W sobotę (9.11) w samo południe w Tuławkach odbędzie się uroczystość otwarcia przebudowanej drogi powiatowej. Dzięki inwestycji wartej ponad 1,8 mln zł jezdnia została poszerzona, powstał chodnik, odwodnienie i dwie zatoki autobusowe. - Jestem zadowolona, bo dzieciaki mają wreszcie swoje przystanki i chodniki - mówi Maria Kozioł, sołtys Tuławek.
Jeszcze do niedawna przejazd przez Tuławki w gminie Dywity był prawdziwą drogą przez mękę. Wąska i dziurawa droga bez chodnika stanowiła wyzwanie dla kierowców, ale przede wszystkim dla dzieci z miejscowej szkoły podstawowej, które musiały przedostawać się poboczem na przystanek autobusowy w centrum wsi.
- To stwarzało uczniom realne zagrożenie - przyznaje Alicja Wąsik, radna powiatowa z gminy Dywity.
Na szczęście dzięki wspólnej inwestycji Powiatu Olsztyńskiego i gminy Dywity oraz dofinansowaniu z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych możliwa była modernizacja około 700-metrowego odcinka drogi przebiegającej przez Tuławki.
- Wykonawca, czyli firma Strabag zbudowała nową konstrukcję jezdni - mówi Damian Mielnik z Powiatowej Służby Drogowej w Olsztynie.
- Sama droga zyskała odwodnienie, została poszerzona do 6 metrów, powstał chodnik dla pieszych, zostały wybudowane dwie zatoki autobusowe.Z solidnego poziomu wykonania zadowolony jest Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
- Po wykonaniu inwestycji zdecydowanie poprawiło się bezpieczeństwo uczniów, kierowców i mieszkańców - cieszy się starosta Mirosław Pampuch.
Podobnego zdania jest Maria Kozioł, sołtys Tuławek.
- Jestem zadowolona, bo dzieciaki mają wreszcie swoje przystanki i chodniki - mówi Maria Kozioł.
- Chciałoby się, żeby przebudowa objęła też drugą część wsi, ale wiemy, że nie wystarczyło pieniędzy na całość. W sobotę 9 listopada o godz. 12 odbędzie się oficjalne otwarcie zmodernizowanej drogi. Mieszkańcy Tuławek i zaproszeni goście spotkają się w pobliżu miejscowej szkoły. Wszyscy przejdą i zlustrują nową inwestycję, a następnie odbędzie się spotkanie i dyskusja w świetlicy wiejskiej. Koszt inwestycji w Tuławkach to ponad 1,8 mln zł. Połowę wyłożył budżet państwa z NPPDL, a na kolejną połowę „zrzuciły się” solidarnie Powiat Olsztyński i gmina Dywity.
Z D J Ę C I A