Kioski”. W tym roku natomiast II nagrodę na VIII Olsztyńskim Biennale Sztuki za obiekt i dokument filmowy z akcji „Mowa młotka - pozycja odwrócona”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y