Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:35 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kinematografia, film
inf. pras. | 2013-11-06 18:34 | Rozmiar tekstu: A A A

TU SIĘ MOVIE zaprasza na spotkania dla dzieci

Olsztyn24
 

Od 9 listopada, przez pięć kolejnych sobót Fundacja Inicjatyw Filmowych TU SIĘ MOVIE zaprasza dzieci do udziału w cyklu „Mój przyjaciel film”. Po każdej projekcji odbędzie się warsztat psychoedukacyjny.

To wyjątkowa okazja, by zapoznać dzieci z repertuarem, który rzadko gości na ekranach polskich kin. Wszystkie filmy wybrane do projekcji to produkcje europejskie, nagradzane na festiwalach, skierowane do młodych widzów. Nie są to jednak animacje, ale filmy aktorskie, w których główne role zagrały dzieci.

- Chcieliśmy stworzyć alternatywę dla wielkich produkcji pokazywanych najczęściej w multipleksach - tłumaczy Lucyna Zembowicz z Fundacji Generator odpowiedzialnej za przygotowanie projektu. - W Europie powstaje mnóstwo świetnych filmów, w których to zwykłe dzieci, a nie animowane postacie są w centrum uwagi. Młodzi widzowie mogą identyfikować się z bohaterami tych opowieści, bo przeżywają podobne emocje i sytuacje.

Projekt jest realizowany w wybranych dziesięciu miastach w całej Polsce. W Olsztynie koordynuje go Fundacja Inicjatyw Filmowych TU SIĘ MOVIE.
R E K L A M A
- Do tej pory naszymi adresatami byli dorośli kinomani - mówi Aleksandra Drzał-Sierocka z TU SIĘ MOVIE. - Od tego roku staramy się rozszerzać naszą działalność o szeroko rozumianą edukację filmową skierowaną do dzieci i młodzieży.

Filmy wyświetlane w ramach cyklu „Mój przyjaciel film” adresowane są do dzieci w wieku od 8 lat wzwyż. Po projekcjach odbywać się będą warsztaty psychoedukacyjne dla dzieci w wieku 8-10 lat, związane z tematyką danego filmu. Ma on na celu wspieranie dzieci w rozwoju umiejętności społecznych i emocjonalnych, takich jak świadomość siebie, kontrola emocji, umiejętność motywowania się, empatia czy zarządzanie relacjami. Można przyjść tylko na film, lub na film i warsztat. Spotkania odbywają się w sali kinowej TU SIĘ MOVIE przy al. Wojska Polskiego 30a.

W najbliższą sobotę (9.11) o godzinie 11.00 cykl otworzy film „Kauwboy. Chłopiec i kawka”, poruszająca opowieść o 10-letnim chłopcu, który próbuje poradzić sobie ze śmiercią mamy. Po projekcji odbędzie się warsztat o uczuciach.

Zapisy na warsztaty oraz szczegółowe informacje:
Aleksandra Drzał-Sierocka, tel. 608 43 30 37, ola@fundacjatsm.pl
Bilety: 8 zł - film, 10 zł - warsztat

Program projektu:

» 9 listopada, godz. 11.00

„Kauwboy. Chłopiec i kawka” („Kauwboy”), Holandia 2012, reż. Boudewijn Koole, 81 min. (wersja z lektorem)

- godz. 12.30: warsztat o uczuciach

O FILMIE: Poruszająca opowieść o 10-letnim Jojo, który nie potrafi pogodzić się z utratą matki. Żyje w świecie fantazji, czuje się samotny i nierozumiany. Sytuacja zmienia się, gdy ratuje przed śmiercią pisklę kawki. Między chłopcem i ptakiem rodzi się specyficzna więź. Film jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Młodzieżowej Publiczności 2012 oraz jednej z nagród festiwalu w Belinie.

» 16 listopada, godz. 11.00

„Mysz, pies i Tato” („Patatje Oorlog”), Belgia/Holandia 2011, reż. Nicole van Kilsdonk, 86 min. (wersja z lektorem)

- godz. 12.30: warsztat o poskramianiu trudnych emocji

O FILMIE: Opowieść o 9-letniej Kiek i jej ojcu. On jest lekarzem, pomaga ludziom na terenach objętych wojną. Kiedy wyjeżdża na kolejną misję, Kiek bardzo się o niego martwi. Na szczęście poznaje rachunek prawdopodobieństwa. Ani ona, ani jej najlepsze przyjaciółka nie znają nikogo, kto jednocześnie miałby martwą mysz, martwego psa oraz martwego tatę. Wystarczy znaleźć mysz i psa, i, a to znacznie zwiększy bezpieczeństwo taty.

» 23 listopada, godz. 11.00

„Krokodyle z przedmieścia” („Vorstadtkrokodile”), Niemcy 2009, reż. Christian Ditter, 98 min. (wersja z lektorem)

- godz. 12.50: warsztat o znajdywaniu motywacji

O FILMIE: Największym marzeniem 10-letniego Hannesa jest przyłączenie się do gangu „Krokodyli”, do którego należą rówieśnicy z sąsiedztwa. Musi jednak wcześniej wykonać zadanie, aby udowodnić, że nadaje się na kolejnego „Krokodyla”.

» 30 listopada, godz. 11.00

„Alfie, mały wilkołak” („Dolfje Weerwolfje”), Holandia 2011, reż. Joram Lürsen, 89 min. (wersja z lektorem)

- godz. 12.45: warsztat o przyjaźni i współpracy

O FILMIE: Kiedy Alfie kończy 7 lat, odkrywa, że jest inny niż pozostałe dzieci. W nocy przy pełni księżyca zmienia się w małego wilkołaka o białym puszystym futerku. Jest przerażony tym, co się z nim dzieje, więc za wszelką cenę próbuje ukryć swoją odmienność. To trudne, zwłaszcza gdy podejrzliwa sąsiadka zauważa, że w nocy znikają jej kurczaki.

» 7 grudnia, godz. 11.00

„Wyjątkowy ptak” („Bluebird”), Holandia 2004, reż. Mijke de Jong, 79 min. (wersja z lektorem)

- godz. 12.20: warsztat pracy z ciałem

O FILMIE: 13-letnia Merel to dziewczynka, jak inne. No, może trochę grzeczniejsza i bardziej obowiązkowa. Dziewczynka bardzo kocha swego brata Kaspera. Niestety, koledzy i koleżanki z klasy z jakiegoś powodu nie lubią Merel, dokuczają jej, nawet zastraszają. Sytuacja staje się coraz poważniejsza i dziewczynka musi poszukać pomocy.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.